3200 MHz RAM, 3200 MHz'de çalışmama sorunu

Azaezel

Decapat
Merhaba arkadaşlar, elimde G.Skill TridentZ RGB Series 16GB DDR4 3200Mhz RAM bu RAM lerden var. Normalde 2133 MHz'de çalışıyorlardı, geçenlerde frekansını artırayım dedim ve D.O.CP ile 3200 MHz'ye çektim, bilgisayar 3 defa yeniden başlatıyor kendini ve tekrardan BİOS'a atıyor. 3000'e çektim açıldı ama kapanmalar mavi ekran vermeler başladı, biraz daha düşürdüm yine aynen devam etti, en sonunda 2833 MHz de sorunsuz kullanmaya başladım. Ama ben 3200'de ya da 3000+'da kullanmak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Anakart Asus Prime x470 Pro.

Son düzenleyen: Moderatör:
1545671034804.png

Kendi sitesindeki RAM listesinde 3200 Mhz destekler gösteriyor senin RAM ler için ama orda Ryzen 1. generation derken neyi kastediyor. Bu 5 temmuzda yayınlanmış.
PRIME X470-PRO Bellek / Parça Desteği | Anakart | ASUS Türkiye
En son yayınlanan bellek listesinde senin bellek görünmüyor ve yayınlananların hepside 2400 Mhz gösteriyor.

Hocam bellek listesinde görünmüyorsa adım adım MHZ'leri yukarı doğru çekip en az 2 restart bekle veya manuel ayarlama ile 3200'e çekmeyi dene. Umarım yaparsın çok can sıkıcı bir durum.

Anakartın 3400 e kadar RAM desteği var, OC ile 3600 a kadar çıkıyor. RAM leri almadan önce kontrol etmiştim, RAM leri ona göre almıştım. Acaba voltaj sorunu mu var, sadece 3200 e çektim geri kalanı kendi ayarlıyor sanırım, elle müdahele mi etmek gerekiyor acaba?

Anakartın 3400 e kadar RAM desteği var, OC ile 3600 a kadar çıkıyor. RAM leri almadan önce kontrol etmiştim, RAM leri ona göre almıştım. Acaba voltaj sorunu mu var, sadece 3200 e çektim geri kalanı kendi ayarlıyor sanırım, elle müdahele mi etmek gerekiyor acaba?

Anakartında xmp desteği varmı varsa biostan yükseltmeyi dene

Sorunu çözemediyseniz ram leri 2ve4 slota takın bende 1ve2 slottaydı en fazla 3000mhz görüyordu, 2-4 slota takıp gerekli oc yaptıktan sonra 3200mhz çıktı, ryzen 2-4 slotların kullanılmasını öneriyor anakartın kitapçığındada yazıyor. anakartım Asus B350M-A sizdede aynı olacaktır deneyin.

Sorunu çözemediyseniz ram leri 2ve4 slota takın bende 1ve2 slottaydı en fazla 3000mhz görüyordu, 2-4 slota takıp gerekli oc yaptıktan sonra 3200mhz çıktı, ryzen 2-4 slotların kullanılmasını öneriyor anakartın kitapçığındada yazıyor. anakartım Asus B350M-A sizdede aynı olacaktır deneyin.

Teşekkürler dostum dediğini yaptım çalıştı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı