3000 TL ile Dolar Alınmalı mı?

Dolar her geçen gün biraz daha artıyor. Yapılması gereken hamleler yapılmazken yapılmaması gereken hamleler yapılıyor. Bu da doların artış eğiliminin yavaşlamayacağı gerçeğini güçlendiriyor.

Önemli ekonomistler ve piyasacılar tarafından tahminlerde 3.çeyrek sonunda doların 7'ye doğru gideceği yönünde. Hatta bunun çok daha üstünde tahmin yapıp 8-10TL'leri konuşanlar var.

Dolar almanın mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ama siz bugün alıcam yarın satıcam derseniz zarar edebilirsiniz. Uzun vadede kâr getirecek bir yatırım aracı Dolar.

Uzun vadede dolar mı, altın mı alınmalı? Yoksa TL olarak mı tutulmalı? Amaç kâr etmek değil, zarar etmemek.
Altın dolar üzerinden fiyatlanıyor zaten. Son altı yılın ons ortalama 1275 dolar civarında ve şuanda da aşağı yukarı bu civarda ons fiyatları. Yani altın zarar ettirmemiş.

Ancak 6 sene önce altın alan ile dolar arasında alan arasındaki fark şu: Dolar alan faize koymuşsa ciddi oranda para kazandı.

Bunları Murat Muratoğlu'nun söylediklerinden alıntıladım. Dolar alıp faize koymak en mantıklısı. Ancak faize yatırmayacaksanız pek fark etmez ama ben olsam tercihimi dolardan yana kullanırdım.

Para senin ister dolar al, ister parayı sokağa saç beni ilgilendirmez. Sana sadece şu tavsiye de bulunabilirim; kimseden yatırım tavsiyesi alma, zaten yatırım tavsiyesi vermek sadece yatırım danışmanlığı veren firmaların yasal olarak yaptığı iştir, onun haricin de yatırım tavsiyesi vermek hukuki olarak yaptırımları vardır.

Son düzenleme:
Para senin ister dolar al, ister parayı sokağa saç beni ilgilendirmez. Sana sadece şu tavsiye de bulunabilirim; kimseden yatırım tavsiyesi alma, zaten yatırım tavsiyesi vermek sadece yatırım danışmanlığı veren firmaların yasal olarak yaptığı iştir, onun haricin de yatırım tavsiyesi vermek hukuki olarak yaptırımları vardır.
Dolar alan artık yaya kalır 15-20 lira hayalleri tuz buz oldu.

Bundan 2 sene önce 5 tane cumhuriyet altını almıştım bu senenin ortalarında sattım ve %55 / 60 kar elde ettim. Benim tercihim altındır şimdiye kadar düştüğüne denk gelmedim, altını tavsiye ediyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı