3000MHz'lik RAM'leri 1.2V'da 3200MHz'de çalıştırabilir miyim?

w0xcrush

Hectopat
Merhabalar herkese, sistemimde 2x8GB olmak üzere 16 GB Corsair Vengeance LPX 3000MHz'lik RAM'ler bulunmakta. Anakartım maksimum 3200 MHz'i desteklediği için aldıktan sonra BIOS arayüzünden hız aşırtma yaparak 3200 MHz'de yaklaşık 2 hafta kullandım. Ama birkaç yerde okuduğum kadarıyla ambalaj üzerinde hangi frekans değeri yazıyorsa o şekilde RAM'leri çalıştırmanız en sağlıklı olanıdır diyordu. Bu yüzden de bugün RAM'lerimin frekansını 3200 MHz'den 3000 MHz'e çektim.

Sorum şu: Elimdeki RAM'leri 3200MHz olarak 1.2v(voltaj Auto'da)'de çalıştırabilir miyim? 3000MHz üzerine çıkmamın bir sakıncası var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
XMP açarsan 1.35V verir zaten. 1.20V ile stabil olmayabilir.
Hocam son olarak bir şey daha soracağım; XMP açıp "profile 1" ayarlarından sistemi başlatıp oyun oynadığımda beklemediğim bir performans düşüşü yaşadım (belki de bana öyle geldi). Ben de bunun üzerine BIOS'u açıp XMP profilini "disabled" yapıp RAM frekansını 3200MHz'e geri kalan ayarları ise "auto"ya ayarladım (voltaj da dahil) ve birkaç saattir bu şekilde kullanıyorum (oyun oynuyorum, browser'da takılıyorum vs.). Anakartın RAM ile ilgili durumları kendi ayarlamasının bir sakıncası yok sanırım? İlla manuel mi ayarlamam gerekli? Eğer varsa çözüm önerisi sunarsanız sevinirim.

Geri
Yukarı