3000 TL'ye kadar Samsung Telefon Önerisi

Kardeşim yaşın daha genç ben de senin yaşında iken çok fazla GM Discovery önerisi yaptım bu forumda. Fakat bu Çin cihazları zaten ilk etapta çok güçlü ve çok güzel duruyorlar. Ama 1.5 sene sonra telefon inanılmaz yavaşlıyor veya kronik bir arızası meydana geliyor. Bu yaşta bilmiyorum ne kadar telefon kullandın ama ben 2 tane Çin malı telefondan çok kötü deneyim yaşadım. Beni anlamanızı bekliyorum haliyle.

M21 Android 11 alacak diyorlar o yüzden bende M21 düşünüyordum. Önerilere göre de kafamda daha da netleştim.

Şimdi önerilere bakıyorum bu bütçede, POCO, Oppo gibi piyasada kendini ispat etmemiş tabiri caizse her bütçeye uygun telefon *sıçan markaları öneriyorlar. Telefon donanım olarak güzel duruyor ama çoğunun yazılımı maksimum 2 sene gidiyor. Sonra çöp. He iyi de olabilir ama benim ön yargımı kırabileceklerini sanmıyorum. İncelemeler çoğunlukla 1-2ay kullanıma göre yapılıyor. Uzun süre kullanıp çok güzel yorum yapan görmedim hiç.

Satıcısı %68 olumlu yorum almış. O yüzden radarımdan çıktı. M21 kafi gibi bana.

Hocam bahsettiğiniz yavaşlama ve çöp olma durumları artık eskisi kadar yok.

Mesela kullandığınız Xiaomi model cihazı aldığınız zaman Redmi markası daha taptazeydi bu sebeple o gibi durumlar normal.
Redmi gerçi hala rakiplerinden kötü genelde ama orası aynı konu :D

Ek olarak kendini kanıtlamaktan kastınız nedir?
Amiral gemisi ve üst segment tarafında evet haklısınız ama F/P olarak Oppo, Realme, Xiaomi gibi markalar kendini kanıtlamış markalar.
(Oppo, Realme, Vivo, IQOO, OnePlus markaları BBk Electronics'in alt kuruluşları yani hepsi aynı çatı altında.)

Yavaşlama ve çökme durumları cihazın işlemcisine bağlı.

Zaten 3K altında önerilen 2 model var. Performans önemliyse POCO M3 Pro 5G, ekran ve kamera önemliyse M21.
Ek olarak yazılım olarak Redmi , Poco ve Xiaomi harbiden kötü.

Realme , Oppo , Vivo , IQOO gayet iyi yazılıma sahip.

OnePlus , Samsung ve Huawei piyasanın en iyilerinden.

15 yaşındayım şuan Realme 5i kullanıyorum 14-15 aydır ve cihaz performans olarak hala ilk gün gibi.

Ailem ve kuzenlerim hemen hemen her markayı kullandığı için bizzat şahit oldum çoğu markanın yeni ve eski cihazlarının kalitesine.
Bu arada Redmi cihazınızın uygulamayı sıfırdan açması MIUI'nin sıkıntısı ve hala çözmediler :D
(100 milyonuncu ekleme :D)

Son düzenleme:
Hocam bahsettiğiniz yavaşlama ve çöp olma durumları artık eskisi kadar yok.

Mesela kullandığınız Xiaomi model cihazı aldığınız zaman Redmi markası daha taptazeydi bu sebeple o gibi durumlar normal.
Redmi gerçi hala rakiplerinden kötü genelde ama orası aynı konu :D

Ek olarak kendini kanıtlamaktan kastınız nedir?
Amiral gemisi ve üst segment tarafında evet haklısınız ama F/P olarak Oppo, Realme, Xiaomi gibi markalar kendini kanıtlamış markalar.
(Oppo, Realme, Vivo, IQOO, OnePlus markaları BBk Electronics'in alt kuruluşları yani hepsi aynı çatı altında.)

Yavaşlama ve çökme durumları cihazın işlemcisine bağlı.

Zaten 3K altında önerilen 2 model var. Performans önemliyse POCO M3 Pro 5G, ekran ve kamera önemliyse M21.
Ek olarak yazılım olarak Redmi , Poco ve Xiaomi harbiden kötü.

Realme , Oppo , Vivo , IQOO gayet iyi yazılıma sahip.

OnePlus , Samsung ve Huawei piyasanın en iyilerinden.

15 yaşındayım şuan Realme 5i kullanıyorum 14-15 aydır ve cihaz performans olarak hala ilk gün gibi.

Ailem ve kuzenlerim hemen hemen her markayı kullandığı için bizzat şahit oldum çoğu markanın yeni ve eski cihazlarının kalitesine.
Tabi ki baştan söylüyorum benim ön yargım var. Yani yorumlarım kendi yaşadığım deneyimlere göre. Telefon piyasasına yaşına rağmen benden daha hakimsindir, değilsindir onun iddiasında değilim. Yaşı küçük kardeşlerime hiçbir şekilde "bir şey bilmiyorsun, çömezsin" demek istemiyorum.

Sonrasına gelirsek zaten aldığım cihazlar Çin markalarının amiral gemileri değildi. Ama dediğim gibi uzun süreli kullanımda çok sıkıntı yaşadım. İlk günkü gibi olmadı hiç. O yüzden kimseye Xiaomi veya GM önermem. İsterse amiral gemi olsun. Yazılım tırt olduktan sonra donanım gerçekten önemli değil. Bunu sen de biliyorsundur.

Kendini ispatlamış derken aslında yazılım tarafını bahsettim. Samsung artık telefon işinde yılların markası ve yazılım olarak sağlam. Kardeşime benden 2 sene önce yani bundan yaklaşık 5 sene önce J7 Prime aldık. Hala genel kullanımda hiçbir sorunu yok. Tek sorunu depolaması. Onun dışında Android Oreo olmasına rağmen güncel uygulamalarda sıkıntısız. Ama ben ondan 2 sene sonra bu Redmi S2 yi aldım 1.5 sene sonra cihazda ram sıkıntıları ve daha aklıma şuan gelmeyen tonla sıkıntı başladı. Özellikle bir üst MIUI yazılıma geçince telefon tamamen çöp olmuştu.

Kısacası yeni bir Çin macerasına atılacak gücüm kalmadı. Bir de şu ekonomide böyle bir risk alamıyorum. Almak istemiyorum. Belki bahsettiğin markalar Realme, Pocco vesaire daha sağlamdır. Ama benim onu deneyecek gücüm yok. :D
Satıcının az puan alması telefonla mı ilgili? Diğer satıcılardan alın.
Dediğiniz fiyata yalnızca o satıcıda var. Yoksa tabi ki satıcısı iyi olan biri olsa düşünürdüm.

Kendini ispatlamış derken aslında yazılım tarafını bahsettim. Samsung artık telefon işinde yılların markası ve yazılım olarak sağlam. Kardeşime benden 2 sene önce yani bundan yaklaşık 5 sene önce J7 Prime aldık. Hala genel kullanımda hiçbir sorunu yok. Tek sorunu depolaması. Onun dışında Android oreo olmasına rağmen güncel uygulamalarda sıkıntısız. Ama ben ondan 2 sene sonra bu Redmi S2'yi aldım 1.5 sene sonra cihazda RAM sıkıntıları ve daha aklıma şu an gelmeyen tonla sıkıntı başladı. Özellikle bir üst MIUI yazılıma geçince telefon tamamen çöp olmuştu.

Kısacası yeni bir Çin macerasına atılacak gücüm kalmadı. Bir de şu ekonomide böyle bir risk alamıyorum. Almak istemiyorum. Belki bahsettiğin markalar Realme, pocco vesaire daha sağlamdır. Ama benim onu deneyecek gücüm yok. :D

Dediğiniz fiyata yalnızca o satıcıda var. Yoksa tabii ki satıcısı iyi olan biri olsa düşünürdüm.

Yazılım tarafında gerçekten dediğiniz gibi Samsung kendini kanıtlamış ve çok iyi bir marka.
En iyi yazılıma sahip 1. veya 2. android marka bana kalırsa.

Ek olarak şöyle söyleyeyim, MIUI kullanan cihazlarda genel olarak uygulamayı sıfırdan başlatma sıkıntısı var yazılım kaynaklı bu durum donanım değil.

Zaten MIUI amiral gemisi Xiaomi cihazlarda bugsuz olsa da kendisi iyi olmayan ve rakiplerinden fazlaca geride olan bir yazılım.
Optimizasyon ve stabilite olarak kendisi sıkıntılı yani.

Samsung ile karşılaştırmaya değmez o kadar sıkıntılı :D

Ama önyargınızı kırmaya çalışmanın manası yok, çünkü kötü deneyimler yaşamışsınız ve kendi gözünüzle gördüğünüz için güvenemezsiniz doğal olarak.

Zaten bu bütçede isteklerinizi karşılayan ve rakiplerinden geride kalmayan bir cihaz M21 :)

O fiyat bandında m21 dışında güzel bir samsung telefon yok ve m21'de o kadar iyi bir telefon değil maksimum 2-3 yıla aşırı yavaşlar.

O fiyat bandında M21 dışında güzel bir Samsung telefon yok ve M21'de o kadar iyi bir telefon değil maksimum 2-3 yıla aşırı yavaşlar.

Abartmayın :D
Rakiplerinden geri kalmıyor.
Oppo A74, Redmi 9T, Realme C25, POCO M3 Pro 5G gibi rakiplerine göre ekran, kamera ve yazılım olarak daha iyi.
İşlemci olarak 9T, C25 ve A74 ile denk.

M21 Android 11 alacak diyorlar o yüzden bende M21 düşünüyordum. Önerilere göre de kafamda daha da netleştim.
M21 aldı hatta, şu an gayet stabil bir şekilde çalışıyor Android 11 ve OneUI 3.1.
Fazla kafa karıştırmaya gerek yok bence, madem Samsung istiyorsunuz içinize sindiyse alın pişman etmez.

Öneriler eşliğinde Samsung M21 cihazımı almış bulunmaktayım. Daha çok kısa süreli bir kullanımım olmasına rağmen Super Amoled neymiş be diyorum. İlk defa bu kadar güzel bir ekranı olan telefonum oldu. Tavsiyeleri için başta @Elan Morin Tedronai kardeşim olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.

Ben de M21 almayı düşünüyorum. Bu fiyat aralağında pek de alternatif yok. Aslında her ne kadar uzak durulması gerektiği söylense de HTC Desire 20 Pro düşünüyordum ama birçok yorumda kendi kendine kapanma sorunu olduğu yazılmış. Sanırım risk almamak en doğrusu. M21 en iyi seçenek gibi duruyor.

Geri
Yukarı