3. nesil Ryzen işlemci için anakart önerisi

Giray6161

Kilopat
Daha fazla  
Daha önce açtığım konulardan da anlaşılacağı üzere yeni bir sistem toplayacağım, bu yüzden de aklıma takılan soruları aşmak istiyorum. Sistemi indirimde parça parça toplayacağım. Ryzen 5 3600 alacağım ve bununla alakalı anakart destek sorunu var. Elimde 2. nesil bir işlemci olmadığı için direkt olarak tak çalıştır yapmam gerekiyor. Aklımda ASUS TUF B450 PRO anakart vardı, bununla direkt tak çalıştır yapabilir miyim? Yoksa MSI Max ibareli bir anakart mı almam gerekiyor. MSI B450 TOMAHAWK MAX AM4 AMD Ryzen™ DDR4 3200MHz (O.C.) USB3.1 Anakart - Vatan Bilgisayar
Fiyat olarak bunun 100-200TL aşağısına da aynı şekilde anakart bulunabiliyor ancak ben işlevselliğinin yanında hem kalitesinin hem de görselinin hoş olmasını istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
TUF B450 PRO ile tak çalıştır yapamazsınız. Aldığınız yer ile görüşüp, BIOS güncellemesi yaptırmanız gerekmekte. Diğer sorunuza gelecek olursak, tam olarak bütçe belirtirseniz öneride bulunabiliriz. Ama size önerim Tomahawk Max alın. Geçen ay HB üzerinden 760 TL'ye aldım. Yanında 25 dolar steam kodu ve Monster Hunter World oyununu veriyor.

Max ibaresi olmayanlarda tak çalıştır olmuyor, BIOS update gerekiyor fakat bunu da aldığınız mağazalar yapıyor. Endişelenmeye gerek yok.
Max ibarelilerde tak çalıştır yapılıyor.
B450 Tomahawk en kaliteli B450'lerden birisi, alabilirseniz alın derim. OC potansiyeli falan çok iyi.
Anladım teşekkür ederim. Sadece anakart alınsa dahi ona gerekli BIOS update'i yapıyorlar mı ? Genelde yapılmadığına dair yorumlar gördüm. Alırsak kendimiz farklı bir işlemci ile yapmamız gerekiyor gibisinden.

Anladım teşekkür ederim. Sadece anakart alınsa dahi ona gerekli BIOS update'i yapıyorlar mı ? Genelde yapılmadığına dair yorumlar gördüm. Alırsak kendimiz farklı bir işlemci ile yapmamız gerekiyor gibisinden.
Yapılıyor diye biliyorum.

TUF B450 PRO ile tak çalıştır yapamazsınız. Aldığınız yer ile görüşüp, BIOS güncellemesi yaptırmanız gerekmekte. Diğer sorunuza gelecek olursak, tam olarak bütçe belirtirseniz öneride bulunabiliriz.
Şöyle söyleyeyim, ayırdığım bütçede bahsettiğim anakart vardı. MSİ modeli de ondan 130TL daha fazla. Ancak bu farkı aşabilirim sorun değil. 6500-7000 arası sistem toplamaya çalışıyorum.

Şöyle söyleyeyim, ayırdığım bütçede bahsettiğim anakart vardı. MSİ modeli de ondan 130TL daha fazla. Ancak bu farkı aşabilirim sorun değil. 6500-7000 arası sistem toplamaya çalışıyorum.
Ben de o aralıkta sistem topluyorum. Dediğim gibi indirimde Tomahawk Max alırsanız, hem daha iyi soğutmaya, overclock potansiyeline sahip bir anakart almış olursunuz, hem de yanında hediye olarak 25 dolarlık Steam kodu ve Monster Hunter World almış olursunuz.

Ben de o aralıkta sistem topluyorum. Dediğim gibi indirimde Tomahawk Max alırsanız, hem daha iyi soğutmaya, overclock potansiyeline sahip bir anakart almış olursunuz, hem de yanında hediye olarak 25 dolarlık steam kodu ve Monster Hunter World almış olursunuz.
Aynen. Şuan en uygun fiyatları göz önünde bulundurduğumda sistemin fiyatı 7400-7500 arası oluyor. Bu indirimlerde 7000in altına toplayabileceğimi düşünüyorum. Olmazsa zaten biraz parçalardan kısmam gerekecek.

Aynen. Şuan en uygun fiyatları göz önünde bulundurduğumda sistemin fiyatı 7400-7500 arası oluyor. Bu indirimlerde 7000in altına toplayabileceğimi düşünüyorum. Olmazsa zaten biraz parçalardan kısmam gerekecek.
Büyük ihtimalle R5 3600 kullanacaksınız. Ekran kartı olarak ne kullanacaksınız?

Büyük ihtimalle R5 3600 kullanacaksınız. Ekran kartı olarak ne kullanacaksınız?
Evet. Aklımdaki sistem şu şekilde
*Ryzen 5 3600
*MSI B450 TOMAHAWK MAX
*2x8GB 3200mhz ram (markasına o an bakacağım)
*Sapphire RX5700XT Nitro+ (Msi Gaming Z modeli arasında git gel yaşıyorum)
*WD 1TB 7200rpm HDD
*Adata XPG 8200PRO 256GB SSD
*Cooler Master Masterbox MB511 650w RGB

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı