3 büyük firmada fiyatların aynı olması rekabete aykırı mı?

Kunget

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba, uzun süredir dikkatimi çeken bir durum mevcut. Teknolojik bir ürün araştırdığımda MediaMarkt, Vatan Bilgisayar ve Teknosa satıcı Teknosa üzerinden fiyatları kontrol ettiğim zaman genel olarak kuruşuna kadar aynı fiyatlar oluyor. Sizce burada rekabet kurulunun incelemesi gereken bir durum olabilir mi?

Bence olmamalı. Hepsiburada, Amazon ve Trendyol aynı fiyatta satış yapıyor diyelim. Ben o ürünü Amazon'dan alırım. Çünkü müşteri hizmetleri, kargo ve değişim/iade konusunda Türkiye için bir çığır açtılar ve aynı istikrarla devam etmeye çalışıyorlar.

Dediğiniz 3 büyük firmada fiyatların aynı olması beni ilgilendirmez. Ben o ürünü aldığımda ürün sonrası desteği hangi firmadan daha iyi alabileceğime bakarım şahsen.

Olabilir ve olmuştu zaten. Büyük elektronik firmalarının neredeyse hepsi ceza almıştı.
Geçmişi araştırmadım açıkçası, aklıma takıldı bakarken.

Bence olmamalı. Hepsiburada, Amazon ve Trendyol aynı fiyatta satış yapıyor diyelim. Ben o ürünü Amazon'dan alırım. Çünkü müşteri hizmetleri, kargo ve değişim/iade konusunda Türkiye için bir çığır açtılar ve aynı istikrarla devam etmeye çalışıyorlar.

Dediğiniz 3 büyük firmada fiyatların aynı olması beni ilgilendirmez. Ben o ürünü aldığımda ürün sonrası desteği hangi firmadan daha iyi alabileceğime bakarım şahsen.
Online olanlarda genelde fiyatlar farklı dikkat edersen fakat mağazası olan bu üç büyük markada fiyatler genel olarak aynı. Bazen pahalı olsa bile Amazon'u tercih ettiğim oluyor ama sorduğum sorunun bu durumdan bağımsız olduğu düşüncesindeyim.

Yok garip bir şekilde indirim yapıldığı zaman hepsinde aynı anda yapılyor.

Hocam birbirine bakıyorlardır daha düşüğe satmak istemeyebilirler, daha yükseğe satıp ürünü geç satmak yerine aynı fiyatı koyabilirler. Ya da ürünün markası bu fiyattan aşağı satmayın diyordur hepsi aynı fiyattan koyuyordur yani illa danışıklı dövüş olması gerekmiyor.

Aynı ürünün maliyeti zaten aynıdır ama her firmanın çalışan sayısının aynı, toplam kira tutarının aynı, gider toplamının aynı, kar marjı oranının aynı olabileceğini düşünmüyorum.
X firması bu maliyetlerin en yükseğine sahip ve ürünü 3500TL'ye koymuş diyelim. Diğer Y ve Z firmaları neden daha aşağı bir fiyata koyup kardan zarar etsin?

Hocam birbirine bakıyorlardır daha düşüğe satmak istemeyebilirler, daha yükseğe satıp ürünü geç satmak yerine aynı fiyatı koyabilirler. Ya da ürünün markası bu fiyattan aşağı satmayın diyordur hepsi aynı fiyattan koyuyordur yani illa danışıklı dövüş olması gerekmiyor.
Üretici ürünü firmaya sattıktan sonra o üründen satıcının kar ya da zarar ettiğine ile ilgilenmez. Eğer öyle bir şey varsa burada aynı fiyata satılan ürünleri daha ucuza başka satıcılardan nasıl bulabiliyoruz?

Yeni konular

Geri
Yukarı