3 pinli fanların hızı programlar ile değiştirilebilir mi ?

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar şuan kasamda 5 ader 3 pinli ve 1 adet 4 pinli fan var.

4 pinli olanı ASUS'un programı sayesinde çeşitli modlarda ayarlayabiliyorum ancak diğerleri için mümkün olmuyor bu.
Bende 45 liraya bir fan kontrolcüsü alacaktım ki amcam çok lüzumsuz bir şey zaten programlarla ayarlanabiliyor falan dedi.
Benim bildiğim PSU'ya bağlı olan 3 pinli fanların hızını ayarlayamıyoruz, anakarta bağlı olanları ayarlayabiliyoruz diye biliyorum.

3 pinli fanlar programlar ile ayarlanabiliyor mu ? Yoksa 45 liraya 6 adet fanı ayrı ayrı kontrol edebilen bir fan kontrolcüsü alacağım.

Fan kontrol için fanın 4 Pinli olmasına gerek yok. 3 Pinli bir fan, fan kontrol yapar. Ama taktığın yuva 3 Pinli ise kontrol edemezsin, 4 Pinli bir yuvada kontrol edersin. Saçma ama gerçek. Bende de öyle. Mesela benim fanlarımın hepsi 3 Pinli. Anakartımda ki fan delikleri ise 2 tane 4 Pin, 2 tane 3 Pin mevcut. Ama kontrol için 4 Pinli yerlere takmam gerekiyor.

Sen çünkü molex'le bağlamışsın onları. ^^ Sana tavsiyem şundan alman:

Akasa Flexa P5 5 Çıkışlı, Özel Kılıflı PWM Çoklayıcı Kablo (AK-CBFA03-45) - Bilgisayar - Hepsiburada.com

Bütün fanları istediğin gibi aynı hızda kontrol edebilirsin. Üstelik kasnın içi biraz daha düzgün olabilir. ^^

Aklıma bunlardan almak geldi ancak hepsini aynı oranda ayarlamak istemiyorum. Hepsini ayrı ayrı, istediğim kadar ayarlamak istiyorum.
Bu yüzden kasanın ön paneline takılacak bir fan controller siparişi verdim. Hepsi ayarı ayrı yapılabiliyor onda.
Teşekkürler yardımınız için.

Biliyorum 3 kademeli olduğunu :D Benim için sıkıntı yok. Oyun oynamadığım zaman 1. derecede durur, oynadığım zaman 3. derece. Zaten her fan için ayrı kablosu var.
LED'leri de açarım gayet güzel olur diye düşünüyorum.

En azından şuan kullandığım kontrolcüye bin basar. Taaa kasanın arkasında duruyor, kaç aydır elimi sürmedim neredeyse.

Akasa flexa p5 pwm çoklayıcı kablo aldım fakat fanlar full devir dönüyor. Yanlış bişi mi yaptım acaba bilgi verirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı