30000 TL'ye sistem tavsiyesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İstediğiniz kasa modeli "inverted case" diye geçiyor yanlış hatırlamıyorsam. Bir ara bende bakmıştım. Çok fazla kullananı olmadığı için getirmiyorlar sanırım. 2016 yılından kalma Corsair 600C incelemesi mevcut. İstediğiniz kasa o şekildeyse maalesef çok zor bulursunuz. Yurtdışından getirtebilirsiniz. Kendim yapayım derseniz tasarımı, yaptırması bir miktar uğraştırıcı şimdiden kolay gelsin o yüzden. Örnek olarak incelemesini ekleyeyim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Teşekkür ederim hocam. Bende piyasada araştırdım bayağı bir 2 tane buldum ama tasarımları hiç içime sinmedi. Birde 360mm sıvı soğutma destekli bulması da zor. Yurtdışından da getirtmekle uğraşmak istemiyorum açıkcası, sanırım kendi tasarladığım kasayı kullanacağım. İmal edebilirsem inş. 😁

Teşekkür ederim hocam. Bende piyasada araştırdım bayağı bir 2 tane buldum ama tasarımları hiç içime sinmedi. Bir de 360mm sıvı soğutma destekli bulması da zor. Yurtdışından da getirtmekle uğraşmak istemiyorum açıkcası, sanırım kendi tasarladığım kasayı kullanacağım. İmal edebilirsem inş. 😁

Hocam sağlam malzeme kullanın bir de bir sanatçıya güzelce süslemeler ekletin CS:GO howl ejderi olabilir mesela öne falan ya da Full cam yapın Gamepower warCry da olabilir.

Teşekkür ederim hocam. Bende piyasada araştırdım bayağı bir 2 tane buldum ama tasarımları hiç içime sinmedi. Birde 360mm sıvı soğutma destekli bulması da zor. Yurtdışından da getirtmekle uğraşmak istemiyorum açıkcası, sanırım kendi tasarladığım kasayı kullanacağım. İmal edebilirsem inş. 😁

Rica ederim. Bende kendi mini itx kasamı yapmayı düşünüyorum. Öğrenilmesi, dikkat edilmesi gereken çok şey var. Kolay gelsin şimdiden.

3090 fiyatları 2 katı olmayacak mı? Minimum 15-16K civarlarında. Eğer öyleyse alma şansım yok.
Ve bir de 8K kullanmayacağım şu halde bile 4K monitör alamayacağım sanırım.

Daha önce 3090 için yapmış olduğum 4K önerisi vardı ve bir düzeltme yapacağım. Şimdi qpucheck sitesinde derin bir inceleme ve analiz yaptım ve 3090 aslında 4K kartı dense de 2K çözünürlükte daha iyi olacaktır. Şimdi vermiş olduğum oyun testleri linkinden 2K çözünürlükteki performansına yeniden baktım. 2K çözünürlükte 48 oyundan sadece 7 adet oyunda 240 üstü FPS vermiş(bunlardan 3 tanesi 240 FPS değerinin çok az üstünde, diğer 4 tanesi üzerine bilindiği gibi CS:GO, LoL, Rainbow Six Siege ve Rocket League gibi çok fazla FPS değerleri veren oyunlar, zaten bu 4 oyun her çözünürlükte her kartta çok yüksek FPS veren oyunlar). Bence 3090 alırsanız yanına da şu an indirimde olan Samsung Odyssey G7 LC27G75TQSMXUF(2K, 240Hz, 27 inç, 1ms, QLED, HDR600, 10Bit renk derinliği, 1000R Curved, FreeSync & G-Sync..) alırsanız çok iyi olacak gibi görünüyor, hatta mükemmel olur mükemmel. Oyun performanslarına bir de siz bakın isterseniz, kararınız ona göre verin bence. Pişman olacağınızı hiç düşünmüyorum.

3090 fiyatları 2 katı olmayacak mı? Minimum 15-16K civarlarında. Eğer öyleyse alma şansım yok.
Ve bir de 8K kullanmayacağım şu halde bile 4K monitör alamayacağım sanırım.

Bu kartın(RTX 3090) 2K monitör için kullanılmasının daha uygun olacağını söyledim. Şimdi gelelim ekran kartı konusuna. 30000 TL bütçe ayırıyorsunuz, bütün parçalar en iyisi ve en pahalısı ama ekran kartı neden en iyisi olmasında 3080 olsun. Bir sistemde en önemli parça ekran kartıdır ve sistem ekran kartının etrafında birleştirilir. Bütçe yetmiyorsa gerekirse tüm parçalardan kısılır ama ekran kartının olabildiğince en iyisi alınmaya çalışılır ve bu RTX 3090 olur, olmalı da. Ya da o kadar bütçe ayırmışsınız, biraz daha para ekleyebilir veya diğer parçalardan biraz kısabilirsiniz. Unutmayın bir sistemde en önemli ve en değerli parça her zaman ekran kartıdır. Bu benim düşüncem, bunu bir düşünün derim...

Son düzenleme:
Hocam öncelikle bu kadar detaylı araştırıp bana geri dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim. Kendim bile bu kadar derinlemesine bir araştırma yapmadım açıkcası sistemim için.

Yazdıklarınızı okudum. Aslına bakarsanız benim gönlümden de 3090 geçiyor. Fakat iş bütçeye geldiğinde Monitör dahil kasa ve iç ekipmanları dahil bütçem 30k. Vatanda 9200Tl'den çıkan 3080 fiyatı bile bugün itibari ile 9500Tl'nin üstüne çıktı. Yabancı sitelere baktığımızda 700-900 dolar arası olan 3080 fiyatı, 3090'a geçince 1500-1700 dolar bandında. Bu da demek oluyor ki 9500x2= 18k gibi bir fiyatı olacak 3090'ın. geriye 12k ile hem güzel bir monitör almam hem de kendi kasamı tasarlayıp bu kasanın içine geri koyacağım bileşenleri toplamak kalıyor. Bana zor gibi geldi şahsen.

Bir diğer diyeceğim ise ekran kartı çok önemli biliyorum sizin de dediğiniz gibi fakat ben GTX 1080 kullanıcısıyım son 4 yıldır. Ve bu sistemden bile çok memnunum aslına bakarsanız ve hala sıkıntısız bile iş ve oyun olarak bütün işlerimi karşılıyor. Fakat daha güncel bir kasa toplamak istediğim ve bütçemin yetip en iyi parçaları bir araya getireceğim bir sistem almaya çalışıyorum.

Gelelim demek istediğime. Yani ben şuan 3080'e bile geçsem en kötü 2k bir monitörüm bile olsa, şuan ki sistemimden kat kat kat daha iyi olacak ve bana fazlasıyla yetecek. Render da yapacağım ama yapacağım renderlar o kadar uçuk kaçık ve ağır renderlar olmadığı için o konuda da çok rahat işime yarayacak. Kaldı ki şuan GTX 1080'li sistemimde bile sorunsuz sıkıntısız bu şekilde yapıyorum.

Yani 3080 benim için fazlasıyla yeter, ben bu sistemi alınca beni en kötü 5-6 yıl götürse yeter. Ki daha fazla götüreceğine eminim.

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın artık.

@nemanjaolanbjelica

Birde son olarak bu yazmış olduğunuz Samsung ekranı çok beğendim. Onu da bu fiyat ve parçalar dahilinde sistemime dahil etmeye çalışacağım. Tek sorunum kasa. Onu çözmem gerekiyor sadece. 😁
Hocam sağlam malzeme kullanın bir de bir sanatçıya güzelce süslemeler ekletin CS:GO howl ejderi olabilir mesela öne falan ya da Full cam yapın Gamepower warCry da olabilir.
Malzeme araştırıyorum şuan. Proje olarak biraz çıkardım zaten. Şu kesim işleri nasıl olacak onu net bilmiyorum. Birde parçalar geldikçe, ölçüp biçip kafamdaki tasarıma göre ilerlemeyi düşünüyorum. Biraz süreç olacak yani.

CS:GO oynamıyorum ben. Eskiden çok oynardım da. Kardeşim ve kuzenim grafiti yapıyorlar. Güzel bir boya ve tasarımla iç ve dış olarak bende boyamayı düşünüyorum. Sade birşey yapmayacağım kesinlikle. Zaten tasarladıktan sonra PC Modifikasyon'da mutlaka konu açarım diye düşünüyorum. 😁
Rica ederim. Bende kendi mini itx kasamı yapmayı düşünüyorum. Öğrenilmesi, dikkat edilmesi gereken çok şey var. Kolay gelsin şimdiden.
Kesinlikle katılıyorum. İnş. gönlünüze göre yapabilirsiniz. Bende girişince öğreneceğim bakalım nasıl olacak. Size de kolay gelsin şimdiden. 😁

Son düzenleme:
Hocam öncelikle bu kadar detaylı araştırıp bana geri dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim. Kendim bile bu kadar derinlemesine bir araştırma yapmadım açıkcası sistemim için.

Yazdıklarınızı okudum. Aslına bakarsanız benim gönlümden de 3090 geçiyor. Fakat iş bütçeye geldiğinde monitör dahil kasa ve iç ekipmanları dahil bütçem 30K. Vatan'da 9200TL'den çıkan 3080 fiyatı bile bugün itibari ile 9500TL'nin üstüne çıktı. Yabancı sitelere baktığımızda 700-900 dolar arası olan 3080 fiyatı, 3090'a geçince 1500-1700 dolar bandında. Bu da demek oluyor ki 9500X2= 18K gibi bir fiyatı olacak 3090'ın. Geriye 12K ile hem güzel bir monitör almam hem de kendi kasamı tasarlayıp bu kasanın içine geri koyacağım bileşenleri toplamak kalıyor. Bana zor gibi geldi şahsen.

Bir diğer diyeceğim ise ekran kartı çok önemli biliyorum sizin de dediğiniz gibi fakat ben GTX 1080 kullanıcısıyım son 4 yıldır. Ve bu sistemden bile çok memnunum aslına bakarsanız ve hala sıkıntısız bile iş ve oyun olarak bütün işlerimi karşılıyor. Fakat daha güncel bir kasa toplamak istediğim ve bütçemin yetip en iyi parçaları bir araya getireceğim bir sistem almaya çalışıyorum.

Gelelim demek istediğime. Yani ben şu an 3080'e bile geçsem en kötü 2K bir monitörüm bile olsa, şu anki sistemimden kat kat kat daha iyi olacak ve bana fazlasıyla yetecek. Render da yapacağım ama yapacağım renderlar o kadar uçuk kaçık ve ağır renderlar olmadığı için o konuda da çok rahat işime yarayacak. Kaldı ki şu an GTX 1080'li sistemimde bile sorunsuz sıkıntısız bu şekilde yapıyorum.

Yani 3080 benim için fazlasıyla yeter, ben bu sistemi alınca beni en kötü 5-6 yıl götürse yeter. Ki daha fazla götüreceğine eminim.

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın artık.

@nemanjaolanbjelica

Bir de son olarak bu yazmış olduğunuz Samsung ekranı çok beğendim. Onu da bu fiyat ve parçalar dahilinde sistemime dahil etmeye çalışacağım. Tek sorunum kasa. Onu çözmem gerekiyor sadece. 😁

Rica ederim. Aynen dediğiniz gibi 3080 2K çözünürlükte zaten muhteşem ve pişman olunmaz. Ben bütçe 30000 TL olduğu için 3090 olabilir diye düşündüm, bu bütçeye uçmak lazımdır diye düşündüm. 😁 RTX 3090 15000 TL başlangıç fiyatı olacağı söyleniyor ve önerdiğim monitörde 5000 TL civarı, ikisini 20000 TL civarına kapatsanız, acaba sistemin geri kalan parçalarını 10000 TL civarına alma şansınız yok mudur acaba? Bu şekilde bütçeyi denkleştirebilirsiniz, bir baksanız böyle bir durum söz konusumu diye. 12K ile güzel bir monitör düşünüyorum demişsiniz, bellimi bu monitör linkini verebilir misiniz? Merak ettimde... 😛 Sonunda sizin için hayırlısı olan olsun ve umarım mutlu olursunuz ki buna hiç şüphem yok. İyi forumlar dilerim herkese...

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam. En basiti 3 boyutlu tasarımı yapıp lazer yada cnc kesim. Ama 3 boyutlu tasarım yapmayı bilmek gerekiyor ve ben bilmiyorum. 😄 Öğrendikten sonra istediğim şekilde tasarımını yapacağım umarım. Kasa ile ilgili paylaşımda bulunursanız takipte olacağım. İyi forumlar.

Rica ederim. Aynen dediğiniz gibi 3080 2K çözünürlükte zaten muhteşem ve pişman olunmaz. Ben bütçe 30000 TL olduğu için 3090 olabilir diye düşündüm, bu bütçeye uçmak lazımdır diye düşündüm. 😁 RTX 3090 15000 TL başlangıç fiyatı olacağı söyleniyor ve önerdiğim monitörde 5000 TL civarı, ikisini 20000 TL civarına kapatsanız, acaba sistemin geri kalan parçalarını 10000 TL civarına alma şansınız yok mudur acaba? Bu şekilde bütçeyi denkleştirebilirsiniz, bir baksanız böyle bir durum söz konusumu diye. 12K ile güzel bir monitör düşünüyorum demişsiniz, bellimi bu monitör linkini verebilir misiniz? Merak ettimde... 😛 Sonunda sizin için hayırlısı olan olsun ve umarım mutlu olursunuz ki buna hiç şüphem yok. İyi forumlar dilerim herkese...
Şimdi şöyle hocam, benim topladığım sistem, bazı mağazalardan almış olduğum kaba taslak fiyatları aşağıya bırakıyorum.

Anakart.....: Asus Rog Strix Z490-E Gaming Intel Z490 Soket 1200 DDR4 4600(OC)MHz ATX Gaming -- 3036,68 TL

İşlemci.........: Intel Core i9 10850K 3.60GHz 20MB Önbellek 10 Çekirdek --- 4694,04 TL

Ekran Kartı.: Asus GeForce Rog Strix RTX 3080 Gaming OC 10GB GDDR6X 320Bit DX12 --- 9332,00 TL

Ramler.........: G.skill 32gb (2x16gb) Trident Z Neo Rgb 3600mhz Ddr4 CL16 Dual Kit --- 1779,97 TL

SSD...............: XPG 1TB SX8200 PRO PCIe Gen3x4 M.2 SSD (3500MB Okuma / 3000MB Yazma) --- 1524,37 TL

PSU.........: Asus Rog Thor 850W 80+ Platinum Full Modüler OLED Ekranlı --- 2273,39 TL

Soğutma.....: Asus Rog strix LC 360mm --- 2043,29 TL

Bunların totali şuanki haliyle 24.683,74 TL tutuyor. Eğer ki Samsung'un Odyssey G7 monitörü alırsam da yaklaşık 5.5k gibi bir fiyatı var. Ve 30k'yı tamamlıyorum. Kasaya harcayacak param kalmıyor.
20k'ya monitör ve ekran kartını alsam, geri hazırlamış olduğum parçalar 15k tutuyor bu sefer 35k'ya çıkmam gerekiyor. Onu da yapamam. Hali hazırda zaten bir bilgisayar için oldukça fazla bir bütçe ayırdım.

12k ile güzel bir monitör düşünüyorum demedim, " 12k ile hem güzel bir monitör almam hem de kendi kasamı tasarlayıp bu kasanın içine geri koyacağım bileşenleri toplamak kalıyor. " dedim. Orayı biraz yanlış anlamışsınız sanırım. 😁

Şuan eşimde 2k Aoc monitör var ve çok memnunuz, belki ondan alabilirim 3.5k civarlarında, geriye kalan parayla da kasamı tasarlayabilirim.
Teşekkür ederim hocam. En basiti 3 boyutlu tasarımı yapıp lazer yada cnc kesim. Ama 3 boyutlu tasarım yapmayı bilmek gerekiyor ve ben bilmiyorum. 😄 Öğrendikten sonra istediğim şekilde tasarımını yapacağım umarım. Kasa ile ilgili paylaşımda bulunursanız takipte olacağım. İyi forumlar.
Ben kendim 3 boyutlu çizebiliyorum. Eşimin babası kalıp fabrikasında müdür. CNC ve lazer kesim işini de ordan yaptırmayı planlıyorum. Sadece tam olarak nasıl birşey yapmam gerektiğini bilmiyorum. Parçalar geldikçe şekillenecek inş. 😂

Kağıt üstünde bir çizim yaparsanız boş vaktim olursa yardımcı olabilirim bu arada tasarlayacağınız kasa hakkında. Ama çok profesyonel çizmiyorum bilginiz olsun. 😂

Kasayı yapınca PC Modifikasyon bölümünden paylaşırım. Ordan bakabilirsiniz. Tabi karşıma güzel bir ters kasa çıkmazsa. 😂

Şimdi şöyle hocam, benim topladığım sistem, bazı mağazalardan almış olduğum kaba taslak fiyatları aşağıya bırakıyorum.

Anakart.....: Asus Rog Strix Z490-E Gaming Intel Z490 Soket 1200 DDR4 4600(OC)MHz ATX Gaming -- 3036,68 TL

İşlemci.........: Intel Core i9 10850K 3.60GHz 20MB Önbellek 10 Çekirdek --- 4694,04 TL

Ekran Kartı.: Asus GeForce Rog Strix RTX 3080 Gaming OC 10GB GDDR6X 320Bit DX12 --- 9332,00 TL

Ramler.........: G.skill 32gb (2x16gb) Trident Z Neo Rgb 3600mhz Ddr4 CL16 Dual Kit --- 1779,97 TL

SSD...............: XPG 1TB SX8200 PRO PCIe Gen3x4 M.2 SSD (3500MB Okuma / 3000MB Yazma) --- 1524,37 TL

PSU.........: Asus Rog Thor 850W 80+ Platinum Full Modüler OLED Ekranlı --- 2273,39 TL

Soğutma.....: Asus Rog strix LC 360mm --- 2043,29 TL

Bunların totali şuanki haliyle 24.683,74 TL tutuyor. Eğer ki Samsung'un Odyssey G7 monitörü alırsam da yaklaşık 5.5k gibi bir fiyatı var. Ve 30k'yı tamamlıyorum. Kasaya harcayacak param kalmıyor.
20k'ya monitör ve ekran kartını alsam, geri hazırlamış olduğum parçalar 15k tutuyor bu sefer 35k'ya çıkmam gerekiyor. Onu da yapamam. Hali hazırda zaten bir bilgisayar için oldukça fazla bir bütçe ayırdım.

12k ile güzel bir monitör düşünüyorum demedim, " 12k ile hem güzel bir monitör almam hem de kendi kasamı tasarlayıp bu kasanın içine geri koyacağım bileşenleri toplamak kalıyor. " dedim. Orayı biraz yanlış anlamışsınız sanırım. 😁

Şuan eşimde 2k Aoc monitör var ve çok memnunuz, belki ondan alabilirim 3.5k civarlarında, geriye kalan parayla da kasamı tasarlayabilirim.

Ben kendim 3 boyutlu çizebiliyorum. Eşimin babası kalıp fabrikasında müdür. CNC ve lazer kesim işini de ordan yaptırmayı planlıyorum. Sadece tam olarak nasıl birşey yapmam gerektiğini bilmiyorum. Parçalar geldikçe şekillenecek inş. 😂

Kağıt üstünde bir çizim yaparsanız boş vaktim olursa yardımcı olabilirim bu arada tasarlayacağınız kasa hakkında. Ama çok profesyonel çizmiyorum bilginiz olsun. 😂

Kasayı yapınca PC Modifikasyon bölümünden paylaşırım. Ordan bakabilirsiniz. Tabi karşıma güzel bir ters kasa çıkmazsa. 😂
Teşekkür ederim hocam ilginiz için. Ters kasa modellerine bakıp orta halli bir şey çıkartabilirsiniz aslında. Ya da çizim depolarında alacağınız parçalar yada benzerleriyle kaba taslak bir şey çıkartılabilir diye düşünüyorum.

Ben tam ne yapacağımı bilmiyorum hocam. Mini ITX sistem parçaları yok. Olanlar inanılmaz pahalı. İndirim bekliyorum ama ekonomi malum. Normal bir ATX yada micro-ATX bir sistem toplayıp Sliger Cerberus/Cerberus X tarzında bir kasa tasarlamayı düşünüyorum. Sürekli yanımda taşıma niyetim yok zaten. Şehir değiştirirken bavula rahat bir şekilde atacağım sistem olsun düşüncesindeyim.

Ek olarak kasa bırakıyorum.

Sanırım ters kasa olarak kullanılabiliyor ve 360mm sıvı soğutucu desteği de var.

Anakart: ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING Intel Z490 soket 1200 DDR4 4600(OC)MHz ATX Gaming -- 3036, 68 TL.

İşlemci: Intel Core i9 10850K 3.60GHz 20 MB önbellek 10 çekirdek --- 4694, 04 TL.

Ekran kartı: ASUS GeForce ROG STRIX RTX 3080 Gaming OC 10GB GDDR6X 320Bit DX12 --- 9332, 00 TL.

RAM'ler: G.Skill 32 GB (2x16 GB) Trident Z Neo RGB 3600MHz DDR4 CL16 Dual kit --- 1779, 97 TL.

SSD: XPG 1TB SX8200 PRO PCI-e gen3x4 M.2 SSD (3500 MB okuma / 3000 MB yazma) --- 1524, 37 TL.

PSU: ASUS ROG Thor 850W 80+ Platinum Full modüler OLED ekranlı --- 2273, 39 TL.

Soğutma: ASUS ROG STRIX LC 360mm --- 2043, 29 TL.

Bunların Total'i şu anki haliyle 24.683, 74 TL tutuyor. Eğer ki Samsung'un Odyssey G7 monitörü alırsam da yaklaşık 5.5k gibi bir fiyatı var. Ve 30K'yı tamamlıyorum. Kasaya harcayacak param kalmıyor.
20K'ya monitör ve ekran kartını alsam, geri hazırlamış olduğum parçalar 15K tutuyor bu sefer 35K'ya çıkmam gerekiyor. Onu da yapamam. Hali hazırda zaten bir bilgisayar için oldukça fazla bir bütçe ayırdım.

12K ile güzel bir monitör düşünüyorum demedim, " 12K ile hem güzel bir monitör almam hem de kendi kasamı tasarlayıp bu kasanın içine geri koyacağım bileşenleri toplamak kalıyor. " Dedim. Orayı biraz yanlış anlamışsınız sanırım. 😁

Şu an eşimde 2K AOC monitör var ve çok memnunuz, belki ondan alabilirim 3.5k civarlarında, geriye kalan parayla da kasamı tasarlayabilirim.

Ben kendim 3 boyutlu çizebiliyorum. Eşimin babası kalıp fabrikasında müdür? CNC ve lazer kesim işini de oradan yaptırmayı planlıyorum. Sadece tam olarak nasıl bir şey yapmam gerektiğini bilmiyorum. Parçalar geldikçe şekillenecek inş. 😂

Kasayı yapınca PC modifikasyon bölümünden paylaşırım. Oradan bakabilirsiniz. Tabi karşıma güzel bir ters kasa çıkmazsa. 😂

Kb araya gireceğim ama neden Intel seçtiniz CPU'da AMD o fiyat segmentinde daha iyi değil mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı