3000 TL ve 5000 TL Sistem Toplama

Bütçe
3000-4000

a.cihangir

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Amd Ryzen 7 5700X
Inno3D Rtx 4070 Ichill x3 O.C.
GSKİLL RİPJAWS 3600 MHz Cl 18 DDR4 4*8 GB
Asus Rog Strix B550*F Gaming WIFI II
Samsung 980 Pro 1 tb Pci-e 4*gen4 ssd
Samsung Evo 870 1 tb SATA SSD
Dark maxima V20
kasa fanları 3*120mm akasa viper
Snowman T6 ultra (çift fanı silverstone airblazer 12r)
Gamepower ursa
Gamepower kizaru kulaklık
Steelseries Apex Pro Tkl
Lg 27GN600-b
İyi günler. 2 tane kasa toplayacağım. Şu an elimde bir dizüstü vardı ve emekli oldu. Yalnız kaldım. Birini kendime birini kardeşime alacağım.

Ben oyun oynayan biriyim. Genelde Far Cry 3-4 oynarım Assassin's Creed serilerine bayılırım. Crysis'da öyle. Bir de ETS 2. bütün oyun hayatım bu. Hikayeli oyun ve tır. Kardeşim ise 10 yaşında. O; PUBG, Fortnite ve CS:GO oynar. Ama ona bilgisayar alış nedenim yetenekli olduğu şeye kaldığı yerden devam etmesi. 3DS Max programını öğreniyor. Yetenekli. Güzel de çizimler yapıyor. İleri de animasyon sanatını icra edecek ve 3 boyutlu çizimlerde kendini kanıtlayacak. Buna göre bir bilgisayar alırken aynı zamanda da canı sıkılmasın, şu saydığım oyunları oynayabilsin istiyorum.
Şu an iki bilgisayar birden alacak param yok. Bir tane kendime acil toplayacağım. Diğerini de Ekim'de alacağım. Bir yandan da doğru zamanda mı alıyorum diye düşünüyorum. PCI 4 geliyor yeni anakartlarla. Alacağım iki sistemin de ileri dönük olması işime gelir.
Elimde şimdi sadece masrafları azaltmak için geçici olarak kullanabileceğimi umduğum parçalar bunlar:
  • Exper markasının 10 yıllık Micro ATX kasası mevcut. Üzerinde 250W inca PSU var.
  • Seagate 1 TB HDD. Bedsector hatası var %1. okuma 200 yazma 60 MB çıkıyor testlerde.
  • 32" plazma TV (axen marka)
Bunları kullanabilir miyim 1 sene beni idare edecek şekilde? Şu an acil alacağım bilgisayar için bütçem 3000 TL. Ekim'de alacağım için 5000 TL. Tabii dörder bin liraya da çekip esnetebilirim. Birikim derseniz eğer kredim var ödediğim. Birikim yapamam. En esnek halde bütçem bu. Sağdan soldan en ucuza gelecek şekilde alıp evde kendim kuracağım.

Bu yazdıklarıma göre öncelikle nasıl bir sistem kurmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim? İşin içinden çıkamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bu markaları hiç duymadım. İşlemci 3400g anakart da gigabyte ya da msi almayı düşünüyorum. Biostar'ı hiç duymadım. Guven vermiyor. İleride bozulmasıyla, tamiriyle uğraşmak istemiyorum. Bir de ben parça parça toplarsam daha uygun olacağını düşünüyorum. Toplu sistem almaya şuan uzak bakıyorum çünkü parçadan kısıyorlar. Bende zaten kısılmış parçalar var.

3250TL sistem:
⦁ AMD Ryzen 3 1200 12nm (380TL-n11)
⦁ Gigabyte B450M S2H (480TL-Hepsiburada)
⦁ GSkill Ripjaws V 8GB 3600MHz CL18 (330TL-Sinerji)
⦁ Galax GTX1650 Super EX OC 4GB (1400TL-Teknobiyotik)
⦁ Gigabyte 240GB SATA3 SSD (260TL-Sitem)
⦁ Aerocool Split ARGB 500W (VX Plus PSU) (440TL-Sitem)

4920TL sistem:
⦁ AMD Ryzen 5 1600 12nm (790TL-Sinerji)
⦁ Gigabyte B450M S2H (480TL-Hepsiburada)
⦁ GSkill Ripjaws V 8GB 3600MHz CL18 (330TL-Sinerji)
⦁ Gigabyte RX5600XT Windforce OC 6GB (2360TL-Sinerji)
⦁ Patriot Burst 480GB SATA SSD (420TL-Herbirivar)
⦁ Aerocool Rift TG 600W 80+ (Simplicity Red LED PSU) (560TL-Teknobiyotik)

AMD Ryzen 5 3400g işlemci ve MSI b450m pro vdh max aldım. Lakin ram alacaktım okuduklarım kafamı karıştırdı.
Vatanda bu ram var. Önerir misiniz? Üstünde dual yazmıyor. İsmini hiç duymadım. Dual single diye bir şeylerden bahsettiler. Bu performanslı çalışır mı? MSI'ın anakartına bakıp uyumlu mu söyleyebilir misiniz? Benim telefonumda site düzgün görüntülenmiyor. Bakamıyorum.

dual demek çift kanal yani 2 x 8 gb ram gibi mesela.Attıgınız link bunu karşılıyor.
Alırsam sorun yaşar mıyım? Önerdiğiniz başka ram var mı?
Crucial marka attığım linkteki rami aldım. Taktım, bilgisayarı topladım, biosa girdim. Çalışıyor ancak 2666 mhz. Bunu 3000 yapmak lazım. Bir de kasa bayağı eski. DVD sürücünün bir sürü dişi olan kablosunu anakartta sokacak yer bulamadım. Sanırım yeni anakartlarda yok. Bir de Power led kablosunda 3 delik var eksi bir uçta artı bir uçta arası boş ama videolarda hep iki tane var. Bunu da nereye sokacağımı bulamadım.
Uzun uğraşlar sonunda windows 10'u kurdum. Gta 5 yükledim. Rami 3000 mhz'ye çektim. Ama videolarda 60 derecede oynuyoorlar. Benim kasa açık olduğu halde 65 derecede. Ara ara 71-72 oluyor. Fan %80 hızda 2300 rpm civarı dönüyor. Acaba bir sorun mu var?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı