30.000TL'ye kadar hazır ya da toplama sistem önerileri

moonlightknight

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, bir tanıdığıma sistem almayı düşünüyorum. Bütçe 20-30 bin arası ancak mümkünse 20-25 bin arası sistem bulmak istiyorum kalan 5 bin ise ekrana, klavye ve diğer parçalara gitmesi daha iyi olur. Bu fiyat aralıklarında RTX 3060, RTX 3060 Ti, RX 6600, RX 6700, RX 7600, RX 7600 XT, RX 7700 XT ve RTX 4060, RTX 4060 Ti vb ekran kartları var. Sorularım:
  • Bunların hangisi fiyat performans olarak daha uygun gelir?
  • AMD 7000 serisinde driver çökme sorunları giderildi mi?
  • FSR 3.0 yaygınlaşıyor modlarla hemen her oyuna geldi zaten. DLSS 3.0'ın ne gibi avantajları kaldı?
  • Oyun yayını ve render( hiç kullanacağını sanmıyorum arkadaşın ama yine de sormak gerek) AMD NVIDIA'dan ne kadar daha kötü?
Sorularımı cevaplayacak herkese şimdiden teşekkür ediyorum. Son olarak 8 GB VRAM'li bir ekran kartı istemiyorum çok ucuza çok güzel bir kampanya varsa düşünebilirim. Oyunlar artık 8 GB VRAM'i zorlamaya başladı en az 12 GB VRAM iş görür diye düşüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
1- Bu kartların hepsi fiyat performans.
2- Bende bir AMD ekran kartı kullanıcısıyım ve driver çökme sorunu falan hiç yaşamadım. 5000 serisinden sonra düzeltildi diye biliyorum o sorunlar.
3- Birisi Nvidia birisi AMD fanboyluk olayı yoksa AMD genelde daha fiyat performanstır. Nvidia V-Ram konusunda biraz cimri.
4- Render alınacak ise Nvidia daha iyidir. Ama bütçe kısıtlıysa monitör ekipman alınacaksa AMD alınabilir aşırı bir fark olacağını sanmıyorum.

8gb V-Ram konusunda haklısın CS2'de bile orta düşük ayarlarda 6gb V-Ram kullanımına ulaşabiliyorum.

4060 Ti zorla RX 6700 XT 4060 Ti olmayana nazaran çok güçlü ama şüphe var ben tercihimi 4060 tarafında yaptızm az güç çekip serin çalışıyor driver sorunu yaşayan var yaşamayan var :D not olarak Radeon kart kullandım RAM konusunda Full HD için 8 GB yeterli diyorlar ötesi için bir şey diyemem RX 7600XT 16 düşünme gereksiz FSR konusunda DLSS rakibi olması için çok yol var FSR 3.1 denemedim.

1- bu kartların hepsi fiyat performans.
2- bende bir AMD ekran kartı kullanıcısıyım ve driver çökme sorunu falan hiç yaşamadım. 5000 serisinden sonra düzeltildi diye biliyorum o sorunlar.
3- birisi NVIDIA birisi AMD fanboyluk olayı yoksa AMD genelde daha fiyat performanstır. NVIDIA v-RAM konusunda biraz cimri.
4- render alınacak ise NVIDIA daha iyidir. Ama bütçe kısıtlıysa monitör ekipman alınacaksa AMD alınabilir aşırı bir fark olacağını sanmıyorum.

8 GB v-RAM konusunda haklısın CS2'de bile orta düşük ayarlarda 6 GB v-RAM kullanımına ulaşabiliyorum.

Peki hocam böyle bir kasa düzenledim uygun mudur?

Sistem güzel fakat seçtiğiniz ramler 3600mhz, seçilen anakart ise 3200mhz desteği sunuyor. 3200 ile 3600mhz arasında pek bir fark yok 3200mhz ram alırsanız biraz daha uygun fiyatlı olacaktır.

Son olarak buna benzer sistemleri youtube üzerindeki içerik üreticileri firmalar ile anlaşıp daha uygun fiyatla satışa sunabiliyor eğer aceleniz yok ise onlardan birini beklemenizi öneririm hem ekipmana daha fazla bütçe kalır.

Sistem güzel fakat seçtiğiniz RAM'ler 3600MHz, seçilen anakart ise 3200MHz desteği sunuyor. 3200 ile 3600MHz arasında pek bir fark yok 3200MHz RAM alırsanız biraz daha uygun fiyatlı olacaktır.

Son olarak buna benzer sistemleri YouTube üzerindeki içerik üreticileri firmalar ile anlaşıp daha uygun fiyatla satışa sunabiliyor eğer aceleniz yok ise onlardan birini beklemenizi öneririm hem ekipmana daha fazla bütçe kalır.

Ben zaten orada 32 GB yükseltme yapacağım yani 3600 MHz kullanmayacak :) peki bu kasa sıvı soğutma konulmalı mı? Seçeneklerde yok. Ne yapacağım?
Bekleme konusunda kendim almayacağım için (NVIDIA 5000 serisini bekliyorum 1650 Ti o zamana kadar idare eder beni) bu kasayı ve bir tane daha buldum uygun fiyata onu atacağım ister bekler ister alır o biraz onun bileceği bir şey.
Diğer sistem bu bir tane de 16 GB 4060 Ti bulmaya çalışacağım ama o tuzlu olur kesin.
Edit: Son sınır da bir 4060 ti 16 gb buldum 29999 tl :)

Geri
Yukarı