30.000 TL laptop önerisi

TakoPlay

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
İnşaat Mühendisi
Merhaba,

Kendime yeni bir laptop almayı düşünüyorum. Bir kaç gündür bu konu ile ilgili araştırma yapıyorum. İşin içine ne kadar girersem o kadar çok kararsız kalıyorum malesef. Bu nedenle sizlerin tavsiye ve yardımlarına ihtiyacım var.

Öncelikle Laptopu ne için kullanacağım?
1) Ben bir inşaat mühendisiyim ve köprü tasarımı (projesi) yapıyorum. Bunun için Sap2000, CSI Bridge, Midas Civil gibi 3 boyutlu köprü hesap programları kullanıyorum.
2) Aynı anda AutoCad gibi çizim programları kullanıyorum.
3) Ara sıra oyun da oynayacağım tabii ki
4) Bir de ufak çaplı video editleri ve renderları yapıyorum.

İlk aklıma gelen işlerim bunlar.

Bütçem Ne?
Kafamdaki laptop için bütçem 30 bin TL civarı. Şu modeli al üzmez seni 8-10 yıl rahat kullanırsın derseniz bir kaç bin TL daha üzerine çıkabilirim.

Hangi Modelleri Beğendim?
Kendi çapımda sadece internetten özellik karşılaştırarak seçtiğim bilgisayarlar şunlar;

HP OMEN 16-c0030nt (556H0EA) Fiyatı 30800 TL
Monster Tulpar T7 V22.2.1 Fiyatı 30650 TL
Lenovo ThinkBook 16p (G2) 20YM001HTX Fiyatı 29900 TL
Lenovo Legion 5 (17.3") 82JM0012TX Fiyatı 31000 TL

Bunların dışında aslında tam bir fiyat performans canavarı olarak Asus TUF Gaming A15 FA507RE-HN049 modelini beğenmiştim ancak satıcının ürünün garanti belgesi ile ilgili şaibeli durumu nedeni ile vazgeçtim. Ürünün fiyatı 19200 TL idi. Ancak garanti belgesi nisan 2022 de başlamış görünüyormuş daha önce ürünü alan kullanıcıların geri bildirimleri bu yöndeymiş

Kısaca Ne istiyorum?
Açıkçası ürünlerin hiç birini canlı gözle görmedim. Bu nedenle bilen, kullanan yada testlerini yapanlar varsa eğer;

1) Oyun yada Rende durumlarında maksimum sıcaklık değerleri ne oluyor?
2) Resetlenme, kapanma vb gibi sorunları yaşayan oldu mu?
3) Alacağım laptop, kullanımlarımı da göz önünde bulundurarak beni 2030lara kadar idare eder mi? (sık sık bilgisayar alan biri değilim, almışken uzun süreli düşünüyorum)

Zaman ayırıp okuyan, önerileri ve bilgi birikimleri ile bana destek olan tüm arkadaşlara selam ve sevgiler ile sonsuz teşekkür ediyorum...

Son düzenleyen: Moderatör:
Ağır olmaması için monitör plastik, soğutma performansı ve yüksek FPS için alt kasa metal olmalı. Çok çeşit metal var, plastik alaşım metal var, karbon var, hangisi en iyisi araştırmak lazım oyun benchmark videolarından.
Ayrıca aynı model ve aynı Watt ekran kartında bile performans farkı var bunu da oyun benchmark videolarından araştırmak çokomelli.

Beğendikleriniz arasında 2 markanın arasında bir tane de markasız model var, onu direkt eleyin. (Yazılım desteği, soğutma performansı, gürültülü çalışma, klavye malzeme kalitesizliği)

Son düzenleme:
Öncelikle Laptopu ne için kullanacağım?
1) Ben bir inşaat mühendisiyim ve köprü tasarımı (projesi) yapıyorum. Bunun için Sap2000, CSI Bridge, Midas Civil gibi 3 boyutlu köprü hesap programları kullanıyorum.
2) Aynı anda AutoCAD gibi çizim programları kullanıyorum.
3) Ara sıra oyun da oynayacağım tabii ki
4) Bir de ufak çaplı video editleri ve renderları yapıyorum.

Yoğunlukla iş için kullanacağınız için ve oturduğunuz şehirde Monster yetkili servis olduğunu varsayarak Tulpar T7 V22.2.1 öneririm.

Önerme nedenim teknik servis hızı. Diğer markalarda servise yolladığınız cihaz minimum 1 hafta içerisinden geliyorken Monster minimum 2 gün içerisinde sorunu çözüp cihazınızı size teslim ediyor.

Tulpar T7 20.3 kullanıcısıyım 1.5 yıldır. Sıcaklık değerleri 20 dakikalık çoklu çekirdek testlerinde 91 dereceyi geçmiyor ki 10750H çok ısınan bir CPU 11800 de değer daha düşük olacaktır.

Öneriniz için teşekkür ederim; MSI ın özelliklerine göre biraz marka yada belki de kullanılan kasa - klavye - monitör malzemesi bakımından bilemiyorum emsallerine göre pahalı olduğunu gözlemliyorum. Ancak çok emin değilim.

Acer Nitro 5 12.Nesil Core i7 İşlemcili Notebook fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, Acer Nitro 5 12.Nesil Core i7 İşlemcili Notebook en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da 16gb ram daha ekleyip çift kanal yapman gerekiyor sadece başka bir şeye ihtiyacı yok diye biliyorum üstündeki ram 16gb tek slot tek slot performansı biraz etkiler
İncelediğim modeller arasındaydı. Acer, güçlü ekonomik bir marka. Sadece ısı değerlerini incelemem gerekiyor sanırım. Ayrıca 16 GB lık ram yeterli gelmiyor mu acaba? Neden bir tane daha eklememi önerdiniz?

Ağır olmaması için monitör plastik, soğutma performansı ve yüksek FPS için alt kasa metal olmalı. Çok çeşit metal var, plastik alaşım metal var, karbon var, hangisi en iyisi araştırmak lazım oyun benchmark videolarından.
Ayrıca aynı model ve aynı Watt ekran kartında bile performans farkı var bunu da oyun benchmark videolarından araştırmak çokomelli.

Beğendikleriniz arasında 2 markanın arasında bir tane de markasız model var, onu direkt eleyin. (Yazılım desteği, soğutma performansı, gürültülü çalışma, klavye malzeme kalitesizliği)
Bilgiler için çok teşekkür ederim çok faydalı oldu. Özellikle alt kasanın metal olması konusu faydalı oldu benim için çünkü Asus TUF serisinde kasa plastikten yapılmaymış. Bu da daha çok ısınmaya neden olur herhalde.
Bir de markasız model hangisi? HP - Monster - Lenovo ve Asus markalarına baktım ben. O kısmı anlayamadım açıkçası.

Yoğunlukla iş için kullanacağınız için ve oturduğunuz şehirde Monster yetkili servis olduğunu varsayarak Tulpar T7 V22.2.1 öneririm.

Önerme nedenim teknik servis hızı. Diğer markalarda servise yolladığınız cihaz minimum 1 hafta içerisinden geliyorken Monster minimum 2 gün içerisinde sorunu çözüp cihazınızı size teslim ediyor.

Tulpar T7 20.3 kullanıcısıyım 1.5 yıldır. Sıcaklık değerleri 20 dakikalık çoklu çekirdek testlerinde 91 dereceyi geçmiyor ki 10750H çok ısınan bir CPU 11800 de değer daha düşük olacaktır.
Açıkçası tercihim beni servisle hiç uğraştırmayacak olması :D Ancak tabii ki teknolojik ürün ne olur ne olmaz. Monsterlar için genel yorumlar fazlaca ısınıyor olması imiş. Masa üstü bilgisayarımda bir yandan render bir yandan oyun oynarken 80 - 82 dereceleri görüyorum maksimum. Dizüstü modellerde 92 derece normal mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı