Fan Çoklayıcı İle 3 Pinli Fan Kontrol Edilir Mi?

Hocam merhaba, konuyu hortlatıyorum ama eğer konuya çözüm getiremediysen çözümünü buldum. 3 pinli fanlarını, 1 adet PWM - 4 pinli fan sayesinde aldatmaca yolu ile kontrol edebilirsin.

Çözüme bu ürünün bir yorumunda denk gelmiştim: Akasa Flexa P5 5 Çıkışlı, Özel Kılıflı PWM Çoklayıcı Kablo Fiyatı

Yorum: Öncelikle ürünün çalışma mantığını anlatayım. Ürün 1 adet 4 pin yani PWM destekli bir fanın özelliklerini bağlantı yapılan diğer 3 pinli fanlara aldatmaca yoluyla iletir. Peki bu nasıl olur? Şimdi ürünün ikinci görselinde görmüş olduğunuz 5 adet bağlantının 1 tanesi 4 pin, 4 tanesi ise 3 pindir, 4 pinli bağlantıya 1 adet PWM fan bağlanır (bu olmazsa olmazdır çünkü işin sırrı bu fanda, anakart bu fana göre hareket eder ve devir ayarlar), diğer 4 bağlantıya ise 3 pinli fanlar bağlanır. Ürünün son görselinde yani son fotoğrafında gördüğünüz 4 pin bağlantı anakarta bağlanır (zaten dikkat ederseniz fotoğrafta 4 pinin sadece ikisi doludur diğer ikisi boştur (buradan sense ve PWM ayarı anakart tarafından otomatik olarak yapılır) diğer Molex bağlantı ise (Power Supply) güç kaynağına bağlanır (bu da şarttır çünkü biraz önce bahsettiğim boş olan iki pin nedeniyle anakarttan elektrik alınamaz, sadece sense ve PWM yani devir hızı bilgileri alınır) Şimdi gelelim bu ürün en çok kimlerin işine yarar ve kimler kullanabilir? 1- Anakartında en az 1 adet 4 pinli (PWM destekli) SYS fan girişi ya da CPU fan girişi olanlar. 2- Elinde en az 1 adet 4 pinli (PWM destekli) kasa fanı olanlar. Eğer bunlara sahip değilseniz bu ürünü hiçbir şekilde kullanamazsınız. Son olarak tavsiyem; 3 pinli bağlanacak fanların (bu aparata Max 4 adet bağlayabilirsiniz) hepsinin aynı marka ve devire sahip olması. Çünkü aldatmaca yaparak 3 pinli fanlara devir ayarı yapılmasını sağlayacak olan PWM destekli fan diğer fanları da kendi hızı ile aynı devirde otomatik olaraka döndürecektir (Buna müdahale edemezsiniz. Fakat BIOS üzerinden PWM fanın Max dönmesini istediğiniz devrini sabitleyebilirsiniz). Yani örnek vermek gerekirse standart 3 pinli 12 cm bir fan 12 Volt ile ortalama 1200 devir sabit olarak döner (markaların %90/ı bu aralıktadır), PWM destekli 12 cm bir fan ise markaya göre 300 ile 2000 devir arası çalışabilmektedir. Standart 1200 devir dönmesi gereken fanı PWM destekli 2000 devire kadar çıkarır.

Bu yoruma aldanarak aldım fakat hiçde öyle aldatmaca durumu yok. 3 pinli olan fanlar hala full hızda dönüyor.

@Flappy Ben modifiye malzemecisi.com'a özel yaptırdım. 3 tane 3 pini 3 pine çeviriyor. Bu sayede 3 pinli fanları voltaj kontrolü ile anakart üzerinden kontrol edebiliyorum. Eğer ihtiyacınız var ise whatsapp üzerinden yazın. Benim ismimi verirseniz yardımcı daha kolay yardımcı olurlar.

30 TL civarı kablo. O paraya değil PWM düzgün bir fan bile alınmaz.

Ben bu kabloyu aldığım sırada arctic 12 pwm fan ile aynı fiyattaydı.

Flexa P5 5 Port Çıkışlı PWM Fan Çoklayıcı 4354p Kablo 4 2 Pin Spl Fiyatları ve Özellikleri

Ben bu kabloyu aldığım sırada Arctic 12 PWM fan ile aynı fiyattaydı.

Flexa P5 5 Port Çıkışlı PWM Fan Çoklayıcı 4354p Kablo 4 2 Pin Spl Fiyatları ve Özellikleri

Konuyu hortlatıyorum ama Arctic PWM bende de var. Anakartımda 3pinlik giriş var hızı kontrol edebilmek için çoklayıcı mı almam gerekiyor? Ve bu çoklayıcıyı anakarta mı takacağım?

Geri
Yukarı