3000 TL'ye R5 5600 işlemciye uygun anakart önerisi

Bütçe
3000 TL
Yardımınız için teşekkür ederim, iyi günler dilerim.

Başkasına bağlatırsın sorun değil ama Gaming.gen.tr'ye bak derim orada güzel sistemler oluyor.

İtopya'da topladığım sistem 27.266, 70 TL, Akakçe'de topladığım aynı sistem 24.462, 94 TL.

Son düzenleme:
Çünkü paran olup ARGB 32 RAM vs işlerine girince eksik bir şeyler çikiyor. İleriyi düşünmek hep önemli. İnsanın canı geliştirmek büyütmek istiyor. İyi araştır ama. Paran varsa AM4 de harcama bence. AM5 kısmından indirimler kovala.

Ayrıca Gigabyte anakart arayüzü ve APPCenter'i gerçekten kötü. Özellikle RGB Fusion. MSI anakarta geçince oh çekmiştim. ATX anakartta 2 kere oh çektim.

Nedenini açıklar mısınız?
Çünkü GIGABYTE'ın B450 çipli anakartları maalesef sorunlu. Secure Boot açtığın zaman BIOS çöküyor ve anakart kullanılamaz hale geliyor. Öylece elektrik gelir fanlar döner, sen de seyredersin.

Yeniden BIOS yazdırarak onarım mümkün ama Secure Boot açtığın zaman yine aynı şey olacak. Kısır döngü, kronik problemli. Windows 10 desteği bitince, Windows 11 şart olacak, Windows 11'den sonra ne gelir bilinmez muhtemelen yine Secure Boot ister diye tahmin ediyorum.

Şahsen hiç inceleyememiş olsam da, GIGABYTE için ya sadece bu modelde (-ki en çok bu modelde gördüm-B450M-S2H), ya da B450'nin tüm modellerinde bu sorun mevcut.

Mini anakart yani ITX oyuncu için üretilmez. Oyuncu şahıs için anakart mümkün mertebe ATX olmalı. m-ATX'de olabilir tabi.

Ek olarak da anakart konusunda yukarıdaki istisna hariç GIGABYTE'ın 1 numara olduğunu düşünüyorum.
MSI (Click BIOS en iyi BIOS bence?) markasını da ben önermiyorum. İstersen ASUS alabilirsin.

Çünkü GIGABYTE'ın B450 çipli anakartları maalesef sorunlu. Secure Boot açtığın zaman BIOS çöküyor ve anakart kullanılamaz hale geliyor. Öylece elektrik gelir fanlar döner, sen de seyredersin.

Yeniden BIOS yazdırarak onarım mümkün ama Secure Boot açtığın zaman yine aynı şey olacak. Kısır döngü, kronik problemli. Windows 10 desteği bitince, Windows 11 şart olacak, Windows 11'den sonra ne gelir bilinmez muhtemelen yine Secure Boot ister diye tahmin ediyorum.

Şahsen hiç inceleyememiş olsam da, GIGABYTE için ya sadece bu modelde (-ki en çok bu modelde gördüm-B450M-S2H), ya da B450'nin tüm modellerinde bu sorun mevcut.

Mini anakart yani ITX oyuncu için üretilmez. Oyuncu şahıs için anakart mümkün mertebe ATX olmalı. m-ATX'de olabilir tabi.

Ek olarak da anakart konusunda yukarıdaki istisna hariç GIGABYTE'ın 1 numara olduğunu düşünüyorum.
MSI (Click BIOS en iyi BIOS bence?) markasını da ben önermiyorum. İstersen ASUS alabilirsin.
Ya ben çok şanslıyım dediğiniz hiç bir soruna rastlamadım ya da oturduğunuz organınızla sallıyorsunuz bir yerlere ama çözemedim hangisi. İkincisi daha yüksek olasılıkmış gibi geldi.

Valla bende 450m s2h kullanıyordum. şimdi eşim kullanıyor aynı kartı , Secure boot vs açık hiç böyle sorun yok canavar gibi. Tek sorunu mATX oldugu için ARGB sıkıntısı çektik(kontrolcü çözdü) , bi de App center gerçekten leş gibi.

Abi böyle çip sorunu vs olsa kesin yer yerınden oynardı çünkü bu butçede en çok satan kartlrdan biri. Forumda da çok oneriliyor.

Nedenini açıklar mısınız?

Bilse açıklardı. Gigabyte anakartlar brick oluyor deyip Gigabyte anakartlı hazır sistem tanıtan Recep'ten duyup havaya söylüyorlar öyle. Sorsan Sapphire da en kötü ekran kartı markası.

Kısaca X bütçedeki en iyi anakartı kim sunuyorsa o alınır. Forumda herkes DS3H varken 650M-P aldı sonuç ortada.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı