3060 TI sistem ısınma olmamasına rağmen kendini resetliyor

eanexpure

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, kolay gelsin.

Sistemim;
  • (CPU)İşlemci: I7 8700 3.2Ghz Coffee Lake
  • (GPU)Ekran kartı: MSI 3060 TI GAMING X LHR
  • Anakart: MSI TOMAHAWK Z370
  • RAM: 2x8 GB Gskill SniperX 3000Mhz
  • HDD: Western Digital WD10EZEX 1TB Hard Disk
  • SSD: TOSHIBA OCZ 240GB
  • PSU: Corsair VS650 CP-9020098 650W 80+
  • İşletim Sistemi: Windows 10 Pro x64 bit
Bilgilendirme:

Bilgisayarımdaki işlemciyi, anakartı, rami ve ssd'leri yaklaşık olarak 2.5 yıl önce sıfır aldım.

Hdd ve psu’ yu 5.5 yıl önce ikinci el olarak, 3060ti ekran kartını ise yaklaşık 10 gün önce aldım. Daha önce sistemimde 1050ti takılıydı. 1050ti kullanırken ekran kartıma harici herhangi bir güç bağlantısı yapmıyordum anakart üzerinden besleniyordu.

Sorunum:

Sorunumdan bahsedecek olursam; 1050ti varken sistem gayet stabil bir şekilde çalışıyordu. Herhangi bir sorun yoktu. Fakat 3060ti’yı taktıktan sonra bilgisayarım oyun oynarken 1 saat içinde kendini resetlemeye başladı. Güç bir anda tamamen kesiliyor bilgisayar kapanıyor ve tekrar sıfırdan açılmış gibi başlıyordu. Bunun üzerine sıcaklık değerlerini inceledim. Ekran kartının 45-55 derece arasında seyrettiğini, işlemcinin 100 dereceyi gördüğünü (oyun açılırken bile 100 derece olduğunu ) ve TDP değeri olan 65watt değerinin çok üstünde bir güç (110watt) çektiğini gördüm. Bunun üzerine hemen çok daha kaliteli bir soğutucu aldım. İlk başlarda işlemci sıcaklığı yük altındayken 85 dereceye kadar düşmüştü fakat yine 100 dereceleri gördü ve bilgisayar kendini resetledi. Bunun üzerine biosa ayarlarını girip işlemcinin özelliklerine baktım. Misc setup başlığı altında bulunan intel turbo boost ayarını kapattım. Voltaj değerini bi kademe (0.98 V’ dan 0.90) düşürdüm ve clock hızını 3.2 sabit olarak ayarladım. İşlemci sıcaklığım bu işlemden sonra 60 derecenin üstüne çıkmadı sorunun çözüldüğünü düşündüm. 2 gün boyunca kullandım fakat yine oyun oynarken gpu sıcaklık değerim 45-50 derece arasında, cpu sıcaklık değerim 55-60 derece arasındaki iken bilgisayarım kendini aynı şekilde resetledi.

Yardım etmek isteyen arkadaşlarıma yardımcı olmak adına ekleyeyim:
  • Şu an en büyük şüphe duyduğum birim PSU’nun arızalı olabileceği.
  • Ekran kartı, işlemci ve ram gibi çevre birimlerine 1’er saat ayrı ayrı stress testi uyguladım bir sıkıntı yaşamadım.
  • İşlemci soğutucusunu tekrar kaldırdım macunu kontrol ettim düzgün sürülmüş ve takılmıştı macunu silip tekrar sürdüm ve kapattım.
  • PSU'nun anakartı besleyen kablolarına baktım sorun yoktu.
  • İşletim Sisteminin bulunduğu ssd’ye format atıp her şeyi baştan kurdum.
Stress Testinde Isı Değerlerim:

Ekran kartı için Furmark stress testinde 60 dakika için 60-65 derece arası, Prime95 işlemci stress testinde ise 60 dakika da 70-75 derece arası bir sıcaklık değeri gözlemledim.

Boşta iken bu veriler:
  • Ekran kartı için 30-35 derece
  • İşlemci için ise 30-35 derece
Sonuç:

Sıcaklıktan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Yazılımsal olabilir fakat en büyük şüphem daha önce de belirttiğim üzere güç kaynağı.

Bilgisayar kapanmadan öncesinde oyunumda en düşük bir FPS kaybı, kasma, tıkanma, bozuk ses vesaire gibi şeyler almıyorum. Yalnızca bir anda kapanıyor. Sonra tekrar açılıyor. Aynı zaman da bu olay yalnızca oyun oynarken oluyor. Günlük kullanım sırasında henüz hiç başıma gelmedi.

Vakit ayırıp yardım etmeyi düşünen ve edecek olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

İyi forumlar, iyi çalışmalar.

Saygılarımla.

Geri
Yukarı