3 katlı evde internet kullanımı

demircaner

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar daha önce de bunun hakkında bir konu açmıştım. O konuda bahsettiğim eve taşındık fakat bazı değişikliler oldu.

not: tercihimi TurkNet'den yana kullandım taşınalı birkaç gün oldu şimdilik vadettikleri hızı fazlasıyla alıyorum. İnşallah hep bu şekilde devam eder.

Bir elektrikçiyle konuştum ve telefon hattı yanında 2. katta -modeminde bulunduğu kat- televizyonu koyduğumuz yerin yanına internet çekti buradaki interneti bir Switch yardımıyla hem alt kata gönderecektim hem de orta katta televizyona, digiturke vs. kablolu bağlanacaktım fakat Switch ile alt kata gönderdiğimizde alt katta bilgisayarda yaklaşık 60-70Mbps daha düşük hızlar aldım. Daha sonra sorunu anlamak için başka cihazlarda da aynısını denedim sonuç yine kötü çıktı. Bu sefer aradaki Switch'i ortadan kaldırıp orta katta bir laptopu gelen hattan direk kablolu bağlayıp hız testi yapınca değerler normal çıktı. Sorunun Switch'de olduğunu böylece anladım sonra aradan Switch'i kaldırıp bir Ethernet kablo uzatma aparatı ile orta kata gelen hattı direk aşağı gönderince alt katta sorun çözülmüş oldu.

Orta kata gelen hat bu şekildedir:
ust.png

Alt kata gelen hat bu şekildedir:
alt.png

Fakat birkaç problem daha var;

-Alt kata sadece bir Ethernet çıkışı var ama ben 3-4 cihazda kablolu bağlantı istiyorum.

-Üst katta Switch interneti çok yavaşlatıığı için orta kattaki televizyona kablolu bağlanamadım direk aşağı kata yönlendirdim kabloyu. (aslında orta katta bir tane etheret çıkışı olsa yeter o yüzden linke eklediğim aletin ikilisi olsa işimi görür diye düşünüyorum)

https://www.hepsiburada.com/irenis-...wVKrD1OFYdaO-bF6zrRoCKN4QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

- Ayrıca üst katta (3) ve alt katta (1) kablosuz ağ zayıf oluyor 5 GHz bağlanmak istiyorum.

Bütün bu konularda bana yardımcı olursanız çok sevinirim ilk önce yukarıda bahsettiğim önceki konumu okursanız daha iyi anlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Umarım kendimi iyi ifade edebilmişimdir.

Geri
Yukarı