2x4 1333 MHz RAM'in yanına 8 GB RAM alınırsa performans artar mı?

Viracoche

Hectopat
Bende 2 tane 4'lük 1333MHz Kingston RAM var yanına bir 8'lik RAM alacağım 1333MHz performansta fark yaratır mı? Çoğu kişi 1600MHz gibi çok fazla fark yaratmaz dedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabii 16GB olacağı için sistemi çok rahatlatır, fakat FPS olarak çok bir değişim gözlemlenmez. Çünkü, asıl performans artışını sağlayan dual moda geçmez bellekler. İşlemciniz Intel ise flex olarak, AMD ise tek kanal olarak çalışır.

Tabii 16 GB olacağı için sistemi çok rahatlatır, fakat FPS olarak çok bir değişim gözlemlenmez. Çünkü, asıl performans artışını sağlayan Dual moda geçmez bellekler. İşlemciniz Intel ise Flex olarak, AMD ise tek kanal olarak çalışır.

RAM'leri 16 yapsam da bir fark yaratmayacak o zaman illaki MHz yükseltmem gerek doğru mu?

RAM'leri 16 yapsam da bir fark yaratmayacak o zaman illaki MHz yükseltmem gerek doğru mu?
Hayır. Elinizdekini satıp, 2x8 olacak şekilde alırsanız aynı MHz değerinde de fark yaratacaktır. Zaten frekans yükseltmek için de ya elinizdeki bellekleri hızaşırtmanız ya da yeni bir bellek almanız gerekecektir.
Her neyse, bu durumda bile ekstra bir 8 GB çok fark eder. Sistem özellikle Windows 10 gibi bir işletim sistemi kullanıyorsanız oyunlarda fazlasıyla boğuluyordur.

Hayır. Elinizdekini satıp, 2x8 olacak şekilde alırsanız aynı MHz değerinde de fark yaratacaktır. Zaten frekans yükseltmek için de ya elinizdeki bellekleri hızaşırtmanız ya da yeni bir bellek almanız gerekecektir.
Her neyse, bu durumda bile ekstra bir 8 GB çok fark eder. Sistem özellikle Windows 10 gibi bir işletim sistemi kullanıyorsanız oyunlarda fazlasıyla boğuluyordur.

Evet boğuluyor sistemim rahatlasın istiyorum zaten elimdekileri satıp bir 8'lik yapacağım yakında ama o zamana kadar bir 8'lik alıp 16 yapıp idare etmek istiyorum.

Evet boğuluyor sistemim rahatlasın istiyorum zaten elimdekileri satıp bir 8'lik yapacağım yakında ama o zamana kadar bir 8'lik alıp 16 yapıp idare etmek istiyorum.
İdare edecektir, içiniz rahat olsun. FPS olarak etkisi olmasa bile kalan artıları için bile değer. Hayırlı olsun diyelim :)

Teşekkürler ancak aklıma takılan bir soru oldu peki 12 GB RAM kullansam Dual channel olarak etki eder mi 16 ya göre?
Nasıl yapacağınıza bağlı. Eğer iki tane 6'lık modül bulabilirseniz neden olmasın :)
Muhtemelen bir tane daha 4 eklemekten bahsediyorsunuz. Bu konuda emin olmasam da, muhtemelen o da dual olarak çalışmayacaktır. En iyisi 8 alıp, sonradan diğer ikisini de 8 yapmak.

Geri
Yukarı