2x 1600 MHz RAM 3200 MHz'de mi Çalışır?

Darkside004

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, ben yakın zamanda bir bilgisayar toplayacağım ve başlangıç için AMD Ryzen 2200G işlemcisini düşünüyorum. İleride ekran kartı almayı düşünüyorum bu arada. Ben bilgisayarı toplarken aklıma bir şey takıldı. Biliyorsunuz APU'larda RAM çok önemli. Ben de bu yüzden çift kanal RAM düşünüyorum ama şunu anlamadım. Kit olarak satılan RAM'ler 3000 MHz 2x4GB gibi tanıtılıyor. Ben bunun yerine 1600 MHz 4 GB RAM alsam, iki tane. Bu 8 GB 1600 MHz mi olur, yoksa 8 GB 3200 MHz mi? Baktığınız zaman beraber satılan çift kanal RAM'ler iki adet tek RAM'e göre daha pahalı, bu beni şüpheye düşürdü.

Şimdilik bütçem sıkıntı, o yüzden aşağıdaki sistemi topluyorum.
Toplayacağım sistem:
  • Anakart: MSI B450m Pro-M2
  • İşlemci: AMD Ryzen 3 2200G APU için bunu alıyorum, daha sonra ekran kartı ile beraber değiştirilebilir.
  • PS: 450W Everest 80 Plus
  • Kasa: Ucuz bir kasa düşünüyorum ama markası sağlam olacak.
  • RAM: 8 GB kesin.

Tavsiyeleriniz varsa önerebilirsiniz.
6 ay taksit ile alacağım için aylık 350 TL'yi geçmemesi gerekiyor.

Çözüm
Öncelikle piyasada 1600 Mhz DDR4 RAM bulunmamakta.

Aldığınız RAM ister tek olsun, ister kit olsun her türlü yazan frekansta çalışır. (RAM DDR4 3000 ise 4 tane de taksanız yine 3000'te çalışır. RAM sayısı Mhz'yi etkilemez.)
Öncelikle piyasada 1600 Mhz DDR4 RAM bulunmamakta.

Aldığınız RAM ister tek olsun, ister kit olsun her türlü yazan frekansta çalışır. (RAM DDR4 3000 ise 4 tane de taksanız yine 3000'te çalışır. RAM sayısı Mhz'yi etkilemez.)

Çözüm
Aynen bende merak ediyorum, 2400Mhz 2 adet 4GB'mı alıyım yoksa 1 adet 8GB 3000Mhz ?
Anakartta 2 RAM slotu varsa bence 1 tane 8 GB 3000 Mhz veya üstü ilerde bir tane 8 GB 3000 Mhz daha eklenebilir.
4 Slot varsa 2x4 olabilir ama gene 3000 Mhz ve üstü olmalı Ryzen sistemler Mhz hızını çok sever birde APU sistem ise dahade sever ve önemli.

Arkadaşlar bu öyle bir şey değil, 2 tane 1600 MHZ RAM kullanınca 3200 olmuyor. Hız ile bellek sayısı farklı şeyler.

Dostum takacağın ram kaç slot olursa olsun mhz değerleri sabit kalır, slot başına çarpılarak artmaz bu birinci unsur. Birde alacağın ramleri cl değerleri, timing değerleri birbirleri ile aynı olsun mutlaka hatta mümkünse aynı marka aynı ram alıp kullan, aksi halde sistemde çökme ve mavi ekran hataları ile karşılaşabilirsin nadir de olsa. Durduk yere başını ağrıtma yani

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı