3060Ti 10700K sisteme geniş ve sessiz kasa tavsiyesi

Konudan bağımsız olarak ben ön fanları ters çevirip dışarı verecek şekilde taktım sıvı soğutucum Z490 Pro. anakartın üst kısmındaki soğutucu plakaya çarptığı için kasanın üst kısmına takamadım o yüzden radyatörü öne taktım onu da dış 3 fanla beraber dışarı verecek şekilde ayarladım sizce bi zararı olur mu?
Bu hareket yüzünden mi kasa almak istiyorsun; yoksa öylesine mi sordun?

Yaptığın hareket, ekran kartı sıcaklığı için faydalı olabilir. Çünkü öne takılan sıvı soğutmalarda, radyatör fanları dışarıdan içeriye hava verecek şekilde montajlandığında, radyatörün ısısı da kasa içerisine aktarıldığı için hem kasa içi sıcaklığı hem ekran kartı sıcaklığı artabiliyor. Ama sizin yaptığınız yöntemle birlikte kasa içi sıcaklığı pasif bir şekilde soğutmayı amaçlıyor, bence daha mantıklı. Denemek lazım tabii, bu sadece benim teorim.

Bu hareket yüzünden mi kasa almak istiyorsun; yoksa öylesine mi sordun?

Yaptığın hareket, ekran kartı sıcaklığı için faydalı olabilir. Çünkü öne takılan sıvı soğutmalarda, radyatör fanları dışarıdan içeriye hava verecek şekilde montajlandığında, radyatörün ısısı da kasa içerisine aktarıldığı için hem kasa içi sıcaklığı hem ekran kartı sıcaklığı artabiliyor. Ama sizin yaptığınız yöntemle birlikte kasa içi sıcaklığı pasif bir şekilde soğutmayı amaçlıyor, bence daha mantıklı. Denemek lazım tabii, bu sadece benim teorim.

%50 ses %50 bu neden evet, sistem boştayken 35-38 derecede seyrediyor fakat oyundayken(1080p ultra cod vangurad multiplayer) işlemci max%40 ekran kartıda %97-99 olarak çalışır halde ikiside 75 derecelere kadar çıkıyor Assassin's Creed Odyssey de 65 civarında ikiside sanki bana biraz fazla gibi geldi değerler, termal macun mx4 kullanıyorum

@BerkayZ87 Hocam merhaba. Yeni kasa toplamayı düşünüyorum ve önerdiğiniz sessiz kasalar 3-4k fiyat bandında. Gürültüyü ne kadar kesiyor bilmiyorum ama kulaklarım çok hassas. Sizce 1k-2k ya kasa alıp kalan ile de işlemciye sıvı soğutma almak mantıklı mı, bu gürültü anlamında ne kadar yardımcı olur?

Mevcut sistemde havalandırma için sadece 1 fan çalışıyor, kalan 2 fanı söktüm gürültüden dolayı. %70 ofis vb uygulamaları için kullanıyorum ve masaüstündeyken ses yok denecek kadar az. Ama yeni kasalardaki fan düzeneği kafamı sorguluyor, ne kadar gürültü ile karşılaşcağımı bilmiyorum. Oyun oynarken fan sesi gelebilir, onda problem yok. Belki de düşündüğüm kadar abartı bir durum olmayacak ama emin olmak istedim, teşekkürler.

Geri
Yukarı