2X Molex to 8 pin kablosu yandı, ekran kartım zarar görmüş müdür?

burakk353

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,
Yaklaşık 4 yıl önce bir sistem topladım. Özellikleri;
MSI H110M PRO-VD.
i3 6098P.
GTX 750 Ti.
Ve diğer donanımlar.
1 Yıl önce ekran kartımı yükseltmeye karar verdim ve bu sisteme RX 570 taktım fakat güç kaynağından 8 pin kablo yoktu. Konuda da yazdığım gibi bunu Molex-8 pin dönüştürücü ile 1 yıl kullandım. Bu 1 yıl içinde işlemci darboğazı yaşadım ve para biriktirip Ryzen 5 1600 AF ve ASUS A320M-F aldım. Sistemi kurdum ve bilgisayarın kapağını kapatmadım. Sistemi çalıştırdığımda birçok kez bip sesi geldi ve ekrana görüntü gelmedi. Kasaya baktığımda duman çıkıyordu. Hemen güç kaynağının tuşundan kapattım. Bu olayların hepsi en fazla 30 saniyede falan yaşandı. Sisteme baktığımda dönüştürücünün yandığını gördüm. İnternette araştırdım bu durumu. Anladığım kadarıyla problemi benim gibi birçok kişi yaşamış dönüştürücü kaynaklı. RX 570’i çıkarıp 750 Ti’ı taktım. Sorunsuz çalıştı. Sonra yeni aldığım anakartla işlemciyi de söküp eskilerini taktım. Format attım ve bir gündür problemsiz kullanıyorum. Güç kaynağında sorun yok gibi gözüküyor. Yeni sistemi RX 570 ile kullanmak istediğim için ve dönüştürücü illetini en kalitelisi olsa bile (dönüştürücü kullanmak büyük salaklıkmış) kullanamayacağımdan yeni güç kaynağı almaya karar verdim. Şimdi sorunuma geçersek fotoğraflardan ne kadar anlaşılır bilmiyorum ama ekran kartında herhangi yanmaya dair bir işaret yok. İnternette gördüğüm kadarıyla 6 pinle kullananda varmış. Sadece ekran kartı çalışıyor mu merağımı gidermek için RX 570’e 6 pini taktım. Güç kaynağının tuşuna bastığımda LED 2 olan kırmızı ışık yandı ve kırmızı ışığı görünce sistemi hiç çalıştırmadan ekran kartını söktüm. Sorum şu yeni güç kaynağı aldığımda bu ekran kartı çalışır mı? Ekran kartı tertemiz duruyor. Yanmadan hiç iz yok. Bu çalışacağına işaret mi bilmiyorum ve fotoğraflardan anlaşıldığı kadar yorum yapıp bir yol gösterir misiniz? Kusura bakmayın biraz uzun tuttum anlaşılır olması için. Şimdiden teşekkür ederim.

92EAF74B-9FAA-4D7E-A222-678C7362BBE8.jpeg

17FFFE1D-AE5B-4E61-9A26-3F0CDB1C3BEE.jpeg

BBD8C646-6BA3-47B4-A487-108A9B5C7E1A.jpeg

C8AADBFA-2214-421C-92AC-6EACF2EC35FC.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Korku olmaz bu işlerde. Korku sistemdeki kısa devre gibidir; ya bitirir ya da çarpar. 👍 👽 🤖
Kralsın 👍🏼. Ayrıca bu sözü poster yapıp duvara asıcam.
Her zaman ileriyi düşünerek parça almak lazım.
İnşallah bir şey olmaz ya keşke önceden araştırıp alsaydınız ekran kartları ucuz değil.

O kadar haklısın ki. Kablodur, önemsizdir diye düşünerek araştırmadan hata yaptım. Neyse tecrübe olmuş oldu.

Ekran kartında yanık yok diye sağlam demek yanlış olur ayrıca kendinizi en kötüsü ile hazırlayın derim benim amacım moralinizi bozmak değil fakat bu çok sık olan bir durum insanı tecrübeler olgunlaştırır sonuçta. Kimimizin ki kötü kimimizin ki iyi sizin ki iyi olsun dileğimle.

Yeni konular

Geri
Yukarı