32 GB RAM için 4x8 mi yoksa 2x16 mı daha iyi olur?

Hangi işlemciler quad destekliyor?
Çoğu işlemci destekliyor, 15 yıllık olmadığı sürece pek sorun yaşanacağını sanmıyorum Quad Channel ile. Tabii Quad Channel da Intel'e göre AMD Ryzen ve Ryzen Threadripper işlemciler daha stabil denebilir. Tabii ben Quad Channel almayı pek doğru bulmuyorum, render ve oyun performansı olarak Dual Channel ile neredeyse hiç farkları yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Silinen üye Hocam render konusunda şöyledir diyemem fakat oyun konusunda gözle görülür bir fark var :). Ne kadar gerekli tabiki tartışmaya açıktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çoğu işlemci destekliyor, 15 yıllık olmadığı sürece pek sorun yaşanacağını sanmıyorum Quad Channel ile. Tabii Quad Channel'da Intel'e göre AMD Ryzen ve Ryzen Threadripper işlemciler daha stabil denebilir. Tabii ben Quad Channel almayı pek doğru bulmuyorum, render ve oyun performansı olarak Dual Channel ile neredeyse hiç farkları yok.

Eğer işlemci yeni nesil ise Quad Channel çok daha iyi. En azından daha önce deneyimleyebildiğim kadarıyla öyle. Ayrıca YouTube üzerinde de birçok videoda performans farkı olduğu ortada. Yani işlemci iyiyse ve anakart maksimum 32 GB destekliyorsa 4x 8 GB daha iyi olacaktır.

@Silinen üye Hocam render konusunda şöyledir diyemem fakat oyun konusunda gözle görülür bir fark var :). Ne kadar gerekli tabiki tartışmaya açıktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Online oyunlarda büyük bir fark ile Quad Channel önde tabii ki. Hikayeli oyunlarda ruhu duymaz kimsenin ama 3-4 FPS anca.
Eğer işlemci yeni nesil ise Quad Channel çok daha iyi. En azından daha önce deneyimleyebildiğim kadarıyla öyle. Ayrıca YouTube üzerinde de birçok videoda performans farkı olduğu ortada. Yani işlemci iyiyse ve anakart maksimum 32 GB destekliyorsa 4x 8 GB daha iyi olacaktır.
Oyun için kimsenin 4x8 GB RAM alacağını zannetmiyorum. Konu sahibi render için alacak diye 2x16 alması daha iyi olur, fiyat farkı olarak 4x8 RAM'ler 2x16'lara göre daha pahalı, çok fark yok.

Online oyunlarda büyük bir fark ile Quad Channel önde tabii ki. Hikayeli oyunlarda ruhu duymaz kimsenin ama 3-4 FPS anca.
Hocam beni yanlış anlamayın fakat AC Odyses'te 20 FPS fark atmış o kadarda az diyemiyoruz :D.
Anakartta 4 RAM slotu olması yeterli, işlemciler sadece stabilite sorunu çıkarır, kesin bir liste var denemez. Ryzen 3 1200AF ile de Quad Channel RAM kullanılabilir, Ryzen 9 3950X ile de.
Bildiğim kadarıyla işlemci desteklemediğinde 4x8 olsa bile 2x16 ve 2x16 olarak performans gösteriyor.

Hocam beni yanlış anlamayın fakat AC Odyses'te 20 FPS fark atmış o kadarda az diyemiyoruz :D.

Bildiğim kadarıyla işlemci desteklemediğinde 4x8 olsa bile 2x16 ve 2x16 olarak performans gösteriyor.
1200AF 2 modül destekliyormuş, 2x16-2x16 şeklinde olur büyük ihtimalle dediğiniz gibi. Önceki izlediğim testlerde hep 2x16 ile 4x4 ile 2-3 FPS fark vardı, şimdi 30-45 FPS kadar fark var, garip.
R3 1200 ile Quad nasıl kullanılıyor biraz bize de açıklayın. Çift Dual Channel oluyor o da Dual Channel ile aynı zaten.
Evet, kullanılmıyormuş, @Zakramoreas'ın dediği gibi 2x16-2x16şeklinde imiş.

Üst düzey işlemciler dışındaki işlemcilerin Quad Channel desteği yok. (AMD tarafında Threadripper ve Intel tarafında LGA20XX İşlemciler Quad Channel destekliyor.)

Genel kullanıcılara yönelik sistemler hala Dual Channel bellek kullanır. Siz 4x4 GB de taksanız Dual Channel olarak çalışacaktır.
Benim önerim 2x16 GB takmanız. Ne kadar az parça o kadar az sorun çıkma ihtimali. Ayrıca ileriye dönük olur.

Çoğu işlemci destekliyor, 15 yıllık olmadığı sürece pek sorun yaşanacağını sanmıyorum Quad Channel ile. Tabii Quad Channel da Intel'e göre AMD Ryzen ve Ryzen Threadripper işlemciler daha stabil denebilir. Tabii ben Quad Channel almayı pek doğru bulmuyorum, render ve oyun performansı olarak Dual Channel ile neredeyse hiç farkları yok.
Elimde Ryzen 5 2600 var ileride 3700X geçmeyi düşünüyorum destekliyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı