3.500 4.000 TL işlemci ve anakart önerisi

lox33

Picopat
Daha fazla  
Yaklaşık 3000. 3500 TL bütçem var kasayı yavaş yavaş yenilemem gerek. Şu anki sistemim ekran kartımı kaldırmıyor maalesef. Kart olarak 1080 Ti var şu anki sistemim DDR3 1600 MHz RAM i7-4790 işlemci ASUS Z-87Deluxe 750Watt 80 Plus TT PSU 240mm radyatörlü sıvı soğutucu monitörüm MSI MAG27 144Hz 1080p.
Sürekli araştırma yapıyorum ama ne yazık ki bilgim yetmiyor. Bir yerde işler karıştı ilk düşüncem işlemci olarak i5-10600K almaktı 2000 TL ortalama anakartlar hakkında zerre bir bilgim yok, araştırdıkça daha da kafam karışıyor. Sonrasında forumda dolanırken bir arkadaşın yazısına denk geldim, mantıklı da geldi işlemciyi i5-10400F alıp anakartıda ortalama bir şey al tarzında yayın yapmıyorum edit yapmıyorum sadece işten sonra eve gelip arkadaşlarla Online oyun oynuyorum. Örnek olarak: Tarkov, Apex Legend, Overwatch, LoL, PUBG, Ark Survival türünde ama sistemin darboğaz yapıyor. Sizden istediğim nasıl bir işlemci ve ekran kartı alabilirim? Hem bütçe dostu hem kartımı besleyecek veya da şu anki sistemimin kartı beslemesi için yapabileceğim bir şeyler var mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
R5 5600X - MSI B550 Bazooka almanı tavsiye ederim. Fakat RAM sıkıntıymış bu sefer.
Ben de sizin yerinizde olsam AMD Ryzen 5 5600X ya da 3600X alırdım. Anakart olarak da MSI, Asus gibi markalar tavsiye ederim. B450 ve B550 bütçe dostudur.

Elimde olan parçaları satınca 3500 civarı bütçem olacak. Dediğiniz işlemci pahalı biraz onları daha da kısıp yanına ram eklesem bu sefer yine darboğaz sorunu yaşar mıyım mesela i5-10400f falan koysam

Yaklaşık 3000. 3500 TL bütçem var kasayı yavaş yavaş yenilemem gerek. Şu anki sistemim ekran kartımı kaldırmıyor maalesef. Kart olarak 1080 Ti var şu anki sistemim DDR3 1600 MHz RAM i7-4790 işlemci ASUS Z-87Deluxe 750Watt 80 Plus TT PSU 240mm radyatörlü sıvı soğutucu monitörüm MSI MAG27 144Hz 1080p.
Sürekli araştırma yapıyorum ama ne yazık ki bilgim yetmiyor. Bir yerde işler karıştı ilk düşüncem işlemci olarak i5-10600K almaktı 2000 TL ortalama anakartlar hakkında zerre bir bilgim yok, araştırdıkça daha da kafam karışıyor. Sonrasında forumda dolanırken bir arkadaşın yazısına denk geldim, mantıklı da geldi işlemciyi i5-10400F alıp anakartıda ortalama bir şey al tarzında yayın yapmıyorum edit yapmıyorum sadece işten sonra eve gelip arkadaşlarla Online oyun oynuyorum. Örnek olarak: Tarkov, Apex Legend, Overwatch, LoL, PUBG, Ark Survival türünde ama sistemin darboğaz yapıyor. Sizden istediğim nasıl bir işlemci ve ekran kartı alabilirim? Hem bütçe dostu hem kartımı besleyecek veya da şu anki sistemimin kartı beslemesi için yapabileceğim bir şeyler var mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Gelecekte bilgisayarınızı yine yükseltmeyi düşünüyor musunuz? Eğer gelecekte RTX 3000 serisi bir ekran kartı alacaksanız şimdiden Ryzen 5 5600X ve B550 tavsiye ederim çünkü RTX 3000 serisi ekran kartları, PCIE 4.0 destekli ekran kartları. Bu ekran kartlarının tam performansını alabilmeniz için PCIE 4.0 destekleyen işlemci ve anakart almanız gerekir.

Düşündüğünüz i5 10400F işlemci PCI-E 4.0 desteklemiyor.

Gelecekte bilgisayarınızı yine yükseltmeyi düşünüyor musunuz? Eğer gelecekte RTX 3000 serisi bir ekran kartı alacaksanız şimdiden Ryzen 5 5600X ve B550 tavsiye ederim çünkü RTX 3000 serisi ekran kartları, PCI-e 4.0 destekli ekran kartları. Bu ekran kartlarının tam performansını alabilmeniz için PCI-e 4.0 destekleyen işlemci ve anakart almanız gerekir.

Evet sanırım dedikleriniz mantıklı biraz daha zorlayıp ya da bekleyip dediğiniz gibi bu parçaları alabilirim. Muhtemelen ileride ekran kartını değiştiririm ve yine anakart işlemci değiştirmek istemem.

@lox33 1080 Ti hala çok güçlü bir kart. 10400F'li bir sistem kurarsan kartın tam performansını da ortaya çıkarırsın uygun fiyata. Buradan RTX 3060 Ti ve üzeri bir karta geçeceksen 5600X yolu daha iyi yoksa o kadar masrafa gerek yok. Buna göre hareket et.

2500 TL'ye şöyle bir sistem kurabilirsin örnek veriyorum;

Geri
Yukarı