3000 MHz RAM 3200 MHz'e yükseltilebilir mi?

O.C yaparak tabii ki yapılabilir. Ama ne kadar stabil olacağı ve bu konuda ne kadar profesyonelsin bilemeyiz. 200 MHz gözle görülür bir kar sağlamaz, boşuna elinde kalmasın. Elleme derim.
Ryzen 3. Nesil işlemciler 3200 MHz gerektiriyor, bunu bilmeden RAM alan arkadaşlar belki yapabilir bunu tabi ne kadar sağlıklı o bilinmez.

Yapabilirsin. Voltaj ve gecikmeleri ellemeden 3200 olarak ayarla ve Memtest ile test et. Problem olursa gecikmeleri veya voltajı yükseltirsin.

@4gbVRAMkullananadam 3200 MHz gerektiriyor derken? Böyle bir şart olduğunu sanmıyorum. 3000 MHz ideal bir değerdir. Şu an Ryzen sistemde ben de o şekilde kullanıyorum.
20190827_152453.jpg

Bu R5 3600 ün bilgileri 3000 MHz takılır mı takılır ama RAM 3000 MHz diye işlemcisi çok ısınanlarda var. AMD nin kendiside 3200 MHz kullanın diyor.

Eki Görüntüle 432038
Bu R5 3600 ün bilgileri 3000 MHz takılır mı takılır ama RAM 3000 MHz diye işlemcisi çok ısınanlarda var. AMD nin kendiside 3200 MHz kullanın diyor.
Bunun RAM'lerle ilgisi bu işlemcinin önbellek hızı FSB yani.

FSB (Front Side Bus) Nedir

FSB, anakart üzerindeki kuzey köprüsünün işlemci ile haberleşmek için kullandığı veriyolu hızıdır.Bu hız işlemci çarpanı ile çarpıldığında işlemcinin MHz cinsinden hızını verir. FSB veri yolunu kullanan tek işlemci markası Intel'dir. AMD işlemciler "Hyper Transport" denilen bir veriyolunu kullanmaktadır.

3000 MHZ RAM gayet ideal, OC yapmaya gerek yok. Sıfırdan alınıyorsa 3200 MHZ tavsiye ederim aynı fiyat olduğu için. Yoksa performans olarak arada fark yok gibi.

Son düzenleme:
RAM overclock yönetemleri var yani yapılabilir fakat perofmans olarak neredeyse hiçbir etki etmeyeceği için bu riski almaya değmez. Hele de RAM'ler bu kadar pahalı iken.
Pahalı mı? Geçen sene 2 katı fiyattaydılar. 8 GB RAM 500 liraydı.
Eki Görüntüle 432038
O maksimum hız. 3600 MHz takarsan 3200'de çalışır yani.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı