3060Ti RDR2'de 85 dereceye çıkıyor

Benim ekran kartı da 3060 Ti çift fanlı bir model ama ağır yük altında hiç 71 dereceyi geçtiğini görmedim. 85 derece biraz yüksek, bir anormallik var sanki.

Aynen bence de normal değil. Seninkinin markası ne?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanın havalandırması ile ilgili bir problem de olabilir, ekran kartının termal macunu ve termal pedleri ile ilgili bir problem de olabilir.
Mesh bir kasaya sahip. Onu elemek gerek.

@osman2442
Sıcaklıktan kastınız Hotspot olabilir mi? Sıcaklığı nereden ölçüyorsunuz?

Önceki seri eagle modellerin soğutması berbat. Bir de 3050'den 3070'e kadar aynı soğutmayı kullandıkları için değerler anormal artıyor. Fan hızını arttırmayı denediniz mi?

4 tane fan var.

Gigabite eagle 3060 Ti.

Hocam 85 derece çok kart çalışır çalışmasına ama değer yüksek. Benim kartım da ısınıyordu fazla ben thermal ped ve macun işine girmek istemedim. Kendim yapamam yaptırmaya da pek heves etmedim.
O nedenle Akasa PCIe Slot İçin Ekran Kartı Soğutma 2x12cm Fan Bağlama Aparatı (AK-MX304-12BK) | Teknobiyotik
Bu ürünü satın aldım bu 2 tane fanı tam ekran kartının altına gelecek şekilde takıyorsun fanlar da öyle pahalı almadım Dark marka kırmızı fanlardan taktım 1200 RPM dönüyor ama sessiz.
Bir de ASUS GPU Tweak 3'ten fan profili yaptım kendim 87 dereceye çıkan kart şimdi Max 65-67 derece oldu. Üstelik overclocklu yani o.c scanner modlu kullanıyorum rahat bir şekilde.
Tabii bu farklı bir çözüm yolu ama ben ekran kartı açılmasını istemediğim için böyle bir yöntem seçtim.
Resimde ekran kartı altında hemen. Mesh bir kasa benimki de ama odam sıcak. Önde 3 fan üstte 2 fan ve arkada fan olmasına rağmen bazı oyunlarda %100 kullanımlarda oluyor.
Benim kartım da ASUS TUF GTX 1660 Super

IMG_20230305_001240_899.jpg

Bir de Gigabyte kartlardaki saçma fan hızı ayarından da bahsedeyim. Aşağıdaki videoda görüldüğü üzere fan hız grafiği çok agresif. Bu nedenle fanlar çok sesli çalışıyor ve ani ısınmalarda önceden çok düşük devirde olduğu için yavaş yavaş soğutma sağlayamıyor. Yani kart ısınıyor, dahs yeni çok ısındığındığında fanlar açılıyor. Fanlar geç açıldığı için ısınma yavaşlatılamıyor. Bu da yüksek sıcaklıklara neden oluyor. Aorus uygulamasından videonun 1:40 anında görünen grafiği düzenleyebilir misiniz?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de Gigabyte kartlardaki saçma fan hızı ayarından da bahsedeyim. Aşağıdaki videoda görüldüğü üzere fan hız grafiği çok agresif. Bu nedenle fanlar çok sesli çalışıyor ve ani ısınmalarda önceden çok düşük devirde olduğu için yavaş yavaş soğutma sağlayamıyor. Yani kart ısınıyor, dahs yeni çok ısındığındığında fanlar açılıyor. Fanlar geç açıldığı için ısınma yavaşlatılamıyor. Bu da yüksek sıcaklıklara neden oluyor. Aorus uygulamasından videonun 1:40 anında görünen grafiği düzenleyebilir misiniz?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim kart da 87 derece iken otomatik fan da hala beyefendi %50'lerde takılıyor. Sessiz olalım diye fanları tam kullandırmıyor. Ben kendim profil yaptım rahatladım ses olsun kulaklık kullanıyorum zaten duymuyorum bile.

Geri
Yukarı