3050 Ti ve i5 11400H Darboğaz

İ5 11400H + 2X8 RAM + 3050Tİ'lı Asus Tuf laptop kullanıyorum, 11400H'ın RTX 3050Tİ'ı besleyememesi imkansız. RAM tek 8GB iken bende valoda 70-90FPS alıyordum. 2X8 RAM ile şuan 140-150FPS altına düşmüyor 1080P Ultra'da. RAM'i 2X8 yapmalısınız mutlaka. Yine maddi durumunuzu bilemem ama 10K'dan fazla para bayıldığınız cihazı 400TL'lik RAM eksik diye yarı performansında kullanmak bence mantıklı değil, en kısa zamanda 8GB daha ekleme yapın derim.

Arkadaşlar 8 GB RAM ile darboğaz yaşıyorum. Yükseltme yapmam pek mümkün değil maalesef. Valorant gibi düşük oyunlar da FPS 80- 90. bunu RAM eklemesi yapmadan nasıl aşarım? RTX3050 Ti 8 GB RAM i5 11400H laptop.
Gtx 1650 laptopta aynı sorunu yaşıyordum önemli fazla dosyan yoksa ya da taşıyabilursen format öneriyorum ama ram genel olarak sistemdeki herşeyi etkiliyor bende daha 3 gün önce taktım pc uçtu.
Ram yükselt ve yanında dosyalarını yedekleyip formatla sorunun düzelecektik bizzat yaşadım bende sorununu işlemci ya da kartla alakası yok.
İ5 11400H + 2X8 RAM + 3050Tİ'lı Asus Tuf laptop kullanıyorum, 11400H'ın RTX 3050Tİ'ı besleyememesi imkansız. RAM tek 8GB iken bende valoda 70-90FPS alıyordum. 2X8 RAM ile şuan 140-150FPS altına düşmüyor 1080P Ultra'da. RAM'i 2X8 yapmalısınız mutlaka. Yine maddi durumunuzu bilemem ama 10K'dan fazla para bayıldığınız cihazı 400TL'lik RAM eksik diye yarı performansında kullanmak bence mantıklı değil, en kısa zamanda 8GB daha ekleme yapın derim.
Kesinlikle katılıyorum ram eksik pc rahat verdirmez.

i5 11400h + 2x8 RAM + 3050 Ti'lı ASUS TUF laptop kullanıyorum, 11400H'ın RTX 3050 Ti'ı besleyememesi imkansız. RAM tek 8 GB iken bende Valorant'ta 70-90FPS alıyordum. 2x8 RAM ile şu an 140-150FPS altına düşmüyor 1080p Ultra'da. RAM'i 2x8 yapmalısınız mutlaka. Yine maddi durumunuzu bilemem ama 10K'dan fazla para bayıldığınız cihazı 400TL'lik RAM eksik diye yarı performansında kullanmak bence mantıklı değil, en kısa zamanda 8 GB daha ekleme yapın derim.

Arkadaşın dediklerine aynen katılıyorum. Zaten o kadar parayı göze almışsınız bir 400 TL'ye de RAM alın en azından kafanız rahat olur.

Hocam RAM kesin çözüm olur büyük ihtimal. Ve arkadaşın dediği gibi almadan önce konu açın. En ucuz RAM'i alsam ise yarar mı demişsiniz? Yaramaz daha da düşürür. Çünkü laptopta ki RAM kaç MHz ise ona göre almalısınız daha düşük MHz RAM alırsanız yüksek olanda ona gore çalışır ve daha da performans düşer.

Düşük hıza göre çalışması olayı doğru fakat. Burada çift kanala geçildiğinde her türlü performans artışı olur. Buna göre diğer dediğiniz şey kesinlikle yanlış. Yeni bir RAM alınacaksa 50 100 TL fazla verip yıllarca kullanmak en mantıklı seçim.

Düşük hıza göre çalışması olayı doğru fakat. Burada çift kanala geçildiğinde her türlü performans artışı olur. Buna göre diğer dediğiniz şey kesinlikle yanlış. Yeni bir RAM alınacaksa 50 100 TL fazla verip yıllarca kullanmak en mantıklı seçim.

Hocam aynı şeyi dedim zaten. Arkadaş ucuz olsam olur mu demiş ben de yok dedim. O kadar para vermiş sonuçta alacaksa yine iyisini alsın dedim. Ve performans düşürür dediğim ise aynı MHz de olan 8x2 ile düşük 8x2 RAM'la kıyasladım herhalde siz yanlış anladınız.

Hocam aynı şeyi dedim zaten. Arkadaş ucuz olsam olur mu demiş ben de yok dedim. O kadar para vermiş sonuçta alacaksa yine iyisini alsın dedim. Ve performans düşürür dediğim ise aynı MHz de olan 8x2 ile düşük 8x2 RAM'la kıyasladım herhalde siz yanlış anladınız.
önerdiğiniz bir ram var mı peki hangisini almalıyım 3200MHZ gösteriyor CPU_Z
Laptoplarımız aynı hangi ramı aldınız acaba ?

Önerdiğiniz bir RAM var mı peki hangisini almalıyım 3200MHz gösteriyor CPU_Z

Laptoplarımız aynı hangi RAM'ı aldınız acab

Dostum para harcamak istemiyorsan RAM'e Sanal Bellek diye bir şey var. Yönergeleri takip et. En sonuncu kısma gelince özel boyut seçerek en küçük değere 12 GB (MB cinsinden yazacağın için 1024 ile çarpacaksın) en büyük değere 16 GB yazabilirsin ya da aynısını 16-20 GB oranla yapabilirsin daha fazla RAM olsun istiyorsan. Ama bunu yaparken de aşırıya kaçma gidip de 32 GB yapma senin hafızanı kullanıyor. Bunu HDD varsa ona yap çünkü SSD'lerde optimize bir şekilde çalışmayabiliyor. Emin ol performans artışı yaşayacaksın tabii sorun RAM ile alakalıysa.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (1)_LI.jpg
    Ekran Görüntüsü (1)_LI.jpg
    121,4 KB · Görüntüleme: 31
  • Ekran Görüntüsü (2)_LI.jpg
    Ekran Görüntüsü (2)_LI.jpg
    102,3 KB · Görüntüleme: 38
  • Ekran Görüntüsü (3)_LI.jpg
    Ekran Görüntüsü (3)_LI.jpg
    98,6 KB · Görüntüleme: 33
  • Ekran Görüntüsü (4)_LI.jpg
    Ekran Görüntüsü (4)_LI.jpg
    110,1 KB · Görüntüleme: 35
Arkadaşlar 8 GB RAM ile darboğaz yaşıyorum. Yükseltme yapmam pek mümkün değil maalesef. Valorant gibi düşük oyunlar da FPS 80- 90. bunu RAM eklemesi yapmadan nasıl aşarım? RTX3050 Ti 8 GB RAM i5 11400h laptop.

Windows 11 mi? 11 RAM kullanımında cok yiyor. 10'a geçerseniz cözülecektir.

Ekran kartınız yeterli.O yüzden sorunu kartta aramayın.8gb ram ekran kartı ve işlemciye göre az.İmkaniniz varsa eğer aynı marka ve aynı MHz değerlerine sahip 4-8gb değerinde ram almanız.Sorununuz çözümü bu kadar basit.

Yeni konular

Geri
Yukarı