3050 Ti laptop sabit 75W güç kullanmıyor

-yunus-Emre

Hectopat

Linkteki ürüne sahibim, Windows 10 Home kurulu ve HP'nin kendi sitesinden tüm sürücüleri indirip kurdum. NVIDIA Denetim Masası'ndan birkaç ayar yaptım kaliteden yüksek performansa çekmek gibi vs vs. Omen Gaming programından da performans moduna alıyorum oyuna girdiğim zaman fakat MSI Afterburner'le kullanım değerlerini izlerken oyunlarda ekran kartı sabit 75W çekmiyor. Bazen 75 çekiyor genellikle 60-70 arası çekiyor. Rust oyununda neredeyse sürekli 60 61 arası çekiyordu. İşlemci de bazen 4.2 GHz sabit frekansta çalışıyor ama hep sabit değil, 3.6 GHz'de de çalıştığı oluyor kendi kendine frekans kısıyor sanırsam.

Sıcaklıklar da aşırı yüksek değil CPU 80-90 arası ekran kartı iste 50-60-70 arası değişiyor yani aşırı ısınma söz konusu değil. Laptopu oyun oynarken prize takılı oynuyorum ve Denetim Masası'ndan güç seçeneklerinden yüksek performansa almadığımı da belirtmek istiyorum, o güç seçeneklerini hiç ellemedim yani. Laptopun BIOS sürümü 2022'nin ağustos ayında çıkan sürümü, sitede en güncel BIOS sürümü ise 2022'nin aralık ayında çıkan versiyonu yani 2 ay sonrasında yeni versiyonu çıkmış. Laptopta tek kanal 8 GB DDR5 4800 RAM mevcut, diğer RAM slotu boş henüz 16 GB yapmadım. Bu arada hikayeli GPU kullanan oyunlarda ekran kartı kullanımı %99 100 arası yani hiçbir sıkıntı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı