3.7v 18650 Pil'in voltajını koruma

actanonverba

Megapat
Selam, öncelikle bana lazım olan şeyi yazayım, sonra nedenini anlatayım. Bana lazım olan şey, taşınabilir bir fanım var ve devresi yandı, 18650 pili direkt DC motora bağladım arada bir voltaj ayarlayıcı vs. yok. Bu şöyle bir sorun yarattı; eskiye göre 1 saat yerine 7-8 saat çalışıyor evet ama elbette pilin voltajı düştükçe hızı da yavaşlıyor. Bu aslında benim için sorun değil çünkü saatlerce hızlı dönebiliyor ama sorun ben uyurken bunu açık bırakıyorum çok daraldığım için sıcaklardan ve pilin son voltajına kadar sömürüyor. Buharcı olduğum için evimde farklı farklı 3 tane şarj aleti var, 2 tanesi bugün şarj bile etmedi pili, sonuncuya taktım biraz bekledim pil 2.8V'lere kadar çıktı ve diğer normal hızlı şarj aletime taktım. Hatta nightcore D4'e ilk taktığımda 0.89v göstermişti, dedim gereksiz yere pili öldürdük. Benim istediğim şey; kademe ayarı olmasa bile olur (orijinal fan halindeyken 3 farklı hızda çalıştırabiliyordu fanı) pili kullanacak ancak belirli bir voltajda fan kendi duracak, pili harcamaya devam etmeyecek. Son derece amatör ve teknik terimsiz tabirler ile yazdığımın farkındayım ama durum bu. Bu internette satılan 12v voltaj kontrolcüler var, bunlar acaba pil 2.8'lere düştüğünde kendi kendine pil bitti deyip durur mu?

Nasıl bir çözüm yapabilirim?

İnternetten hazır satın aldığım bazı masaüstü şarjlı fanlar var. İçlerinde 14500 pil bulunmakta ve Çinli olduğu için muhtemelen 300-400 mAh kapasiteleri ancak vardır. Bir tane şarjlı fanımın saatlerce çalışması için içindeki devreyi çıkarmadan 18650 bağlamıştım 14500U çıkarıp. Bir kerelik dalgınlıkla pili kutusuna ters takıp çalıştırdığımda hem motor hem devre yandı muhtemelen çünkü ters kutup dönse bile motor; devre inanılmaz ısınıyordu plastiği eritecek kadar. Ben de yanık devreyi çıkarıp direkt pil kutusunun telleriyle yeni küçük hobi motoruna (5v motorlar klasik herhalde öyle ismi) taktım ve işimi görüyor ancak piller ölecek diye korkuyorum çünkü son voltajına kadar çekiyor yavaşlasa da motor. Yanan devreyi çöpe atmışım, ufacık bir şeydi, 14500 pil direk üzerine takılabiliyordu yuvası da vardı yani. Tuşu vardı 3 kademe çalıştırabiliyordu fanı. Onları çıkarıp dışına 18650 pil kutusu silikonlayıp pillerimi takarak, direkt bir anahtar da bağladım hatta aç kapa yapabilmek için, bu duruma getirdim ama pilin voltajını köküne kadar çekiyor, çekmemesi için ne koyabilirim?

1692710316011.jpeg

1692710309097.jpeg

Yeni konular

Geri
Yukarı