3060 Ti ekran kartına en çok hangi işlemci yakışır?

10600K veya 5600X. 10700K'da olabilir 5600X'den de güçlü bir işlemci. Ama asıl önemli bütçenizdir. Bütçeniz nedir?
Şuan yurtdışından 3060 ti ve samsung 1tb m2 ssd geliyor diğer parçaları türkiye den alacağım bütçem 6000 tl
Her şey Core, thread değil.
İşlemcinin oyun performansına bakarsak i9 10900K'dan 2-3 FPS geride. O.C yapınca uçuyor.

İyidir demedim. 5600X 2-3 FPS geride.

Şimdi hangi işlemciyi seçmeliyim kafam karıştı.

Son düzenleme:
R5 5600x daha çok yakışıyor anladığım kadarıyla peki arkadaşlar 1080p olunca bu ikisi yine darboğaz mı olacak kesin?
Ne 1080p imiş arkadaş yokmu çözümü 2k monitörü olmayıp 3060 ti olanlar/alanlar için?

R5 5600X daha çok yakışıyor anladığım kadarıyla peki arkadaşlar 1080P olunca bu ikisi yine darboğaz mı olacak kesin?
Ne 1080P imiş arkadaş yok mu çözümü 2K monitörü olmayıp 3060 Ti olanlar/alanlar için?

Darboğaz yüksek ayarlarda olmuyor. Eğer memnun kalmazsanız FPS'lerden, darboğazdan işlemciye overclock yapabilirsiniz. Ayrıca hocam FPS'ler bayağı yüksek seviyelerde olacağı için darboğaz pek hissedilmez. YouTube'da PUBG testi yüklemiş bir kişi, 1080P düşük ayarlarda 250 300 FPS'lerde alıyor ancak %40 seviyelerde darboğaz oluyor.

Bende Intel işlemci kullanıyorum fakat Intel'den bıktım ama yine de AMD fanboyu değilim zira bu sene ekran kartına yoğunlaştıklarından 5.nesil'de 5600X işlemcisi dışında (10600K'yı geçiyor) pek bir şey yapamamış.
Ama 5600X neredeyse 10700K fiyatına. :D Suan stok yok fakat olduğunda baya pahalıydı.

Darboğaz yüksek ayarlarda olmuyor. Eğer memnun kalmazsanız FPS'lerden, darboğazdan işlemciye overclock yapabilirsiniz. Ayrıca hocam FPS'ler bayağı yüksek seviyelerde olacağı için darboğaz pek hissedilmez. YouTube'da PUBG testi yüklemiş bir kişi, 1080P düşük ayarlarda 250 300 FPS'lerde alıyor ancak %40 seviyelerde darboğaz oluyor.

Ben çok nadir olarak bazı oyunları 1080P oynayacağım darboğazın sisteme zararı var mı riskleri nelerdir?

Ben çok nadir olarak bazı oyunları 1080P oynayacağım darboğazın sisteme zararı var mı riskleri nelerdir?

Hayır sisteme zararı yoktur sadece ekran kartınızdan tam verim alamazsınız ancak darboğaz olsa bile alacağınız FPS değerleri çok yüksek olacağında bir etki yapmaz. Üstte yazdığım gibi bir videoda %40 darboğaz olmuş bayağı yüksek bir darboğaz ancak FPS'ler 250'lerde geziniyor.

Hayır sisteme zararı yoktur sadece ekran kartınızdan tam verim alamazsınız ancak darboğaz olsa bile alacağınız FPS değerleri çok yüksek olacağında bir etki yapmaz. Üstte yazdığım gibi bir videoda %40 darboğaz olmuş bayağı yüksek bir darboğaz ancak FPS'ler 250'lerde geziniyor.

Teşekkürederim peki sence sistemi 32 GB mi yapmalıyım yoksa 16 GB yeterli olacak mıdır?

Teşekkürederim peki sence sistemi 32 GB mi yapmalıyım yoksa 16 GB yeterli olacak mıdır?

16 yeterli günümüz için. Ancak yapacağınız işlere de bağlı. Eğer oyun oynayacağım, yayın açacağım, arkada başka uygulamalar da açık olacak derseniz 16'da bir yerden sonra az gelebilir. Ama DDR5 teknolojisinin geleceği söyleniyor yakın zamanda, o yüzden 16 şu anlık gayet iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı