2x16 vs 4x8 GB RAM

Roket adam

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar 2x16 ile 4x8 arasındaki oyunlarda FPS farkını biliyorum eyvallah ancak bunun Render'de farkı olur mu? Ya da 2x16 gibi olmayıp daha mı performansı düşer? OBS ile oyun videoları çekiyorum. Adobe Premiere Pro, vidcoder, Photoshop programı kullanıyorum. 4 RAM slotunu doldurmak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartının Quad channel desteğini kontrol et çoğunluğu Dual destekliyor onun harici ısınma farkı olur en kötü ihtimalle. Yanlışım varsa düzeltirsiniz.

Merhaba,
Anakartınız Quad channel destekliyorsa yapabilirsiniz eğer Dual destekliyorsa 16x2 daha mantıklı olur. Sisteminiz APU değilse hiç uğraşmayın benden söylemesi. RAM'i slotlara dağıtmak genelde APU sistemlerde ciddi bir FPS artışına yol açıyor.

Herhangi bir Ryzen veya onlara denk gelen Core i işlemcisi iki kanal bellek desteklediği için dörtlü bellek diziliminin ciddi bir farkı olmuyor. RGB aydınlatma ile daha iyi bir görsellik elde etmek dışında pek faydası olacağını sanmıyorum.

Kanal ve rank sayısının Ryzen işlemciler üzerindeki etkisi için hoş bir video var. Intel tarafında da aynısı olur diye düşünüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba,
Anakartınız Quad channel destekliyorsa yapabilirsiniz eğer Dual destekliyorsa 16x2 daha mantıklı olur. Sisteminiz APU değilse hiç uğraşmayın benden söylemesi. RAM'i slotlara dağıtmak genelde APU sistemlerde ciddi bir FPS artışına yol açıyor.
https://www.hepsiburada.com/msi-mpg...ZykfcgTbA8ia1XMV-DxoCRX4QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds anakart bu
Herhangi bir Ryzen veya onlara denk gelen Core i işlemcisi iki kanal bellek desteklediği için dörtlü bellek diziliminin ciddi bir farkı olmuyor. RGB aydınlatma ile daha iyi bir görsellik elde etmek dışında pek faydası olacağını sanmıyorum.

Kanal ve rank sayısının Ryzen işlemciler üzerindeki etkisi için hoş bir video var. Intel tarafında da aynısı olur diye düşünüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Görsel açıya önem verdim diyebilirim ancak benim render performansı mı 2x16 da ki gibisinden geriye atmayacaksa 4x8 düşünüyorum.

https://www.hepsiburada.com/msi-mpg...ZykfcgTbA8ia1XMV-DxoCRX4QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds anakart bu

Görsel açıya önem verdim diyebilirim ancak benim render performansımı 2x16 da ki gibisinden geriye atmayacaksa 4x8 düşünüyorum.
Toplam rank sayısı aynı kalırsa performans aynı çıkar diyebiliriz. Rank sayısının 4 olmasının 1 ve 2 rank sayısına göre kayda değer farkı var. Yani setin içindeki bellekler single rank olsa dahi 4x8 bellek kitinde toplam rank 4 olur. Öte yandan single rank bellekler ile 2x16 konulursa toplam rank 2 olacağı için 4x8 olanın lehine ufak bir fark oluşur. Bu senaryoda 4x8 geriye atmayacağı gibi az da olsa daha iyi performansı sağlayabilir. Videoyu izlerseniz demek istediğim anlaşılır. Hem oyun hem de programların performansına etkisi inceleniyor.

Alacağınız RAM kiti içindeki bellekleri araştırıp rank sayısını öğrenin. Ona göre hesabınızı yaparsınız.

Toplam rank sayısı aynı kalırsa performans aynı çıkar diyebiliriz. Rank sayısının 4 olmasının 1 ve 2 rank sayısına göre kayda değer farkı var. Yani setin içindeki bellekler single rank olsa dahi 4x8 bellek kitinde toplam rank 4 olur. Öte yandan single rank bellekler ile 2x16 konulursa toplam rank 2 olacağı için 4x8 olanın lehine ufak bir fark oluşur. Bu senaryoda 4x8 geriye atmayacağı gibi az da olsa daha iyi performansı sağlayabilir. Videoyu izlerseniz demek istediğim anlaşılır. Hem oyun hem de programların performansına etkisi inceleniyor.

Alacağınız RAM kiti içindeki bellekleri araştırıp rank sayısını öğrenin. Ona göre hesabınızı yaparsınız.
Hocam ramlar bu https://www.hepsiburada.com/corsair...-ddr4-ram-cmw32gx4m4d3600c16-p-HBCV000005FDPT videoyu izledim bişey anlamadım

Görsel açıya önem verdim diyebilirim ancak benim render performansı mı 2x16 da ki gibisinden geriye atmayacaksa 4x8 düşünüyorum.

BELLEK KANALI
Dual (kaynak: tr.msi.com)

Maalesef anakartınız Quad channel desteklemiyor. Pek bı farklılık olmaz.

Haklısınız ama ileriki yıllarda DDR4 bellek mimarisi eskiyecegi için daha fazla performans için ram ekleme olasılığını düşünürsek 16x2 geleceğe de biraz yatırım gibi olabilir.

BELLEK KANALI
Dual (kaynak: tr.msi.com)

Maalesef anakartınız Quad channel desteklemiyor. Pek bir farklılık olmaz.

Haklısınız ama ileriki yıllarda DDR4 bellek mimarisi eskiyecegi için daha fazla performans için RAM ekleme olasılığını düşünürsek 16x2 geleceğe de biraz yatırım gibi olabilir.

Peki hocam 3.500 4.000 TL aralığında Quad channel destekleyen anakart önerir misiniz? pc express 4.0 destekleyen varmı öyle anakart?

Yeni konular

Geri
Yukarı