3000 TL Mühendislik İçin Dizüstü Bilgisayar Önerisi

p01nt

Kilopat
Makaleler
1
Bundan yaklaşık 1,5 sene önce oyun bilgisayarı almak için konu açmıştım ve bana çok yardımcı olmuştunuz. Şimdi de kimya mühendisliği okuyan birisi için dizüstü bilgisayar alacağız. Fiyat olarak 3000 TL'yi çok geçmezse iyi olur. Genel olarak AutoCAD ve MATLAB tarzı programlar kullanılacak. Tabi arada ufak çaplı film ve dizi de seyredilecek. Herhangi bir marka takıntım yok. Her türlü öneriye açığım. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yıllar önce mezun olmuş bir makine mühendisi olarak AutoCAD veya MATLAB düşük donanımlı dizüstülerde de çalışabiliyor. Tabi AutoCAD Inventor kullanacaksanız iş değişir fakat kullanacağınızı zannetmiyorum. O yüzden daha alt bir fiyat segmentide olur. Ama yinede 3000 TL bütçeniz varsa laptop seçmeniz için birkaç ana kural.
Casper, Exper gibi markaların ürünlerinden kesinlikle uzak durun.
Eğer performans istiyorsanız U serisi Intel CPU lar yerine M veya daha iyisi HQ seçin.
Örn: i5 7200U-i5 6300HQ
Ama artık Intel enerji tasaruflu ve daha az ısınan U serilerine daha fazla yönelmeye başladı. Yani piyasadaki ürünlerin çoğu U serisi.
Eğer pil ömrü derseniz U serisi.
GPU su eğer Nvidia olacaksa M serisi yerine GTX serisine bakın. Çünkü bazı yüksek fiyatlı PC lerde sağlam i7 CPU larla bile M serisi dandik GPU lar kullanan markalar var.

Son düzenleme:
Yıllar önce mezun olmuş bir makine mühendisi olarak AutoCAD veya MATLAB düşük donanımlı dizüstülerde de çalışabiliyor. Tabi AutoCAD Inventor kullanacaksanız iş değişir fakat kullanacağınızı zannetmiyorum. O yüzden daha alt bir fiyat segmentide olur. Ama yinede 3000 TL bütçeniz varsa laptop seçmeniz için birkaç ana kural.
Casper, Exper gibi markaların ürünlerinden kesinlikle uzak durun.
Eğer performans istiyorsanız U serisi Intel CPU lar yerine M veya daha iyisi HQ seçin.
Örn: i5 7200U-i5 6300HQ
Ama artık Intel enerji tasaruflu ve daha az ısınan U serilerine daha fazla yönelmeye başladı. Yani piyasadaki ürünlerin çoğu U serisi.
Eğer pil ömrü derseniz U serisi.
GPU su eğer Nvidia olacaksa M serisi yerine GTX serisine bakın. Çünkü bazı yüksek fiyatlı PC lerde sağlam i7 CPU larla bile M serisi dandik GPU lar kullanan markalar var.

Çok teşekkür ederim, seçerken dikkate alacağım.

Dell Inspiron 7567 4b30f81c İ5-7300hq 8gb 1tb 4gb Gtx1050 15.6 - n11.com Fiyatına göre özellikleri iyi görünüyor. Inceleyin derim. Başka önerilere göre karar verirsiniz.

Öncelikle çok teşekkür ederim önerin için. Ürünü internetten incelemiştim ama aklımda şöyle bir soru var, bu fiyata i7’li dizüstü bilgisayar almak daha mantıklı olmaz mı? Yoksa i7’li alırsak diğer parçalardan çok mu kısılmış olur?

Çok teşekkür ederim, seçerken dikkate alacağım.

Öncelikle çok teşekkür ederim önerin için. Ürünü internetten incelemiştim ama aklımda şöyle bir soru var, bu fiyata i7’li dizüstü bilgisayar almak daha mantıklı olmaz mı? Yoksa i7’li alırsak diğer parçalardan çok mu kısılmış olur?
İ7 işlemcili alırsınız ama bu fiyata bu özelliklerde i7'li bulursanız kaçırmayın ki sanmıyorum bulacağınızı. Bulursanız da kesin ekran kartı düşük olacaktır. Yine de araştırın. Tabi önerdiğim için de kullananlardan da araştırma yapın.

Kusura bakmayın, yazmayı unutmuşum. Lenovo Ideapad 310 model dizüstü bilgisayarı aldık (link). Yardımcı olan herkese teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı