2x4 RAM'in beraber çalışmaması sorunu

Faboxin

Kilopat
2 Adet DDR3 RAM'im var frekansları vs. aynı. Bu RAM'ler sorunsuz bir şekilde çalışıyordu ancak bir gün ne olduysa çalışmamaya başladılar. RAM'lerin ikisi de çalışıyor fakat birlikte çalışmıyor. Slot fark etmeksizin denedim ikisi de çalışıyor ama birlikte çalışmamaya başladılar. Farklı anakart ve işlemci olan bilgisayarda ikisi de birlikte sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
2 Adet DDR3 RAM'im var frekansları vs. aynı. Bu RAM'ler sorunsuz bir şekilde çalışıyordu ancak bir gün ne olduysa çalışmamaya başladılar. RAM'lerin ikisi de çalışıyor fakat birlikte çalışmıyor. Slot fark etmeksizin denedim ikisi de çalışıyor ama birlikte çalışmamaya başladılar. Farklı anakart ve işlemci olan bilgisayarda ikisi de birlikte sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ne yapmalıyım?

Şu zamana kadar yetiyor olup hiç açılmayacak bir tepki vermesi gerçekten ilginç PSU'nuz ile veya priz ile ilgili bir akım problemi gibime geldi benimde bir kontrol edin bunları bence daha önce kullanıyorken ki halinize göre daha çok akım yükü var mı diye kasayı farklı bir güç kaynağı veya prizle deneme şansınız varsa çözüm olabilir.

Şu zamana kadar yetiyor olup hiç açılmayacak bir tepki vermesi gerçekten ilginç PSU'nuz ile veya priz ile ilgili bir akım problemi gibime geldi benim de bir kontrol edin bunları bence daha önce kullanıyorken ki halinize göre daha çok akım yükü var mı diye kasayı farklı bir güç kaynağı veya prizle deneme şansınız varsa çözüm olabilir.

Tek RAM ile çalışıyor bilgisayar.
Şu zamana kadar yetiyor olup hiç açılmayacak bir tepki vermesi gerçekten ilginç PSU'nuz ile veya priz ile ilgili bir akım problemi gibime geldi benim de bir kontrol edin bunları bence daha önce kullanıyorken ki halinize göre daha çok akım yükü var mı diye kasayı farklı bir güç kaynağı veya prizle deneme şansınız varsa çözüm olabilir.

Bunu bende düşündüm yoksa.

Ram'ler nerrrreedeyse akım harcamaz diyebiliriz ancak 80+ korumalı bir PSU sahibi ise 3-4 voltaj farkı ile sınıra yaklaşıyorsa iyice kendini korumak amacıyla açılmıyor olabilir diye düşündüm.

RAMleri tek tek slotlarda denediğimde tek olarak çalışıyorlar herhangi bir sorun olmuyor. Ne zaman birlikte takarsam PC açılmıyor. Çok garip gerçekten benimde ilk defa başıma böyle bir şey geliyor.

Yanlış hatırlamıyorsam resetledim ama siz nasıl yapıldığını söylerseniz bende yapıp yapmadığımı hatırlayabilirim şuanda hatırlayamıyorum.
Anakart üzerindeki pili çıkarıp bir süre bekleyin veya yine anakart üzerinde bulunan CLR_CMOS adındaki kısımda bulunan küçük atlatıcıyı diğer pin ile takılı olacak şekilde takın daha sonra da yeniden eski yerine takın. Ayrıca saçma gelebilir ama işlemciyi çıkarabilecekseniz anakart pinlerinde bir eğiklik bulunup bulunmadığını kontrol edin ve işlemcinin altındaki pinleri bildiğimiz silgi ile yumuşakça silin .(İşlemci Intel ise)

Dosya Ekleri

• 0_tU35DCcPWlh9SJbL.jpg
    0_tU35DCcPWlh9SJbL.jpg
    17,7 KB · Görüntüleme: 28

Geri
Yukarı