3 Mbps upload ile pingsiz yayın yapabilir miyim?

Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Lise 10. Sınıf Öğrencisi
3 Senedir yayın yapıyorum, artık yayın ayarıyla alakalı birçok şeyi çözdüm ama bunu çözemedim, niye bilemiyorum. Yayında CS:GO oynarken 1500 bitrate veriyorum, pingim halay çekiyor. Sizce ayarlarımı ne yapmam lazım?
Şu anki:
Streamlabsobs
540P 30FPS

1584355784993.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığınız bağlantı ADSL veya VDSL ise upload hızınızın değeri yüksek olsada yayın yaparken online platformlarda ping maalesef kaçınılmaz oluyor.

Bende VDSL bağlatmayı düşünüyordum yayın için. Yani her türlü ping mi olacak, çaresi falan yok mu?
Upload değerine ve bağlantı kalitene bağlı bir durum. Stabil bir bağlantı sağlıyorsa altyapın göz ardı edilebilecek değerde ping yükselir. Ama kullanılmaz derecede olacak diye bir kaide yok.

VDSL bakır falan diyorlardı, Fiber ne acaba ? 😀

Yani ikamet ettiğiniz şehire, oynayacağınız oyunun sunucusunun size uzaklığı, çevrenizde Telekom altyapısı ile internet kullananlara bağlı diye biliyorum. Mesela bizim binada 62 daire var, 48 kişi Turkcell kullaniyor. Bizde portda son çıkışı aldık. Bu kadar çok kullanan kişinin sebebi Fiber olduğu için Telekom ve aynı altyapıyı kullanmaktansa hazır altyapı varken kullanayım diyorlar. Ama ping genellikle speedtest yaptığımda 8-9 anca çıkıyor. (Bursa sunucusu)

Yani sizin çevrenizdeki hemen herkes Telekom altyapısı kullanıyorsa ping olacaktır. Bir de insanlar eve kapanınca rekabetçi oyunlarına ilgi arttı. O yüzden ping normal şartlardan yüksek seyredebilir. Ama çok yüksek bir değer değil, 3-5 ping anca oynar. Ama garanti vermiyorum, belki daha az belki daha fazla.

Yani VDSL ile ne yayınlıyacağınıza bağlı. Rekabetçi veya online oyun yayınlarsanız ping daha da artabilir. 🙂

VDSL ADSL'den iyidir. 😀

@Gus Fring

VDSL bakır falan diyorlardı, Fiber ne acaba ? 😀

Yani ikamet ettiğiniz şehire, oynayacağınız oyunun sunucusunun size uzaklığı, çevrenizde Telekom altyapısı ile internet kullananlara bağlı diye biliyorum. Mesela bizim binada 62 daire var, 48 kişi Turkcell kullaniyor. Bizde portda son çıkışı aldık. Bu kadar çok kullanan kişinin sebebi Fiber olduğu için Telekom ve aynı altyapıyı kullanmaktansa hazır altyapı varken kullanayım diyorlar. Ama ping genellikle speedtest yaptığımda 8-9 anca çıkıyor. (Bursa sunucusu)

Yani sizin çevrenizdeki hemen herkes Telekom altyapısı kullanıyorsa ping olacaktır. Bir de insanlar eve kapanınca rekabetçi oyunlarına ilgi arttı. O yüzden ping normal şartlardan yüksek seyredebilir. Ama çok yüksek bir değer değil, 3-5 ping anca oynar. Ama garanti vermiyorum, belki daha az belki daha fazla.

Yani VDSL ile ne yayınlıyacağınıza bağlı. Rekabetçi veya online oyun yayınlarsanız ping daha da artabilir. 🙂

VDSL ADSL'den iyidir. 😀

@Gus Fring
Binada 16 daire var 3-4 daire anca internet kullanıyordur. Önceden Türk Telekom ADSL altyapı kullanıyorduk geceleri CS:GO oynarken pingim 40-50 arası değişiyordu. Gündüzleri ise 80 civarlarında oluyordu. Umarım Netspeed'e geçtikten sonra daha da düşük olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı