2x16 GB mi yoksa 4x8 GB RAM mi daha çok performans verir?

edenhazard

Centipat
Son düzenleyen: Moderatör:
Her işlemci 4 kanal RAM destekleyemeceğinden Dual yapılması daha sağlıklıdır. 32 GB RAM'in ise gereği yok normal kullanıcı için uzun süre. 8X2 = 16 GB RAM yeter. 16 yetersiz kalana kadar DDR5 çıkar, ona geçersin direkt.

Öncelikle herkese merhaba. Bu ilk konum olması sebebiyle hatam varsa affola. DADG2 (DADG2/AMD Ryzen 5 2600/GIGABYTE RX590 GAMING 8GB/16GB DDR4/240GB SSD/1TB Disk/Gaming Bilgisayar | ITOPYA) almayı düşünüyorum, ancak seçeceğim anakart ile 4 tane RAM slotu var. İkisinde de Dual channel performansı alabilir miyim? Ya da 24 GB RAM yapmak istersem en performanslısı hangisi olur? Şimdiden teşekkürler.
Ben şahsen 2x16 tercih ederdim. Dual-Channel'a hep bir sempati duymuşumdur. Hem belki ileride sürücülerde imkan verirse 64GB yapar fantezi yaparsın.

16x1 daha çok performans verir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Öncelikle herkese merhaba. Bu ilk konum olması sebebiyle hatam varsa affola. DADG2 (DADG2/AMD Ryzen 5 2600/GIGABYTE RX590 GAMING 8GB/16GB DDR4/240GB SSD/1TB Disk/Gaming Bilgisayar | ITOPYA) almayı düşünüyorum, ancak seçeceğim anakart ile 4 tane RAM slotu var. İkisinde de Dual channel performansı alabilir miyim? Ya da 24 GB RAM yapmak istersem en performanslısı hangisi olur? Şimdiden teşekkürler.

2×16 tercih edin ileriye dönükve daha performanslı olacaktır. Ancak 32GB RAM günümüz için gereksiz, standart bir kullanıcı için 16GB gayet yeterli olur.

Yapılan tüm testlerde oyun için en performanslı kullanım şekli 4x4 veya 2x16 olmuştur. Sana tavsiyem 2x16 kullanmandır. Dilediğin şekilde overclock yapabiliyorsun. Ki slotlardan bahsediyorum slot kanal a ve slot kanal b 4x8 olarak çalışsa sadece bir kanalı kullaniyormuş gibi performans verir. Sebebi çok bilinmese de bu böyledir. 32 GB RAM 64 GB RAM'dan oyunlarda daha iyi performans verdiğini hepimiz biliyoruz muhtemelen. Oyunlarda da 2x16 RAM 4x8'den daha iyi çalıştığını biliyoruz. 4400 MHz 3200 MHz'den daha iyi olduğunu biliyoruz. Gerisini kendi kendine hesaplar maddi durumuna göre adım atarsın.

Yalnız unutmadan şunu da belirtmem gerekiyor ki 4x8 3200 olarak çalışsa da çok ama çok stabil çalışır. 3200MHz 3.2 milyon işlem demek sanyede. Ki 4x8 3600'e yükselebiliyor. Ki bu 2x16 4400 olarak oyunlarda fark olarak 5FPS demektir. Hadi 10 olsun. Bende XPG D50 4133MHz var 4X8. aff edersin ama OC RAM'lar 4x8 ile çalışınca 3600MHz'de bana mısın demiyor bu kadar mı hızlı çalışır bu kadar mı kasma donma yapmaz arkadaş. 2x4400 çalıştırınca ama kasma donma da yaşiyorum aşırı ısınma da yaşiyorum. Artık kendin düşünür ona göre alırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı