3000MHz RAM 3200MHz yapsam stabil çalışır mı?

Daha fazla  
Adata XPG Gammix D10 8 GB 3000MHz DDR4 RAM AX4U300038G16A-SB10 RAM'im var işlemcim Ryzen 3 1300X olduğundan RAM MHz göre performansı arttığını söylediler 3000MHz RAM BIOS'tan 3200 çeksem ne olur?

Adata XPG Gammix D10 8 GB 3000MHz DDR4 RAM AX4U300038G16A-SB10 RAM'im var işlemcim Ryzen 3 1300X olduğundan RAM MHz göre performansı arttığını söylediler 3000MHz RAM BIOS'tan 3200 çeksem ne olur?

Tüm RAM'lere eşit miktarda overclock yaparsan eğer herhangi bir stabilizasyon sorunu olmaz. RAM'lerin hızlanacağı için faydası bile dokunur. Fakat bazı BIOS'larda RAM'leri overclock etmek için voltaj yükseltmesi isteyebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsan PSU'nu ve RAM'lerinin alabileceği maksimum voltaj değerini göz önünde bulundurman gerekir. Aksi takdirde RAM'lerini yakabilirsin. Unutma ki bu işlerde tüm sorumluluk sendedir. Profesyonel destek almanda fayda var. Voltaj isteyip istemediğini anlamak için de overclock yaparsın bilgisayarını yeniden başlatıp kontrol edersin. Değişmişse istememiştir. Aynı kaldıysa voltaj istiyor demektir. İyi günler.

Büyük ihtimalle voltaj ile uğraşmadan 3200MHz yaparsan hiçbir stabilite sorunu olmadan çalışmaya devam edecektir. 2400MHz CL17 belleklerimi 2700MHz'de CL16 olarak hiçbir ek voltaj vermeden stabil olarak çalıştırıyorum.

Dipnot: Stabilite RAM yongalarında kullanılan yongaların markasına ve silikon kalitesine göre değişmektedir.

Aşağıdaki testlerin herhangi birisinde sorun yok çıkarsa eğer, bellekler stabil olarak Overclock olmuş demektir.

Windows'un kendi aracı ile test etmek istersen, çekilmiş bir rehberimiz mevcut:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows arayüzü üzerinden test etmek istersen böyle bir araç mevcut: MemTest: RAM reliability tester for Windows

Eğer DOS üzerinden test etmek istersen, eskiden çekilmiş bir rehberimiz var:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3000 MHZ desteği olan bir RAM'i nasıl 3200 yapacaksınız yine 3000 MHZ frekans hızında çalışacak bence hiç girmeyin böyle bir işe ben olaya düz mantık bakıyorum o nedenle gereksiz geliyor bana

Yeni konular

Geri
Yukarı