3060 Ti'lı Sisteme monitör Önerisi

Bütçe
4500
İlerde keşke dememek adına bir tercih yapıcam düşündüğüm şey aslında atıyorum bir oyunu 1080p'de oynayabiliyorum fps'de gayet iyi. Ama 2K monitör aldığım için iyi görüntü almak adına aldığım fpste oynama olacaksa bu beni biraz düşündürür. Genellikle World of Warcraft oynuyorum, csgo, valorant, lol, single player oyun çok az oynuyorum. Saydığım oyunlar sistemi çok yoran oyunlar değil farkındayım. Yarın bir gün Cyberpunk oynamak istediğimde ne ile karşılacağım onu da bilmiyorum :D

Ek olarak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu video beni düşündürüyor mesela RAM frekanslarından kaynaklı mı yoksa cidden 1080p ilerde bana sorun olur mu bilemiyorum okuduğum konularda en çok 1080p'de darboğaz olabilir ve o karta 2k yakışır yorumları görüyorum.
Darboğaz sorunu evet olur 1080p için ama bu bütçenizle alakalı. Yani uzun süreli istiyorsanız 1080p gidin işlemciyi daha iyi seçin. Yok ben sistemimi ilerde yükseltirim diyorsanız o parayla gidin 2K monitöre yatırım yapın. Bu tamamen kişisel bir seçim. Oynadığınız oyunlar için sisteminiz zaten iyi 2K alın geçin ama 2-3 sene sonra o kartla son çıkan AAA oyunları oynayamayacaksınız onu da bilin.
Darboğaz sorunu evet olur 1080p için ama bu bütçenizle alakalı. Yani uzun süreli istiyorsanız 1080p gidin işlemciyi daha iyi seçin. Yok ben sistemimi ilerde yükseltirim diyorsanız o parayla gidin 2K monitöre yatırım yapın. Bu tamamen kişisel bir seçim. Oynadığınız oyunlar için sisteminiz zaten iyi 2K alın geçin ama 2-3 sene sonra o kartla son çıkan AAA oyunları oynayamayacaksınız onu da bilin.
Ben sizin oynadığınız oyunları oynamıyorum. RPG ve single player oyunlar oynuyorum. Seçimimi buna göre yaptım. Her iki oyun tarzının birlikte olacağı bir monitör yok malesef.

Yorumunuz için teşekkür ederim, sormak istediğim şey eğer 2K monitör alırsam oyunlarda performans nasıl şekillenir daha mı rahat oynarım tam olarak 2K'nın sağladığı şey nedir monitör fiyatları da buna göre pahalılaşıyor çünkü.

Eğer 1080P'de işlemciye çok yük binerken tıkanır ve darboğaza sebep olur.
Benim tavsiyem 2K monitör almandir çünkü zaten 1080P'de Ultra oynamak için daha ucuz kartlar var.
3060 Ti'in önerilen çözünürlüğü 2K dır ki 2K monitörler 1080P'ye göre daha keskin bir görüntü sunuyor.
Darboğaz sorunu evet olur 1080P için ama bu bütçenizle alakalı. Yani uzun süreli istiyorsanız 1080P gidin işlemciyi daha iyi seçin. Yok ben sistemimi ileride yükseltirim diyorsanız o parayla gidin 2K monitöre yatırım yapın. Bu tamamen kişisel bir seçim. Oynadığınız oyunlar için sisteminiz zaten iyi 2K alın geçin ama 2-3 sene sonra o kartla son çıkan AAA oyunları oynayamayacaksınız onu da bilin.

Ben sizin oynadığınız oyunları oynamıyorum. RPG ve Single Player oyunlar oynuyorum. Seçimimi buna göre yaptım. Her iki oyun tarzının birlikte olacağı bir monitör yok maalesef.

Çok abartmissiniz.
3060 Ti 2080SUPERden daha güçlü bir kart.
2K kullanımda daha çok ömrü var.
Kimse 2 -3 yıllık bir karta o kadar para vermez.

Eğer 1080P'de işlemciye çok yük binerken tıkanır ve darboğaza sebep olur.
Benim tavsiyem 2K monitör almandir çünkü zaten 1080P'de Ultra oynamak için daha ucuz kartlar var.
3060 Ti'in önerilen çözünürlüğü 2K dır ki 2K monitörler 1080P'ye göre daha keskin bir görüntü sunuyor.

Çok abartmissiniz.
3060 Ti 2080SUPERden daha güçlü bir kart.
2K kullanımda daha çok ömrü var.
Kimse 2 -3 yıllık bir karta o kadar para vermez.
2K için daha uzun ömürlü olacağını sanmıyorum. Teknolojinin 5 sene önceki haliyle şimdiki hali belli. Gittikçe hızlanan bir devinim içinde. O yüzden geleceği tahmin etmek çok zor değil. Ülkenin ekonomisi de 2 senede bir sistem güncelletecek kadar iyi değil. Realist olmak lazım. Uzun süreli kullanım düşünenler için 1080p ideal yoksa kart için her yerde önerilen 2K. Avrupa'da veya Amerika'da yaşamıyoruz. Bu forumda çoğu insan bunun farkında değil ne yazık ki. :)
Arkadaşlar bende 3060 Ti alacağım 1080P'de RTX on ve Ultra'da oynamak istiyorum R5 3600X ile sorun olur mu?
Çok aşırı büyük bir darboğaz olmaz, oyun oynatmayacak kadar. Sorun ise hiç olmaz. ''Bence o işlemciyi yükselt üstüne şu kadar para koyup.'' diyenler gelmeden söyleyeyim dedim.

2K için daha uzun ömürlü olacağını sanmıyorum. Teknolojinin 5 sene önceki haliyle şimdiki hali belli. Gittikçe hızlanan bir devinim içinde. O yüzden geleceği tahmin etmek çok zor değil. Ülkenin ekonomisi de 2 senede bir sistem güncelletecek kadar iyi değil. Realist olmak lazım. Uzun süreli kullanım düşünenler için 1080P ideal yoksa kart için her yerde önerilen 2K. Avrupa'da veya Amerika'da yaşamıyoruz. Bu forumda çoğu insan bunun farkında değil ne yazık ki. :)

Çok aşırı büyük bir darboğaz olmaz, oyun oynatmayacak kadar. Sorun ise hiç olmaz. "Bence o işlemciyi yükselt üstüne şu kadar para koyup." Diyenler gelmeden söyleyeyim dedim.

Çok abartıyorsunuz.
O kart 1080P için uygun değil.
2K kullanımda epey bir ömrü var.
Ayrıca artık DLSS her oyunda olmaya başlayacağı için ömrü 4-5 sene daha var.

2K daha rahat oynatır. İşlemci 1080p için arkadaşın dediği gibi kendini zorlar ben aynı sistemi 2K monitörde kullanıyorum ve çok uygun değerler görüyorum. 2K ile bu ekran kartı tahminimce 2-3 sene birlikte gider. 1080p monitör içinse 4-5 seneyi görebilirsiniz. İyi oyunlardaki performansa göre söyledim bunu da.
Hocam 2k 144hz monitör alıp rekabetçi oyunlarda örneğin CS:GO'yu düşük çözünürlükle oynarsak. Bir sorun yaşar mıyız? 144hz olayı halen düşük çözünürlükle aktif olur değil mi? Bilgisizliğime verin. Teşekkürler.

Merhaba, BenQ XL2411Z model 144Hz 1ms TN panel monitörüm var. 3060 Ti'da DVI girişi olmadığı için HDMI(1.2 versiyonundan dolayı) ile 60Hz Max alabiliyorum.

Bu yüzden yeni monitör alacağım. Tercihen IPS vemin 144Hz.

Sistemim aşağıda görüldüğü gibi. Sistemime en uygun monitörü almak istiyorum bütçe maksimum 4.500TL.

i5-10400F.
RTX 3060 Ti.
16 GB RAM.

Almayı düşündüğüm iki model var;

ASUS 23,8" VG249Q TUF GAMING 1Ms 144Hz Full HD IPS FreeSync Gaming Monitör fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

1080P yeterli gelir mi yoksa 2K monitör şart mı bilgili kişiler yorumlarını ve görüşlerini belirtirse çok memnun kalırım. Şimdiden teşekkürler.
Not: İlgisi var mı bilmiyorum fakat genellikle Online oyunlar oynuyorum.

Bu karta 2K farz kardeşim :D.

Geri
Yukarı