3060 Ti sistem oyunda kendini resetliyor

mertgun0

Centipat
Daha fazla  
Hocam merhaba tekrar hortlatıyorum ama şu an arkadaşın dediği gibi Ryzen 5 5500 ve RTX 3060 Ti TUF serisi ekran kartım var. Oyun oynarken PC kendini resliyor 15-20 dakika sonra bu darboğazdan kaynaklı mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
@mertgun0 hocam Psu nun teoride yeterli olması gerçekte yeterli olduğu anlamına gelmez. Marka çok bilindik değil. Güvenilir bir psu bulup deneyin. Ha bana sorarsanız ben olsam sorun psu dan olmasa da bile değiştirmeye bakarım.

Hocam merhaba tekrar hortlatıyorum ama şu an arkadaşın dediği gibi Ryzen 5 5500 ve RTX 3060 Ti TUF serisi ekran kartım var. Oyun oynarken PC kendini resliyor 15-20 dakika sonra bu darboğazdan kaynaklı mıdır?
Darboğaz dediğimiz sorun kısaca işlemcinin ekran kartına yetmemesi ya da ekran kartının işlemciye yetmemesidir. Sadece performans kaybına neden olur. Cihazın resetlenmesi sorunu belli ki donanımsal bir sorun. Bunun da en yaygın sebebi güç kaynağıdır. Cihazı normal kullanımda resetlenmeyip yüke soktuğunda resetleniyorsa. Güç kaynağı.

730W gayet yeterli olmasına rağmen, arızalı olma durumu söz konusu. Malum üzerinde yazan değer de markaya bakacak olursak güvenilir olduğunu sanmıyorum. Çevrenden bulabilirsen eğer 600W civarı başka bir güç kaynağı ile denemeni tavsiye ediyorum.
İşten vakit bulamıyorum pek ilgilenemedim.İtopya’ya gittim yolumun üstü bir sorayım yardımcı olurlar diye yüzüme bakmadılar doğru dürüst,ondan dolayı buraya yazmaya karar verdim söylediklerinizi dikkate alacağım.Deneyip tekrar buraya yazarım.

Sorunun kaynağı ram. Bios a gir default yap daha sonra hiç bir OC işlemi yapmadan XMP1 i seç sorunun %99 çözülecektir.
o dediğinizi yaptım çok önceden ama herhangi bir faydası olmadı.

@mertgun0 hocam Psu nun teoride yeterli olması gerçekte yeterli olduğu anlamına gelmez. Marka çok bilindik değil. Güvenilir bir psu bulup deneyin. Ha bana sorarsanız ben olsam sorun psu dan olmasa da bile değiştirmeye bakarım.
ne önerirsiniz denemek için 650 watt yeterli midir bu sisteme ?

Son düzenleme:
Sorunun kaynağı ram. Bios a gir default yap daha sonra hiç bir OC işlemi yapmadan XMP1 i seç sorunun %99 çözülecektir.
Bu öneri de ters oranda mantıklı. XMP bazen bu sorunlara neden olabiliyor. Stabilite sağlayamadığı zaman kapatmak çözüm olabilir.

tekrar merhaba beyler psu konusunda deneme şansım olmadı hâlâ işten vakit bulamadım gitmeye elimde diğer bilgisayarımda takılı olan ryzen 5 5600 ve 2x8 16 gb yedekte duran ramler vardı onları sorunum olan bilgisayarıma taktım bilgisayar artık reset yerine aniden kapanıyor oyun sırasında sadece dediğiniz gibi psu kaynaklı büyük ihtimalle bugün psu almaya gideceğim itopya’ya bakalım nasıl olacak sonuçları paylaşacağım tekrar

hocam psu’yu değiştirdim nzxt’nin 650 watt yarı modüler güç kaynağını aldım itopyadan montajını vs kendim yaptım gayet stabil şu anda sistemim oyun oynadım kullandım 3-4 saat bilgisayarı herhangi bir sıkıntı yok ilgi alakanız için teşekkürler

Son düzenleme:
hocam psu’yu değiştirdim nzxt’nin 650 watt yarı modüler güç kaynağını aldım itopyadan montajını vs kendim yaptım gayet stabil şu anda sistemim oyun oynadım kullandım 3-4 saat bilgisayarı herhangi bir sıkıntı yok ilgi alakanız için teşekkürler
Hadi geçmiş olsun hocam. Psu kaynaklı sorun denilen ilk yorumu çözüm olarak işaretlerseniz ileride konuya bakanlara yardımcu olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı