3 bin lira bütçe ile 2. el sistem yükseltme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ErenY

Kilopat
Merhaba, bugün sistem güncellemek ama bütçesi çok olmayan arkadaşlar için rehber tarzı bir konu açtım. Adım adım sisteminizdeki parçaları upgrade etmek için. Upgrade edeceğimiz parçalar: Anakart(opsiyonel), ekran kartı ve işlemci.

Yükseltmek için hangi donanımlara sahip olmalısınız?

DDR4 bir anakarta, 450W ve üstü PSU'ya ve 1050 Ti-1660 arası bir karta sahip olmanız lazım. Ayrıca işlemcinizin 2. el piyasasında en az 800 lira değere sahip olması iyi olur. Çünkü 3 bin liralık bütçeye elinizdeki parçaları sattığınızda kazandığınız para da dahil olacak. Konuda asıl hedeflediğim bu donanımlara sahip olan insanlar.

Amaç:

En düşük Ryzen 3 3100/RX 6600/A320 bir sisteme upgrade. AM4 anakart sahipleri için anakart yükseltmesi yapmaya gerek yok belirteyim.

AM4'e upgradedir. Herhangi bir şekilde Intel işlemci ve anakart önerisi yapmıyorum.

Sebebi ise Intel işlemcilerin ve anakartların 2. el olarak pahalı fiyatlara satılmaları.

Kendi deneyimimlerimden yola çıkarak rehberi hazırladım.

Eski nesil intel işlemci (i5-6400) , fanları bozulmuş ve yedek fan takılmış bir GTX 1050 Ti'den ve 2133 MHz hız destekli anakartımdan RX 6600/Ryzen 3 3300X/A320M-A PRO sisteme 1 ay içerisinde geçiş yaptım. Toplamda 2.800 lira harcadım ve benimle benzer donanımlara sahip arkadaşlara da yardımcı olmak istiyorum. Hele de eski soket intel işlemci kullananlara. Çünkü sistem satıp bilgisayar almak isteseniz bile en düşük 14 bin liranız olması gerekiyor.

Toplamaya geçmeden

Konuda ücretleri ortalama aldım arkadaşlar. Elinizdeki işlemci değersizdir ve para etmez, o an anakartlar uçmuştur, işlemci yoktur. 3 değil 3,5 bin lira da çıkabilir cebinizden. Bunlar olabilecek şeyler. Ayriyeten RX 6600 almak istemeyebilirsiniz ve RTX 2060/1660S gibi ekran kartlarına da yönelebilirsiniz. Tamamiyle size ve bilgisayarınıza kalmış bir şey artık. Onun dışında param yok ama üst seviye grafiklerde oyun oynamak istiyorum, ne yapacağım bilmiyorum diyenler için bu rehber.

Şimdi ise asıl mevzuya geldik. Ne yapacağız? Farz edelim ki elinizde 3 bin lira hazır bir bütçe var. Bir oyun bilgisayarına sahipsiniz ve 2. el olarak sisteminizi güncellemek istiyorsunuz. Bu arada eklemezsem olmaz, bu biraz uzun bir süreç. Almak isteyeceğiniz parçanın 2. elini o fiyatlarda bulamayabilir ve 1-2 hafta araştırmanız gerekebilir.

Intel sisteme sahip olanlar için:

İlk olarak anakart ve işlemci bakmaya başlıyoruz sahibinden üzerinden. En düşük A320 anakart ve Ryzen 3 3100 olmak üzere B450 anakartları ve R3/3300X R5 3600/R5 5500 işlemcileri araştırın. R3 3100 bu işlemciler arasından en uygun fiyatlısı. 1000 TL'ye bile bulabilirsiniz. İlk adım olarak ise 1000-1200 TL civarında anakartımızı alıyoruz. Unutmayın, anakart sistem yükseltirken yaşayacağınız en zor adım. Çünkü anakartların 2. ellerini sıfır fiyatında satmayı seviyorlar. Bu yüzden 1-2 hafta bakınmanızı rica ediyorum. Param güvende öneriyorum dolandırılmaları önlemek için. Elinize geçtiğinde bir bilgisayarcıya götürüp arızası var mı/çalışıyor mu diye kontrol ettirin mutlaka. Bu bütçede alacağınız ürün faturalı/garantili olmayacaktır. Ayrıca param güvende ile alacağınız bütün parçalar için 2 gün test imkanınız var. Arızasız çıktıysa devam ediyoruz sıra işlemcide. Belirttiğim işlemcileri 1000-1500 civarında alacağız. R5 3600 ve R5 5500 bu fiyatlara çok zor ama bulursanız yapıştırın. Onun dışında bu aralıkta R3 3300X kesinlikle tavsiyem. Bulamazsanız R3 3100 tercih edin. Bu arada almaya niyetli olduğunuz her ürüne 100-200 liralık indirimler yaptırın satıcıdan. Hayır demeyeceklerdir. Yine bir bilgisayarcıda test ettirmenizi tavsiye ederim ürün elinize geçtiğinde. Ayrıca alacağınız işlemcinin stok fanının olmasına dikkat edin. Artık elimizde işlemci ve anakartımız var, monte edebiliriz kasamıza. Cebimizden de toplam 3000 lira para çıktı en pahalı ihtimalde. Elimizde de eski işlemcimiz ve anakartımız duruyor. Eski işlemcimizi ve anakartımızı ortalama 1500 lira civarına satabiliriz ortalama olarak. Elden satış yapmanızı kesinlikle öneriyorum. Elimize ortalama 1500 lira geçiyor. Ekran kartımızı satıyoruz, sattığımız ekran kartının değeri 2. elde 1500 liraya gider en az rahat olun belirttiğim ekran kartlarında. Sistemi o süreç içinde kullanmak istiyorsanız bir süre para biriktirin ve ekran kartını aldıktan sonra eskisini satın. Yine aynı fiyat çıkmış olacak en sonunda. Onun dışında ekran kartını satmayı tercih edenler için tekrardan 3-3,5 bin TL bütçemiz oluyor. RX 6600 ilanlarının geneli 3500 liradan başlıyor. Biraz pazarlıkla 3300 civarlarına indirebilirseniz ekran kartınız da hayırlı olsun. Sistem toplama serüveniniz bitti.

AMD sisteme sahip olanlar için:

Anakart satın almak hariç bütün adımlar aynı arkadaşlar.

Son olarak
Bu 1 ayı bile bulabilen bir süreç arkadaşlar. Uğraşacak vaktim var, sistemimi yükseltmek istiyorum diyen arkadaşlar için püf noktaları anlatmak istedim. Hatalarım olduysa kusura bakmayın ilk kez rehber tarzı bir konu açtım. Teşekkür ederim buraya kadar okuyanlara.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı