2x8 GB yanına 2x16 GB RAM eklenir mı?

fflamee

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: Gigabyte B550m / İşlemci: Ryzen 5 5500 / Ekran Kartı: Gigabyte AMD Radeon RX 6600 / RAM: GoodRam IRDM X16Gb (8x2) 3200mhz / Güç Kaynağı: PowerBoost Fury 650W / Kasa: GameBooster GB-X223B / Monitör: Asus VG248QG 24" 165Hz 0.5ms / Kulaklık: Steelseries Arctis Nova 3 / Mouse: Steelseries Aerox 3 Snow Wireled / Klavye: Steelseries Apex 3 TKL
Arkadaşlar anakartım Gigabyte B550M DS3H 4 tane RAM slotu var. Şu anda GoodRam IRDM X 3200MHz DDR4 2x8GB RAM kullanıyorum ama ilave RAM eklemek istiyorum. Aynı marka aynı model aynı MHz 2x16 GB RAM almayı düşünüyorum. Uyumlu çalışırlar mı ve performansa çok etkisi olur mu?

16 GB şu an için yeterli gibi. (Eğer muazzam donanımın yoksa RAM şu anda 16 GB işini görür)
Birkaç sene sonra yetemeyeceği oyunlar piyasaya çıkacaktır.
2x8 ve 2x16 yapıp 48 GB RAM kullanmak aşırı abartı.
Aynı RAM'lerden 2x8 daha al. Total'de 32 GB RAM seni 10 sene götürür.
Ki o süre zarfında bilgisayarın da çöp olur zaten ufaktan :)

16 GB şu an için yeterli gibi. (eğer muazzam donanımın yoksa RAM şu anda 16 GB işini görür)
Birkaç sene sonra yetemeyeceği oyunlar piyasaya çıkacaktır.
2x8 ve 2x16 yapıp 48 GB RAM kullanmak aşırı abartı.
Aynı RAM'lerden 2x8 daha al. Total'de 32 GB RAM seni 10 sene götürür.
Ki o süre zarfında bilgisayarın da çöp olur zaten ufaktan :)

Teşekkürler hocam dediğin gibi yapacağım zaten şimdi bir daha düşününce bana da abartı geldi 😀

Çalışmasında sıkıntı olacağını sanmıyorum fakat eğer RAM'ler çift kanal ayarlanamazsa performans sorunu ile karşılaşılabilir.

Bence 48 GB RAM gereksiz ve aşırı. Eğer çok çok ağır RAM odaklı işler yapmıyorsanız 32 GB gayet yeterli olur. Üstteki hocamın dediği gibi 2x8'in yanına bir 2x8 daha almanızı veya 2x8'i söküp 2x16 takmanızı öneririm.

Çalışmasında sıkıntı olacağını sanmıyorum fakat eğer RAM'ler çift kanal ayarlanamazsa performans sorunu ile karşılaşılabilir.

Bence 48 GB RAM gereksiz ve aşırı. Eğer çok çok ağır RAM odaklı işler yapmıyorsanız 32 GB gayet yeterli olur. Üstteki hocamın dediği gibi 2x8'in yanına bir 2x8 daha almanızı veya 2x8'i söküp 2x16 takmanızı öneririm.

Peki hocam hangisi dağa sağlıklıdır 2x16 mı 4x8 mi arada fark olur mu?

4x8 daha performanslı olur.
Ama elinde 2x16 varsa elindekileri satıp 4x8 almaya değecek bir performans farkı almazsın.

Arkadaşın sistemi Quad Channel desteklemiyor. 2x16 GB kitteki bellekler Dual Rank ise 4x8 GB bellekler ile hiçbir performans farkı olmaz. DDR4'te çoğu 16 GB bellek Dual Rank zaten.

Arkadaşın sistemi Quad Channel desteklemiyor. 2x16 GB kitteki bellekler Dual Rank ise 4x8 GB bellekler ile hiçbir performans farkı olmaz. DDR4'te çoğu 16 GB bellek Dual Rank zaten.
:)

4x8 almaya değecek bir performans farkı almazsın.

Demişim. Çünkü Quad desteklemediğini biliyorum.
Quad destekliyor olsa zaten direkt %20-25 daha fazla performans alırdı.
Ama fark olmaz demekte olmaz.
Sadece;
4x8 almaya değecek bir performans farkı almazsın.

Geri
Yukarı