2x8 GB RAM vs 16+8 GB RAM

Needless52

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Laptopumda 4 adet RAM yuvası bulunuyor bunlardan birinde 8 GB 3200MHz RAM takılı ben bunun yanına 8 GB mı yoksa 16 GB RAM eklesem daha performanslı olur? Hem oyun hem de mühendislik için?

Flex channel olur 16 eklerseniz.

24 (16 + 8) olduğunda 16 GB kullanıma kadar dual channel performansı alırsınız. 16 GB kullanımı geçtiğinde performansınız single channel'a düşer.

16 (8 + 8) olduğunda dual channel performansı alırsınız.

16 ekleyin derim şahsen eğer 16 GB'ın yetmeyeceğini düşünüyorsanız.

4 adet ram yuvası olan bilgisayarda neden 8 GB bellek var onu anlamış değilim cihaz modeli nedir? Mühendislik için eğer öğrenciysen okul için diyorsan çok bir şey yapmayacaksın okulda. Hangi bölüm? Toplam 16 gb ram sana her türlü yetecektir diye düşünüyorum. Yok yetmez diyorsan uzun vade olarak bakarsak 2 tane 16'lık al 8'i sat 32gb ram olsun daha iyi olur. Eğer imkanın varsa tabi.

4 adet ram yuvası olan bilgisayarda neden 8 GB bellek var onu anlamış değilim cihaz modeli nedir? Mühendislik için eğer öğrenciysen okul için diyorsan çok bir şey yapmayacaksın okulda. Hangi bölüm? Toplam 16 gb ram sana her türlü yetecektir diye düşünüyorum. Yok yetmez diyorsan uzun vade olarak bakarsak 2 tane 16'lık al 8'i sat 32gb ram olsun daha iyi olur. Eğer imkanın varsa tabi.
model asus tuf f15 fx506h

16 alma imkanım şuan var şimdiden 16 alıp ileride gerekirse bi 16 daha çeker 32gb dual yaparım diye düşünüyorum. hani 8 alırsam ileride ikisinide değiştirmem gerekecek

Anakartta 4 slot var diye her RAM'i 4 slot kullanacağınızı zannetmeyin. Anakart sitelerinin uyumlu RAM listelerinde her RAM'in 4 slot kullanılamadığını görürsünüz. Uyum veya performans sorunları yaşayabilirsiniz. Başıma gelmiş bir durum.
Bu arada 3x8 GB kullanımda dual channel devre dışı kalıyor diye biliyorum. Kullanılan duruma göre 2x8 GB doluncaya kadar çift kanal, kullanım 3x8 GB'a ulaşırsa tek kanala düşer diye olayı ilk defa duydum. Böyle bir senaryo ile ilgili hiç bir kaynağa denk gelmedim. Bunu yazan arkadaş kaynak paylaşırsa gerçekten ben de öğrenmiş olurum.

Bu modelde 4 adet ram slotu olduğunu size kim söyledi?
2 tane ram slotu mevcut cihazda.
Görev yöneticisinde 4 gözüküyor. Ekran Görüntüsü (4).png

Geri
Yukarı