30.000 TL sistem toplama

Bütçe
30.000
ahmet bey , asus pro creator anakartıyla ılıglı dusuncenız nedir ? bende beyfendiyle aynı mantıkla bir sistem kurmak istiyorum , ama anakart konusunda net bir bilgi alamadım kimseden.
64 gb 2x32 4000mhz ram ile kullanacagım ekran kartı buyuk ıhtımal 3070 olacak
Hocam şimdi şu şekilde açıklayayım ben durumu size 3080'li sistem şü şekilde olur siz seçin karar verin bende yardımcı olayım
1. 3080'li sistem.
İşlemci AMD Ryzen 9 5900X.
Anakart Gigabyte Aorus X570 modeli gayet ileriye dönükte güçlü bir kart sizin içinde gayet yeterli.
RAM'leri g skils Ripjaws RGB takıntınız yoksa gayet kaliteli RAM'ler pek söze gerek yok sadece monitörler bütçeniz yeterse hem RGB olan modeli hem de 4000MHz olan modelini alabilirsiniz anakartınız Max hızında kullanabilirsiniz anakart
Ekran kartı Gigabyte'nin gayet soğutma konusunda başarılı iyi bir kartı
SSD'yi Samsung'un 1 TB olan modelini seçtik tabiri caiz ise ömürlük diyebiliriz kasa zaten Premium diye geçer konuşmaya pek gerek yok.
NZXT'nin 360mm sıvı soğutması da gayet başarılıdır.
Bu sistemin fiyatı bu haliyle yaklaşık 28 900TL civarı yapıyor size günlük işlerde (3D vb... ) Platformlarda yetecek hatta oyun oynarsanız oyun içinde yetecek 1500TL bandında IPS panel 144Hz bir monitör ayarlarız bu şekilde yaklaşık 450TL civarı aşıyor bütçenizi

2.nci sisteme gelecek olursak.
Burada da işlemci olarak Ryzen 9 5950X e geçebiliyoruz
Ama lakin 5950X çok ısınan bir işlemci olduğu için yük altında ASUS Prime X570'in soğutma blokları pek güçlü değil ASUS TUF Gaming X 570 Pro öneririm soğutma açısından da 5950X i ama biraz pahalı
RAM'ler i zaten aynı seçeceğiz.
Ekran kartımız 2 fanlı soğutma bloğu her ne kadar iyi olsa da yük altında ciddi derecelere çıkabilir 3070 Ti gibi bir kartı 2 fanlı yapmak biraz komik olmuş 3060ı bile yük altında iyi bir şekilde soğutamazken 3070 Ti'ı düşünemiyorum :)
SSD aynı Samsung 1 TB kullanacağız
Kasa konusuna gelecek olursak Premium bir kasa değil ve bu kasaya bir iki yerde 360mm soğutma tam oturmayabiliyormuş diyenleri gördüm emin değilim bilmiyorum düşünürseniz detaylı araştırırız bir konu açıp 3070 için önerilen 650W ama işlemci genelde biraz düşük olur o yüzden ben PSU konusunda işlemciden dolayı 750W 80+Gold olan ASUS ROG STRIX PSU sunu uygun gördüm ömürlük bir PSU diyebiliriz ona da
İşlemci soğutucunu da ASUS ROG STRIX 360mm olan modeli seçtik kalitelidir anakartı işlemciden dolayı biraz yükseltince sistem fiyatı bütçenize geliyor yaklaşık 29.900 civarı tabii isterseniz anakartı giriş seviyesi X570 le değişebilirsiniz ama ne yalan söyleyeyim bu işlemci için pek iyi olmaz çok güçlü yani mecburen ısınacak
Aklınıza takılan herhangi. Bir soru olursa sorabilirsiniz sistemi alya karar verirseniz de bana da söylerseniz mutlu olurum :)
ahmet bey , asus pro creator anakartıyla ılıglı dusuncenız nedir ? bende beyfendiyle aynı mantıkla bir sistem kurmak istiyorum , ama anakart konusunda net bir bilgi alamadım kimseden.

64 gb 2x32 4000mhz ram ile kullanacagım ekran kartı buyuk ıhtımal 3070 olacak

Son düzenleme:
Ahmet bey, ASUS Pro creator anakartıyla ılıglı dusuncenız nedir? Bende beyefendiyle aynı mantıkla bir sistem kurmak istiyorum, ama anakart konusunda net bir bilgi alamadım kimseden.

64 GB 2x32 4000MHz RAM ile kullanacagım ekran kartı buyuk ıhtımal 3070 olacak.

Hocam asuspro art seçme sebebiniz nedir şahsen indirimde ASUS ROG STRIX B550 Xe ya da MSI B550 unify X gibi. Bir anakartı almanızı öneririm bu bütçede sürekli indirime gelen kartlar genelde cuma günleri gaminggecesinde bulabilirsin indirimde 2×32 yerine RAM'ı 4×16 yapmanızı öneririm. Bu sistemde de Ryzen 9 5900X kullanacaksanız bence 3070 az kalır.

Hocam asuspro art seçme sebebiniz nedir şahsen indirimde ASUS ROG STRIX B550 Xe ya da MSI B550 unify X gibi. Bir anakartı almanızı öneririm bu bütçede sürekli indirime gelen kartlar genelde cuma günleri gaminggecesinde bulabilirsin indirimde 2×32 yerine RAM'ı 4×16 yapmanızı öneririm. Bu sistemde de Ryzen 9 5900X kullanacaksanız bence 3070 az kalır.
Seçme sebebim , sadece tasarıma dayalı render vs. yaparken benı yavaslatmıyacak sıkıntıya sokmayacak bır sıstem kurmama , sinerjideki proart sisteminde görünce arastırmaya calıstım ama net bir bilgi bulamadım bu anakart ile ilgili .ilk etapta 2x32 sonrasında 2x32 daha olacak toplamda 128gb tamamlayacagım sistemi

Seçme sebebim, sadece tasarıma dayalı render vs. yaparken benı yavaslatmayacak sıkıntıya sokmayacak bır sıstem kurmama, Sinerji'deki proart sisteminde görünce arastırmaya calıstım ama net bir bilgi bulamadım bu anakart ile ilgili. İlk etapta 2x32 sonrasında 2x32 daha olacak toplamda 128 GB tamamlayacagım sistemi.

Hocam 128 GB RAM kullanacak ne tür bir iş yapacaksınız cidden merak ettim günümüzde 2K renderleri bile gene 64 GB ile hayli hayli yapıyorlar belirttiğim gibi üstteki anakartlar sizi sıkıntıya somaz cuma gecesi gaminggecesi indirimlerini takip edersen sık sık indirime giren kartlar profesyonel düzeyde kartlar 128 GB RAM kullanma hedefiniz varsa 3000TL'lik bir anakart saçma olur ama ne kadar iyi olsa bile bence :D önce anakart gibi temel parçalar alıp RAM gibi şeyleri düşükten başlaıp geliştriebilirsiniz.

Hocam 128 GB RAM kullanacak ne tür bir iş yapacaksınız cidden merak ettim günümüzde 2K renderleri bile gene 64 GB ile hayli hayli yapıyorlar belirttiğim gibi üstteki anakartlar sizi sıkıntıya somaz cuma gecesi gaminggecesi indirimlerini takip edersen sık sık indirime giren kartlar profesyonel düzeyde kartlar 128 GB RAM kullanma hedefiniz varsa 3000TL'lik bir anakart saçma olur ama ne kadar iyi olsa bile bence :D önce anakart gibi temel parçalar alıp RAM gibi şeyleri düşükten başlaıp geliştriebilirsiniz.
sizin tavsiyeleriniz daha mantıklı , secimimi belirttiginiz şekilde yapacagım , son bir sorum olacak

AMD Ryzen 9 5900X 3.70 Ghz 12 Çekirdek 70MB AM4 7nm İşlemci​

kullanmayı hedefliyorum sistemde , sıvı sogutma kullanacagım için satın alırken fansız versiyonunu almam gerekli dogrumudur ?
hocam bu sistemi yorumlayabilirmisin , ekran kartı ile mining te yapabilmeyi istiyorum
1628014885428.png

Son düzenleme:
Hocam bu sistemi yorumlayabilir misin, ekran kartı ile mining te yapabilmeyi istiyorum.
Eki Görüntüle 1127174

Hocam sistemin linkini atabilir misiniz veya bütçe belirtebilir misiniz MSI MAG sıvı soğutucuları pek başarılı değil ayrıyeten bu sistem içinde bu kasa olmamış benim görüşüm MSI olmasa o kasa satılmazdı bile sadexe düşük bütçe için alınabilecek bir kasa ayrıyeten linlini atarsanız ekran kartı lhr mi bilgi verilmiş mi diye de bakayım lhr ise mining yapamazsınız çok düşük olur kazım hızı ramide değişmemizi önerirm az fiyat farkı ile genelde g. Skils oluyor daha başarılı g. Skils dediğim gibi bir linki atarsanız yardımcı olabilirim biraz geç yazıyorum pek zamanım olmuyor sabahları 😅
Sizin tavsiyeleriniz daha mantıklı, secimimi belirttiginiz şekilde yapacagım, son bir sorum olacak.

AMD Ryzen 9 5900X 3.70 GHz 12 çekirdek 70 MB AM4 7nm işlemci​

Kullanmayı hedefliyorum sistemde, sıvı sogutma kullanacagım için satın alırken fansız versiyonunu almam gerekli dogru mudur?

Fansız versiyonunu almanıx daha iyi olur toplayacaksanız zaten stok fanla kullanamayacaksınız sıvı soğutma alacaksınız her türlü bu işlemci için boşuna 200TS civarı idi fiyat farkı vermeye değmez yani.

Hocam sistemin linkini atabilir misiniz veya bütçe belirtebilir misiniz MSI MAG sıvı soğutucuları pek başarılı değil ayrıyeten bu sistem içinde bu kasa olmamış benim görüşüm MSI olmasa o kasa satılmazdı bile sadexe düşük bütçe için alınabilecek bir kasa ayrıyeten linlini atarsanız ekran kartı lhr mi bilgi verilmiş mi diye de bakayım lhr ise mining yapamazsınız çok düşük olur kazım hızı ramide değişmemizi önerirm az fiyat farkı ile genelde g. Skils oluyor daha başarılı g. Skils dediğim gibi bir linki atarsanız yardımcı olabilirim biraz geç yazıyorum pek zamanım olmuyor sabahları 😅

Fansız versiyonunu almanıx daha iyi olur toplayacaksanız zaten stok fanla kullanamayacaksınız sıvı soğutma alacaksınız her türlü bu işlemci için boşuna 200TS civarı idi fiyat farkı vermeye değmez yani.
buyrun hocam

Buyurun hocam.

Hocam şimdi bir şeyye karar vermemiz gerekiyor gerçekten güzel bir bütçeniz var siz render VA mi yapacaksınız yoksa mining mi yani size Ryzen 5 5600X gibi bir işlemci yeterli olur mu eğer öyle bir işlemci yeterli ise 3080'li miming için daha yüksek performanslı bir bilgisayae önerebilirim piyasadaki 3070'li hazır sistemlerin birçoğu lhr.

Hocam şimdi bir şeyye karar vermemiz gerekiyor gerçekten güzel bir bütçeniz var siz render VA mi yapacaksınız yoksa mining mi yani size Ryzen 5 5600X gibi bir işlemci yeterli olur mu eğer öyle bir işlemci yeterli ise 3080'li miming için daha yüksek performanslı bir bilgisayae önerebilirim piyasadaki 3070'li hazır sistemlerin birçoğu lhr.
açıkçası render önceligim o yuzden Ryzen9 sistemi bu şekilde kurup ekran kartını daha sonrasında mining ile kullanmayı dusunuyorum . sonrasında ek olarak ekran kartı alacagım.

Açıkçası render önceligim o yuzden Ryzen9 sistemi bu şekilde kurup ekran kartını daha sonrasında mining ile kullanmayı dusunuyorum. Sonrasında ek olarak ekran kartı alacagım.

Hocam o zaman önceliğiniz render gibi işlerde ekran kartını sonradan alacaksanız lhr modellere de bakabilirsiniz sizin attığınız sistemde Ventus ekran kartı pek kaliteki değil açıkçası ayrıyeten o sistemde kullanılan MSI sıvı soğutma MSI kasa bunlar pek iyi değil aynı şekilde RAM'de de sıkıntı yaşayanlar olmuştu kasada genel olarak 3 büyük sorun var kasası alt düzey bir kasa orta düzey diye bile geçmiyor sıvı soğutucu kesinlike fiyatını haketmiyor daha düşük fiyata normalde daha güçlü birçok soğutucu var ayrıyeten Ventus kartları şahsen 25bin gibi yüksek bütçede önermem şu an piyasa sıkıntıda önceliğiniz render sonradan ekran kartı almaksa lhr model bir kart alıp daha uyguna getirebilirsin sistemi ben şahsen bu bütçede bu kasayı tercih etmezdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı