3060'lı sistemde oyunlarda ve testte restart

TestereÖmer

Hectopat
Merhabalar,
1 hafta önce aldığım bilgisayarı sınav haftasından dolayı pek kullanamadım. Valorant'a girdiğimde 10dk sonra siyah ekran gelip yeniden başlattı bilgisayar kendisini. Bazı testler yaptım FurMark testindede aynı olay yaşandı yine siyah ekran gelip kendini kapattı. FurMark testi sırasındaki PSU değerlerine baktım sonuçlar şunlar: 12v = 11, 736 / 5V = 5 / 3, 3V = 3,303
Minecraft daha düşük bir oyun olmasına rağmen onda da aynı olay yaşanıyor. Bilgisayar yük altında değil iken hiçbir sorun olmuyor.
Sıcaklığada baktım.
Oyunda: İşlemci 70 dereceyi ekran kartı ise 50 dereceyi geçmiyor.
Testte: Ekran kartı neredeyse 70e dayanıyor.
Driverlar ve BIOS güncellemeleri tam.
Kablo bağlantılarınıda kontrol ettim CPU ve anakartın güç kaynağı kablolarında sorun yok.

Sistem parçaları:
Gigabyte B540M S2H.
Gigabyte RTX 3060 OC Edition 3 fanlı ekran kart.
I AMD Ryzen 5 3600 işlemci.
WD 500GB M.2 SSD.
NZXT H510 RGB kasa.
EVGA 600 watt 80+ güç kaynağı.
Xigmatech soğutucu.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar direk önce kendini tamamen kapatıyor mu yoksa tamamen kapatmadan mı yeniden başlatıyor?
Aynı sorun arkadaşımda da olmuştu o oyunlara girdiğinde direk mavi ekran veriyordu PC kapanıp yeniden başlıyordu formatla çözmüştü bunu.
Not: Format kesin bir çözüm değil benim arkadaş böyle çözmüştü bütün kablolar falan tam olduğundan emin ol onun dışında çok bilmiyorum bende yanlış bilgi vermeyeyim.

Bilgisayar direk önce kendini tamamen kapatıyor mu yoksa tamamen kapatmadan mı yeniden başlatıyor?
Aynı sorun arkadaşımda da olmuştu o oyunlara girdiğinde direk mavi ekran veriyordu PC kapanıp yeniden başlıyordu formatla çözmüştü bunu.
Not: Format kesin bir çözüm değil benim arkadaş böyle çözmüştü bütün kablolar falan tam olduğundan emin ol onun dışında çok bilmiyorum bende yanlış bilgi vermeyeyim.

PC siyah ekranda kapanıp tekrar açılıyor. Yeniden başlatılıyor yazısı çıkmıyor yani.

Yüklü gelmişti aldığımda ve Windows 10.

Dostum çok bilmiyorum bunu ancak internette ekran çözünürlüğü ile alakalı olabileceğini söylüyorlar ama bana da çok yatkın gelmedi biraz daha araştıracağım sana haber ederim ben.
Yüklü gelmişti aldığımda ve Windows 10.

Dostum hep donanımla alakalı şeyler var onun dışında ekran çözünürlüğünden alakalı olabileceğini söylüyorlar ilk defa duydum bende bu hatayı.

Son düzenleme:
Dostum çok bilmiyorum bunu ancak internette ekran çözünürlüğü ile alakalı olabileceğini söylüyorlar ama bana da çok yatkın gelmedi biraz daha araştıracağım sana haber ederim ben.

Dostum hep donanımla alakalı şeyler var onun dışında ekran çözünürlüğünden alakalı olabileceğini söylüyorlar ilk defa duydum bende bu hatayı.

Bugün OCCT testleri yaptım. Normal 3D testte birkaç dakikada bir sorun olmadı ama PSU testinde WHEA error verdi.
Furmark testindede 1-2dakika içinde kapanıyor yine.

Geri
Yukarı