30 metre Ethernet kablosu tavsiyesi

Gousk

Kilopat
Daha fazla  
Yakın zamanda TTNet'ten 100 Mbps hızında internet aldım. Modemin bir 2.4 GHz, bir de 5 GHz WiFi'ı bulunuyor. Benim WiFi adaptörüm 5 GHz'i görmediği için 2.4'e bağlanıyorum ve istediğim hıza ulaşamıyorum. Ben de kabloyla bağlanmayı düşündüm. Ethernet kablosu bakıyordum internetten gördüğüme göre uzunluğu ve kablo tipi önemli imiş. Cat5 ve Cat6 kablo almak ve kaç metre almam gerektiği konusunda kararsız kaldım. Amacım duvarlardan dolandırıp kablo kalabalığı yapmadan PC'me bağlamaktı ama bu şekilde 30 metrelik bir kablo almam gerekecek. Bu uzunluk hıza etki edecekse daha kısa alıp direkt olarak bağlamayı düşünüyorum. Ayrıca Cat5 alırsam hıza bir etkisi olur mu ona göre Cat6 alacağım. Bunlar dışında dolanırken gördüğüm kafa karıştırıcı birkaç ürün gördüm. 30 Metre Cat6 Internet Patch Kablosu Bst-2031p Ethernet Fabrikasy - n11.com

Biri bu ürün. Cat6 30 metre ama çok ucuz internette başka ürünlerde ise Cat6 olup 3 metresine 50 lira isteyen satıcılar bulunuyor. Bu ucuz Cat6 ile internetimi %100'de kullanabilir miyim? Yani kısacası sorum, hızımı tam olarak almak için ne tür kablo almam yeterli, kablo uzunluğu 30 metre olusa hızım yavaşlar mı ve bu ürünün ucuz olması normal mi alırsam işime yarar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğim kadarıyla kablo kaliteli ise cat6 da 50 metreye kada sorunsuz çalışıyor ama %100 verim verceğini sanmıyorum. Yaşadığın altyapısının yoğunluğuda var

25 Mbps indirme, 5 Mbps yükleme hızım var. Almak istediğim 30 metrelik bir ethernet kablosunun da hızımı çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. Sunucusu Türkiye'nin dışında olan oyunlarda kablosuz ağda olmama rağmen gecikme değerim 80'i geçmiyor. Fakat kablo uzunluğu nedeniyle gecikme değerimin artabileceğini düşünüyorum. Konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

25 Mbps indirme, 5 Mbps yükleme hızım var. Almak istediğim 30 metrelik bir ethernet kablosunun da hızımı çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. Sunucusu Türkiye'nin dışında olan oyunlarda kablosuz ağda olmama rağmen gecikme değerim 80'i geçmiyor. Fakat kablo uzunluğu nedeniyle gecikme değerimin artabileceğini düşünüyorum. Konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

Kabloluda gecikmemin gözlemlenebilmesi için milyon kmler gerekir tabii bu mesafede kablonun direncini hesaba katmıyoruz.

Geri
Yukarı