3060 sistemde FPS düşmesi

Tufan58

Hectopat
4 aylık sistemimde aldığımdan beri oyunlarda FPS normal seyrederken anlık droplar yiyorum.

Sıcaklık değerlerim normal
Driverları silip yükledim.
BIOS güncel.
XMP açık.
Windows güncel
FurMark'ta skorum internette ki puanlarla aynı.

Bütün oyunlarda drop yiyorum yeni eski fark etmeksizin.
Elden Ring, God of War, BF1, Doom Eternal, Apex Legends.

Sistem:
Gigabyte Windforce 3060 12 GB.
Intel Core i3 12100F.
2x8 3200MHz Goodram.
Gigabyte H610M S2H.
650W 80+ Power Boost PSU.

4 aylık sistemimde aldığımdan beri oyunlarda FPS normal seyrederken anlık droplar yiyorum.

BIOS güncel.
XMP açık.
Windows güncel

Sistem:
Intel Core i3 12100F.
2x8 3200MHz Goodram.
Gigabyte H610M S2H.
Yeni yüklediğiniz bir sürücü varsa sorun ondan kaynaklı olabilir.Eski sürücüyle deneyin birde.

BIOS güncel.
XMP açık.
Windows güncel

Sistem:
Intel Core i3 12100F.
2x8 3200MHz Goodram.
Gigabyte H610M S2H.
Hocam oyunda iken anlık olarak VRAM tüketimini kontrol edermisiniz? Eğerki sınıra yaklaşmışsa drop yemeniz normaldir. (12 gb)

Arka Planda Çalışan Uygulamalar: Arka planda çalışan uygulamalar oyun performansını etkileyebilir. Görev Yöneticisi'ni kullanarak gereksiz uygulamaları kapat.

Sürücü Güncellemeleri: Ekran kartı, işlemci ve anakart sürücülerinizin en son güncellemelerini kontrol edin ve kurun.

Oyun Ayarları: Oyunlardaki grafik ayarlarını daha düşük bir seviyeye getirerek FPS'yi artırabilirsin.

Güç Yönetimi: Windows'un güç tasarrufu modlarını kontrol edin ve Yüksek Performans moduna geç.

RAM Sorunları: RAM modüllerinin doğru bir şekilde takıldığından emin ol ve gerektiğinde RAM testleri yaparak hatalı bellekleri tespit edebilirsin.

Güç Kaynağı Sorunları: Güç kaynağının yetersiz olabileceği bir ihtimali göz önünde bulundurarak, daha yüksek bir wattage'lı bir güç kaynağına geçmeyi düşünebilirsiniz.

Oyun İçi Ayarlar: Oyun içi ayarlarda performansı artırmak için özel ayarlar veya yama dosyaları bulunabilir.

Güncel Oyun Yamaları: Oyunların en son yamalarını ve güncellemelerini kontrol et.

Isınma Sorunları: Sıcaklık değerlerini tekrar kontrol et ve özellikle işlemci veya GPU'nun aşırı ısınmamasına dikkat et.

Aşağı yukarı hepsiyle uğraştım önerebileceğiniz bir şey var mı?

Hocam oyunda iken anlık olarak VRAM tüketimini kontrol eder misiniz? Eğer ki sınıra yaklaşmışsa drop yemeniz normaldir. (12 GB)

Yüksek VRAM kullanan sadece Forza 5'te denedim Wolfenstein New order gibi 10 senelik bir oyunda bile aynı problem mevcut.

Arka planda çalışan uygulamalar: Arka planda çalışan uygulamalar oyun performansını etkileyebilir. Görev Yöneticisi'ni kullanarak gereksiz uygulamaları kapat.

Sürücü güncellemeleri: Ekran kartı, işlemci ve anakart sürücülerinizin en son güncellemelerini kontrol edin ve kurun.

Oyun ayarları: Oyunlardaki grafik ayarlarını daha düşük bir seviyeye getirerek FPS'yi artırabilirsin.

Güç yönetimi: Windows'un güç tasarrufu modlarını kontrol edin ve yüksek performans moduna geç.

RAM sorunları: RAM modüllerinin doğru bir şekilde takıldığından emin ol ve gerektiğinde RAM testleri yaparak hatalı bellekleri tespit edebilirsin.

Güç kaynağı sorunları: Güç kaynağının yetersiz olabileceği bir ihtimali göz önünde bulundurarak, daha yüksek bir Wattage'lı bir güç kaynağına geçmeyi düşünebilirsiniz.

Oyun içi ayarlar: Oyun içi ayarlarda performansı artırmak için özel ayarlar veya yama dosyaları bulunabilir.

Güncel oyun yamaları: Oyunların en son yamalarını ve güncellemelerini kontrol et.

Isınma sorunları: Sıcaklık değerlerini tekrar kontrol et ve özellikle işlemci veya GPU'nun aşırı ısınmamasına dikkat et.

Arka planda Steam hariç bir şey çalıştırmıyorum genel olarak sürücülerim güncel
Oyunlarda en düşüktede en yüksek grafik ayarlarındada aynı sorun var.
Windows'tan ve NVIDIA ayarlarından yüksek performans ayarları açık.
RAM testi yaptım tek RAM'le denedim çıkarıp taktım bir değişiklilik olamdı.
PSU yeterli sistem 300W civardan fazla çekmez 650W 80+ PSU var sistemde ama PSU arızası varsa eğer onun için nasıl test yapabileceğimi bilmiyorum
Problem tek bir oyunda değil 10 senelik oyundan tut güncel oyunlara kadar aynı problem mevcut.
Ekran kartım 60-65 dereceyi geçmiyor kasamın önü ızgaralı.

Hocam bu arada hemen o PSU'yu değiştirin. Allah korusun her an bozulma tehlikesi var. Merdiven altı bir firma.

Sistemi Sinerji'den kampanyalı şekilde aldım yoksa benim de tercih edeceğim bir marka değil sistemi pazartesi günü geri kargolayacağım gibi duruyor.

Arka planda Steam hariç bir şey çalıştırmıyorum genel olarak sürücülerim güncel.
Oyunlarda en düşüktede en yüksek grafik ayarlarındada aynı sorun var.
Windows'tan ve NVIDIA ayarlarından yüksek performans ayarları açık.
RAM testi yaptım tek RAM'le denedim çıkarıp taktım bir değişiklilik olamdı.
PSU yeterli sistem 300W civardan fazla çekmez 650W 80+ PSU var sistemde ama PSU arızası varsa eğer onun için nasıl test yapabileceğimi bilmiyorum.
Problem tek bir oyunda değil 10 senelik oyundan tut güncel oyunlara kadar aynı problem mevcut.
Ekran kartım 60-65 dereceyi geçmiyor kasamın önü ızgaralı.

Hocam yetersiz olmasından değil. O markanın PSU'ları çok kalitesiz. Eğer PSU bozulursa diğer parçalarda bozulabilir. Misal ROG STRIX 650W PSU'lar boşuna pahalı değiller. Çok kaliteli oldukları için pahalılar. Her şeyin en ucuzu zarardır hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı