3000-3700 arası PC toplama

Bütçe
3000-3700

Mehmedovskii

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık olarak 1-1.5 aydır nasıl bir şey toplasam diye araştırıyorum. Alacağım sistemi yükseltme seçeneğim büyük bir ihtimal olmayacak. (Belki ileride 2x8GB RAM yapabilirim.)
Araştırmalarım sonucunda, birkaç sistem arasında kaldım. Fiyat olarak bütçemi aşamıyorum maalesef. 12 taksit yapacağım için aylık 320-340 civarı bir ödeme benim için maksimum sınırdır. Yoksa 5 kuruşsuz dolanmak zorunda kalacağım. Ayrıca şöyle bir durum daha var. Asıl kafamı karıştıran durum şu anki sistemim. Şu anki sistemimin özellikleri:
AMD FX 4170 4C/4TH 4.2GHz işlemci.
ASUS M5A78L-USB3 anakart.
Kingston 8 GB DDR3 1600 MHz RAM.
MSI GTX 750 Ti 2 GB.
2 TB HDD (evde kullanmadığım 350'yi buna takmayı, 2TB'ı ise alacağım sisteme takmayı düşünüyorum.)
Aerocoll DS200 kasa(baya güzel bir kasadır, Technopat'ın kanalında incelemesi mevcut.)
300W Vestel PSU.
Aklımda 2 fikir var:
-1.si yeni bir sistem almak yukarıda belirttiğim fiyat aralığında. Sistemi aldıktan sonra kendi sistemimi de 1300-1500 TL(belki daha az belki daha fazla. 4 yıllık kasa ederi nedir, tam olarak bilemiyorum bütün halinde) arasında bir fiyata satıp 3-4 taksitini çıkartayım diyorum. 2TB'lık HDD'yi alıp yeni sisteme takacağım, 350GB olanı ise şu an kullandığım sisteme takıp satmayı planlıyorum. Kasa olarak satarsam daha kolay satılır diye düşünüyorum. Başlığa GTA 5- LoL-CS-Valorant- Zula oyun PC'si yazdım mı her türlü gider; zaten kasa şu şekil(ön panel de sökülebiliyor:

yaaa.jpg

7 Fanlı, kısaca şekilli şukullu diye kolay satılır.

-Diğer bir fikir ise alacağım sistemden kasayı çıkartıp alacağım parçaları, kendi kasama monte edip; eski parçaları ise parça parça satmak var. Fakat böyle bir durumda satmam daha zor olacak diye düşünüyorum. Ancak bütçe olarak 350 TL fiyat düşeceği için 2x8GB RAM yapabilirim ya da RX 570 almak yerine GTX 1650S alabilirim.
Bu dediklerim için 2 örnek sistem var aklımda:
1- R5 1600(af değil) + Rx 570 + 16GB Ram 3586 TL
2- R5 1600(af değil) + Gtx 1650S+ 8GB Ram 3712 TL bu kasayı alırsam birkaç(4-5 ay 8 GB RAM) ile idare etmek zorunda kalacağım.
%50'ya bu sistemlerden birini alacağım.
Oyun içi -60 FPS'e düşmedikçe benim için sorun teşkil etmiyor. RX 570'le 1650S arasında gördüğüm kadarıyla devasa bir uçurum yok. Bazı oyunlarda örneğin RDR2'de 4-5 FPS, bazılarında Star Wars'ın bir oyununda 15 FPS. Ancak monitörüm 60 Hz olduğu için ha 65 ha, ha 80 fark eder mi bence etmez. 1650S hem güçlü hem az yakıyor desem bilemedim doğrusu...
(Not: Kasayı önceden satıp alamam maalesef.)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ya da tüm bunların yerine 1.fikri uygulayıp cam temperli yeni tarz hazır kasalı sistemlerden birini alayım?
1- i3 9100F + Gtx 1650S + 8GB olarak ayarlayınca 3624 TL'ye denk geliyor. (%50 ya da bu sistemi)
2-R 3 3100 + Rx 570 + 8GB Ram 3500 TL fakat PSU sıkıntılı...(Düzgün PSU yok İncehesap'ta galiba..)
3- Ryzen 3 1200 AF + Rx 570 + 8GB Ram
4- R3 3100 + Gtx 1650S + 8GB Ram - SSD'e 240 WD Green'e düşürülünce 3740'a denk geliyor. Yine PSU sıkıntılı... Hem işlemci bir nevi güçlü olacak hem de ekran kartı. Fakat PSU yüzünden vazgeçilebilir mi orası muamma.

Şuanki sistemimden hiç memnun değilim. 4c/4th işlemcilere o yüzden pek sıcak bakmıyorum. Fakat i3 9100F izlediğim videolar olsun, baktığım testler olsun iyi bir işlemci. Fakat işlemci darboğazı (%100 olma durumundan) çokça çekmiş biri olarak. R5 1600 alıp yoluma bakmayı da düşünüyorum. Sistemi alırsam ömürlük olacak yani. Parça güncellemesi %90 ihtimalle yapmam. Artık nereye götürürse. 2 bilemedin 4-5 yıl sonra yavaşlarsa veya parçalar bozulursa yenisini alırım düşüncesindeyim. 3 yıl beni götürse iyidir. Ben bekledikçe sistemlerin fiyatı giderek artıyor. Eylül başı gibi veya ortası gibi sipariş etmeyi düşünüyorum. Fakat halen karar veremedim 🤔

Aklımın diğer ucu ise 1yıldır araştırdığım Xeon sistemlerde... Şeytan diyor başlarım Ryzen'a da, i3'e de. Al 1 tane E5 2689 anakart kombosu 900 TL'ye. Diğer parçaları da.
Ekran kartı + güç kaynağı+ SSD bir siteden toplu olarak al diyor. Fakat 2-3 ay sonra anakart "mortingen strasse" olursa PC elimde kalır diye korkuyorum. Aşağı tükürsem olmuyor, yukarı tükürsem olmuyor.

Kasa, HDD ve ekran kartı şimdilik kalabilir bence. Tabii eğer sonradan yükseltmeyi düşünürseniz.

Kasa, HDD ve ekran kartı şimdilik kalabilir bence. Tabii eğer sonradan yükseltmeyi düşünürseniz.
Yeni bir sistem toplamayı düşünüyorum belirttiğim fiyat aralığında. Şuan kullandığımı da satıp 3-4 taksitini çıkartsam iyidir.
Hdd kesin kalaca ama kasa için emin değilim. 1 veya 2. duruma göre karar vermem gerekiyor. Gerçi sinerjinin (r5 1600)stokları bitmiş... 😩

İlginç gerçekten, bu sabah vardı 830 liraya. Ben yine de şimdilik 750Ti ile idare etmeniz taraftarıyım, bu bütçeye alabileceğiniz en fazla RX570 olur muhtemelen, onun yerine biraz daha biriktirip daha iyi bir ekran kartı alabilirsiniz.

Yine de siz kararınızı söyleyin, iki şekilde de öneri yapayım.

İşin komik tarafı ne zaman acele karar versem hep pişman olmuşumdur.. Şuan karar veremiyorum ama bekledikçe de fiyatlar yükseliyor veya stoklar bitiyor.
Bu kasayı da modlayınca Ryzen 3 3100 + Asus Phoenix PH-GTX1650S seçince 3780'e kadar düşüyor.
veya
Bu arkadaşı modlayınca Ryzen 3 3100 + Gigabyte Gtx 1650S Super OC'lu sistem 3724'e geliyor.
Tabii iki sisteminde kör noktası PSU'lar... İkisininde doğru düzgün yükseltme seçeneği yok..
İncehesaptaki PSU'nun her ne kadar +80 Bronze yazsa da bilemiyorum doğrusu.

Geri
Yukarı