3. ve 4. slotu bozuk olan anakarta RAM takılırsa çalışır mı?

Leadburak

Hectopat
Benim işlemci i7 7700 anakart MSI Z270 SLI Plus RAM aldım 2. RAM slotları 3 ve 4 bozuk galiba tek slot taktığımda çalışmıyorlar RAM'leri 1 ve 2'ye taktım Win 16 RAM'i gördü de düzgün çalışır mı bu RAM'lar G.Skill 8 GB 3200 MHz 2 side aynı.

Anakartınızın kullanma kılavuzunda RAM'lerin Dual Channel çalışması için A2 ve B2 slotlarına, yani 2 ve 4. slotlara takılması gerektiği yazıyor. 1 ve 2'ye takılırsa çift kanal çalışmaz. 16 GB görebilir ama XMP açamazsınız muhtemelen ve düşük hızda çalışır. Tek bir 16'lık stick takmışsınız ve temel frekansta çalıştırıyormuşsunuz gibi olur.

Düzenleme: Şimdi tekrar baktım da yazdığınıza, kılavuzda tek stick takarsanız ikinci slota takmanız gerektiği söylenmiş. Yani üç ve dördü tek başına denerseniz çalışmıyor da olabilir. Siz yine de iki ve dörde takarak bir deneyin.

Anakartınızın kullanma kılavuzunda RAM'lerin Dual Channel çalışması için A2 ve B2 slotlarına, yani 2 ve 4. slotlara takılması gerektiği yazıyor. 1 ve 2'ye takılırsa çift kanal çalışmaz. 16GB görebilir ama XMP açamazsınız muhtemelen ve düşük hızda çalışır. Tek bir 16'lık stick takmışsınız ve temel frekansta çalıştırıyormuşsunuz gibi olur.
Eğer pc arkadaşın taktığı şekilde desteklemiyorsa hemen düzeltmeli çift kanal ile tek arasında aşırı fazla fark var.

Anakartınızın kullanma kılavuzunda RAM'lerin Dual Channel çalışması için A2 ve B2 slotlarına, yani 2 ve 4. slotlara takılması gerektiği yazıyor. 1 ve 2'ye takılırsa çift kanal çalışmaz. 16 GB görebilir ama XMP açamazsınız muhtemelen ve düşük hızda çalışır. Tek bir 16'lık stick takmışsınız ve temel frekansta çalıştırıyormuşsunuz gibi olur.

Düzenleme: Şimdi tekrar baktım da yazdığınıza, kılavuzda tek stick takarsanız ikinci slota takmanız gerektiği söylenmiş. Yani üç ve dördü tek başına denerseniz çalışmıyor da olabilir. Siz yine de iki ve dörde takarak bir deneyin.
Bunu söylediğiniz iyi oldu, bende de M170 var, şimdi CPU-Z'den baktım tek kanal gözüküyor, hemen 2-4'e taşıyayım. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı