3 ay önce temizlenen bilgisayarı temizlemeye gerek var mı?

mehmetcbb

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PALIT GTX 1660 6GB

Intel Core i3 10100F

MSI H510M-K PRO

Kingston 2x16GB DDR4 RAM

240GB HP SSD

2TB Western Digital HDD
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar bilgisayarın fanlarını tozunu en son 3 ay önce aldım. İşlemci termal macunu 1 yıl önce değiştirildi. Sizce bir daha temizlemeye gerek var mı?

Arkadaşlar bilgisayarın fanlarını tozunu en son 3 ay önce aldım. İşlemci termal macunu 1 yıl önce değiştirildi. Sizce bir daha temizlemeye gerek var mı?

Termal macunu değiş bir de fanlar tozlandıysa tozlarını alabilirsin.

Sizce diye bir şey yok. Gerekli görüyorsan her ay da temizleyebilirsin. Ben yoğun şekilde görüntü işleme programları çalıştırdığım için fanları haftada 1 temizliyorum. Termal macun ise yılda 1 kere değiştirilmez. Zaten çok çabuk kuruyan bir şey. Maximum 3 ayda 1 kontrol edilmesi lazım. Yapısında sertleşme varsa yenileyin.

Eğer bilgisayarın aşırı ısınmıyorsa, gözle görülür bir performans kaybı yaşamıyorsan gerek yok. Fanları belki çok tozlanınca temizleyebilirsin ama termal macunu sadece gözle görülür bir sıkıntı olduğu zaman değiştir. Forumda günde 50 tane başlık açıyor pc'mi temizlerken bozdum diye, öyle 3 ayda bir temizlemeye gerek yok. Hatta attığım videoyu izlersen kasayı öyle sık aralıklarla temizlemenin ne kadar gereksiz olduğunu anlayabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gözle görülür bir toz birikmesi veya ısı artışı gözlemliyorsan temizleyebilirsin. Kendi adıma konuşursam en son 2 yıl önce termal macunu yenilemiştim zaten işlemcim sıvı soğutma sayesinde çok ısınmıyor bu nedenle özelliğini hala koruyor. Kasamın ön panelinde toz filtresi var gerekli gördüğüm zamanlarda elektrik süpürgesiyle çektiriyorum. Bilgisayarın içini ise sadece ekran kartının arka plakasında toz biriktiğini görürsem hava tutarak temizliyorum bu da yaklaşık 6 ayda bir yeterli oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı