3000TL PUBG odaklı sistem tavsiyesi

Daha fazla  
Merhabalar. Bir arkadaşıma PUBG oynayabileceği bir sistem toplamak veya hazır bir sistem almak istiyoruz. Monitör ihtiyacı yok, hedef 1080P ortalama ayarlarda 60 FPS stabilitesini yakalamak. Bütçe maksimum 3000 lira civarında.

Önerilen sistem bileşenlerine baktığımda akıcı bir oyun deneyimi için ekran kartı olarak minimum GTX1060 6GB ekran kartı öneriyorlar, fakat ocak ayının başlarında topladığım sistem ile ben ultra ayarlarda dahi 60 FPS ve yerine göre üstünü de gördüm 1080P çözünürlükte. Orta ayarlara getirip V-Sync etkinleştirdiğimde ise gayet akıcı bir hızı ve tatmin edici bir grafik kalitesini yakalayabildim.

Sistemim:
  • R5-1600 CPU
  • Galax GTX1050Ti EXOC GPU
  • Asrock AB350MPro4 MOBO
  • GSkill Ripjaws V 2x8GB 3000MHz RAM
  • Samsung 960 Evo 250GB SSD
  • WD Blue 1TB 7200RPM HDD
  • FSP hydro 700W 80+bronze PSU

Sürekli indirim kovalayarak bu sistemi 3500TL civarında toplamıştım. Arkadaşıma toplamak istediğimiz sistemin asıl amacı PUBG oynamak ve yerine göre arada belki farklı oyunları da oynayabilmek olduğu için en azından işlemci olarak intel tarafı daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Şu sıralar GTX1050Ti ile GTX1060 3GB arasında bile epeyce fiyat farkı var. Kendi topladığım bilgisayar bu performansı verdiği için kendisine de direk 1050Ti önermek istemedim, çünkü performansı yerine göre işlemci, hızlı RAM'ler ve SSD'nin de çok destekleyebiliyor olacağını düşündüm. Oyunu SSD'nin içine kurmadım bu arada.

Özetle 3000TL civarında, hatta tercihen daha hesaplı olabilecek ve ortalama bir grafik kalitesiyle akıcı stabil bir PUBG performansı sağlayabilecek sistem veya hazır kasa tavsiyesine ihtiyacımız var. Şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart: MSI Z370 A-PRO
İşlemci: İ3 8100
RAM: Kingston Predator DDR4 3000 MHz
Ekran kartı: MSI GTX 1050Tİ
Power: Corsair VS450W 80+

Bu sistemle çok rahat orta ayarlarda oynayabilir. Sistemde çevre bilimler olmadığını varsayarak bu sistemi yazdım. Eğer çevre birimler var ise yeni nesil Intel sistem toplamak biraz zor.

Oyun bazlı konuşacak olursak i5 8400lü sistemin daha iyi olacağını düşünüyorum. Çünkü erişebildiği saat hızı daha yüksek. AMD tercih edilme sebebi ise bence daha uygun fiyata daha yüksek çoklu çekirdek performansı ve overclock imkanı satın alabiliyor olmak. Ryzen tercih ederek artırılan parayı daha iyi bir ekran kartına veya daha güçlü RAM lere yatırmak bazı durumlarda daha mantıklı olabiliyor. İntel işlemcilerin tek çekirdek performansları daha iyi olduğu için yaklaşık olarak denk sistemler karşılaştırıldığında AMD işlemcilere göre %15 civarı daha yüksek fps elde ediliyor genelde. En genel karşılaştırmaları bu şekilde. Şu sıralar hem ekran kartı hem de bellek fiyatları çok yüksek olduğundan özellikle oyun odaklı bir sistemde önceliği ekran kartına vermek ve ekran kartını en optimum şekilde besleyebilecek işlemciyi ve sistem için en dengeli bellekleri seçebilmek söz konusu olunca AMD işlemciler daha mantıklı kalıyor, özellikle 2500-3000 tl bütçe ile sistem kurmak istenildiğinde.

Anakart: MSI Z370 A-PRO
İşlemci: İ3 8100
RAM: Kingston Predator DDR4 3000 MHz
Ekran kartı: MSI GTX 1050Tİ
Power: Corsair VS450W 80+

Bu sistemle çok rahat orta ayarlarda oynayabilir. Sistemde çevre bilimler olmadığını varsayarak bu sistemi yazdım. Eğer çevre birimler var ise yeni nesil Intel sistem toplamak biraz zor.
Zaten mantığı da yok. R5 sistem varken İ3 mü kullanacağız? R5 ile çevre birinler dahil 1050 TI sistem var.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı