2x16 ile 4x16 RAM arasında ne kadar fark olur?

OverFireable

Kilopat
Makaleler
10
Yer
Karabük
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus TUF 6900XT OC Edition / AMD Ryzen 7 5800x3D / Kingston Fury Renegade RGB 2x16 3600Mhz CL16 / Asus ROG STRIX B550-XE / Samsung 980 Pro / Kioxia Exceria Plus G3 2TB / Phanteks P600s / Corsair RM850x 850 watt 80+ gold / Arctic Liquid Freezer II 360
Benim RAM'ler 2500e düşmüşken bir Dual kit daha aldım 2x16'yı 4x16 yaptım oyunda ne kadar fark eder?

Neredeyse hiç fark olmaz. 32 GB Dual channel RAM yeterliydi.

Fark etmez. Cunku 4 modul kullanmak quad channel yapmiyor, dual channel calismaya devam ediyor. Su an piyasadaki hicbir oyun da 32+ GB RAM ihtiyaci duymadigi icin kazanc yok.

Ayrica 4x16 kullanmaktansa 2x32 kullanirdim ben ama elindeki 2x16'ya ilave yaptigin icin bir sey diyemem.

Ama dual rank olarak çalışacağı için performans artıyor. Gamers Nexus'un videosu var bu konuda. Sırf bu yüzden 4x8 kullanıyorum ben de.
4 slot kullanmak maksimum RAM frekansina olumsuz etki eden bir sey. Cunku cogu guncel anakart Daisy Chain topolojisiyle uretiliyor, bu topolojinin de temel mantigi 2 slot RAM kullanmak. Yani 4 slot var diye illa 4 slotla en performansli calisacagi anlamina gelmiyor. T-Topology bir anakart olsa 4 slot daha iyi olurdu evet.

Bu arada dual rank, RAM yapisiyla alakali bir durum. Ornegin 8 GB RAM single rank ise 8x1024 MB seklinde, dual rank ise 16x512 MB seklinde dizilir. Karistiriyorsun muhtemelen. Gordugun videoyu atar misin?

4 slot kullanmak maksimum RAM frekansina olumsuz etki eden bir sey. Cunku cogu guncel anakart Daisy Chain topolojisiyle uretiliyor, bu topolojinin de temel mantigi 2 slot RAM kullanmak. Yani 4 slot var diye illa 4 slotla en performansli calisacagi anlamina gelmiyor. T-Topology bir anakart olsa 4 slot daha iyi olurdu evet.

Bu arada dual rank, RAM yapisiyla alakali bir durum. Ornegin 8 GB RAM single rank ise 8x1024 MB seklinde, dual rank ise 16x512 MB seklinde dizilir. Karistiriyorsun muhtemelen. Gordugun videoyu atar misin?
Dediğiniz şu yönden doğru. 2dimm ramlere o.c yapılabiliniyorken 4dimm'e yapılmıyor. Fakat xmp profilindeki hıza ulaşırken 4dimm herhangi bir problem çıkarmıyor. Dual rank konusunda arkadaşın ramlerinin single rank olduğunu varsayarak konuştum (çoğu ram single rank oluyor) 2 dual rank ram dual çalışırken aynı şekilde 4 single rank ram de (benimkiler single) dual rank çalışıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı