3 Saat Nargile Sonrası Kalp Çarpıntısı

Nargileye oldum olası kıl oluyorum. Tamam ben de kullandım nasıl olduğunu biliyorum ama artık kullanmıyorum ve kullanılan ortamlardan uzak duruyorum. Çorlu'da kafelere gidemez olduk yapmacık insanların yalandan sohbetlerinin ortağı nagilenin kokusundan, dumanından.

Bazıları bunu abartıyor içmediği gün olmuyor insanların. Bakıyorum genelde liseliler gidiyor, kafadan 35 lira nargile fiyatı buralarda. Hadi 4 kişilik bir masanın hesabını çıkartalım:

- Nargile 35 TL
- Çay 3,5 TL
- Klasik kahve 7.5 TL
- Soda veya su 2 TL

Herkes 2 çay 1 kahve içse ve bir su veya soda alsa 66 TL para yapar. Nargileyi eklediğiniz zaman 101 lira tutar.

Bazı insanlar bunu her gün yarpıyor veya haftada 3 bilemedin 4 gün. Bu insanlar öğrenci, aileleri asgari ücret ile geçiniyor çoğunun. Yazık değil mi hem sağlığına hem parasına? Kişi başı ortalama 25 lira düşüyor bu paraya sinemaya gidilir üstüne yemek yenir. Sinemaya gidilir bir roman alınabilir. Liseye neden gidiyorsun?

- Üniversiteye hazırlık.

Üniversiteye hazırlanan adam günlerini kafelerde seri köz istemekle geçirmez kardeşim. "Bu" ülkede üniversiteye gideceksen sınava hazırlanacaksın veya girip (sınava) basacak parayı öyle okuyacaksın.

Zaten yaşamımızda çoğu konuda sorun yaşıyoruz, başında eğitim ve eğitimsizlik geliyor. Kim nargileyi hızlı açarsa hayat ona gülmüyor, o adama ODTÜ'den uçarak diploma gelmez, anca hastaneden "kanser oldun hayırlı olsun" yazılı bir metin gelir.

Ben size asosyal olun demiyorum, ben de o yollardan geçtim. Bu eleştirdiğim tiplemeden oldum zamanında. Fakat sinemanın, tiyatronun, roman okumanın, toplumsal kuruluşların etkinliklerine katılmanın boş boş oturmaktan daha iyi olduğunu anladım.

Bunları da sosyal bir aktivite olarak görmeliyiz arkadaşlar. Ne arkadaşlarım oldu geceleri PUB'larda içe içe üniversite sınavında derece yapan. Sizi kimsenin engellemesine izin vermeyin ama kendi sınırlarınızı belirleyin. Bahsi geçen arkadaşım veya arkadaşlarım eğlenmeyi, asosyalliği veya "boş" insanlığı ayarında yapardı.

Bu yazıyı yazmamın sebebi daha bilinçli, erdemli, irade sahibi insanlar olmamızı istememdir. Belki benim düşüncem biraz bencilce olabilir ama iyi insan olabilmek için önce kendinize iyilik yapmalısınız.

basarinin-sirrini-bilmiyorum-ama-basarisizligin-yolu-herkesi-memnun-etmeye-calismaktan-gecer-685.jpg

Son olarak, kimsenin ne yaptığı beni ilgilendirmez bu yazdıklarım tamamen benim düşüncemdir ve bir öneri niteliği taşımaktadır. İnsanların fiziksel veya zihinsel yapılarına saldırı amacıyla yazılmamıştır.

Konu açıp bu yazıyı paylaşmak isterdim fakat gereksiz içerik olmasın diye buraya yazmak istedim.

Geceyi atlattım
Kardeşim burayı seri közle yengen kurudu. :D
Aga keşke deseydim. Adanada milletin ne yapıcağı belli olmuyor iyi bi dayak yerdik deseydik herhalde:)
Hiç birşey olmaz dostum. Herşeyin bir ilki vardır. Biraz psikolojik olarak etkilenmişsindir. Biraz fazla içmişsin sanki hakkı 30-45 dk.
Ya gaza gelip bir tane daha söyledik zamanında nasıl geçtiğ belli olmuyor ki.

Tek kafayla içmediniz değil mi? 3 saat boyunca 1 saatte yanıyor kafa. 3 saat içtiysen kalp değil beyin zonklaması yaşaman lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hastahaneye gidebilirsiniz.

Eğer gerçekten fena bir kalp çarpıntısı yoksa Allah için şu acili kullanmayın. Bunu herkese söyleyin. Halkımız bu konuda biraz bilinçsiz.
Acil de gerçek bir kalp krizini ayırt edemiyor zaten. Gitmeseler de olur. :)

Hastahaneye gidebilirsiniz.

Eğer gerçekten fena bir kalp çarpıntısı yoksa Allah için şu acili kullanmayın. Bunu herkese söyleyin. Halkımız bu konuda biraz bilinçsiz.
Konuyla alakasız ama doğru. Babam acil personeli. Nöbet usülü çalışıyor ve adam resmen acile başladı başlayalı yaşlandı. Halkımızın bilinçsiz olduğu doğru. Anlattıklarını dinleseniz aklınız, feleğiniz şaşar yemin ediyorum.
Acil de gerçek bir kalp krizini ayırt edemiyor zaten. Gitmeseler de olur. :)
Genelleme yapmayın bence. Babam acilin gözdesidir. Maaşallah'ı var çoğu doktordan iyi iş yapıyor.

Son düzenleme:
İlk içtiğimde 5 saat içmiştim ciddiyim 6 kişiydik ve 2 nargile vardı. Eve gidince başım ağırmıştı ama geçer rahat ol.

Konuyla alakasız ama doğru. Babam acil personeli. Nöbet usülü çalışıyor ve adam resmen acile başladı başlayalı yaşlandı. Halkımızın bilinçsiz olduğu doğru. Anlattıklarını dinleseniz aklınız, feleğiniz şaşar yemin ediyorum.

Genelleme yapmayın bence. Babam acilin gözdesidir. Maaşallah'ı var çoğu doktordan iyi iş yapıyor.
4 tane hastanenin acili annemin kalp krizi geçirdiğini tespit edemedi ve vertigo diyorlardı. Neyseki Üniversite hastanesinde ki dahiliye sıkıntıyı buldu ve şuan annem iyi. Tedavilerle ve diyet 1.5 aydır sıkıntı yok şuan.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı