3080 Ti ve 5600X ile CS2'de düşük FPS veriyor

• Konuyu başlatan JuuL
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 981

JuuL

Femtopat
Daha fazla  
  • Ekran kartı: Zotac NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti.
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X 6-Core Processor 3.70 GHz.
  • Anakart: Gigabyte A520 k V2.
  • RAM: 16 GB.
  • Monitör: AOC agon AG254fg Full HD 360 Hz.
Sistem bilgilerimin özeti bu şekilde. Sadece oyun oynamak için kullanıyorum. Özellikle de CS2 benim için çok öncelikli. CS'de 4.3'e oynarken FPS 100'ün altına inebiliyor. Maksimum da 200 görüyorum. Ve sık sık FPS düşmesi yiyorum oyun akışkan bir şekilde oynanmıyor. Monitör 360 Hz olduğu için FPS'mi 400 üzeri yapmak istiyorum. Darboğaz yaptığını düşünüyorum bunu test etmek için DSR çarpanlar özelliği ile çözünürlüğü arttırdım ve FPS düşük ayarlara göre çok daha üste çıktı 200-250 aldım. Fakat görüntü olarak 4.3 oynadığımdan dolayı o ayarlarda oynayamıyorum 4.3'e aldığım gibi de FPS yerlerde sürünüyor. Bu konu ile alakalı ne yapmalıyım bir öneri bekliyorum. Seçeneklerimi sıraladığımda;
  • İşlemciyi değiştirip Ryzen 7 5800x3D almak. RAM'i 32 GB'a yükseltmek. Faydası olacaksa anakartı da değiştirmek. ( bu seçeneği yaparsam yüksek FPS alır mıyım yine kararsızım )
  • Bilgisayarımı satıp yerine DDR5 bir sistem kurmak ama bu seçenek epey bir pahalıya geliyor minimum düzeyde bir değişiklik ile çözebilmek daha iyi olacak benim için.
  • OC ile çözülebilir ya da önerilerinizi gerçekleştirip bu sorunu çözebilirsem aynı sistemde kalmak.
Not: Oyunu RDR2 de oynarken akıcı bir şekilde Ultra ayarlarda oynayabildim sadece ekran kartı ısısı 80-85 dereceleri görmüştü.

Şimdiden yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
1. Seçenek gereksiz. En doğrusu 2. Seçenek. Sistemi satma. Ama ram, işlemci, ssd, anakart, soğutucu, ram değiştir.

Ben 13700KF, RTX 3080 Ti'yi 2K 165Hz monitörle beraber kullanıyorum.
Ben de CS2 oynuyorum. Maksimum ayarda ortalama 250-300 FPS alıyorum.
Sendeki sorunu ben GTX 1080 ile birlikte Full HD monitör kullanırken yaşamıştım.
Ekran kartı çok güçlü olduğundan Full HD monitörde darboğaz oluyor ve ekran kartını kullanmıyordu. Çözümü olabilir belki özellikle Unlost gibi kişiler de bu tarz çok güçlü ekran kartlarını Full HD 360Hz monitörlerle kullanıyor. İllaki vardır bir yöntem ama ben bilmiyorum şu anda.
Sistemini değiştirmeye değecek bir durum yok. DDR5 almana hiç gerek yok. DDR5 sistemdeki tek fark RAM teknolojisi. Oyun için %1 %2'den fazla fark yaşamayacaksın tabii ki yeni nesil Ryzen işlemci istiyorsan DDR5 sisteme geçmek mecburi.
Sorunu çözmek için format attın mı? DDU ile ekran kartı driveri silip en güncelini manuel olarak kurdun mu? Sistemden ziyade yazılımsal açıdan bir şeyler dene bence.

O kart darboğaz yapar zaten, 5800x3D alırsanız darboğaz biter.

Ben de ilk başta öyle düşündüm ama hemen incelemelere baktım.

5600X + 3080 Ti oyunlarda;

Full HD çözünürlükte ekran kartını %50-%65 arası kullanıyor,
QHD çözünürlükte ise %90-%96 civarlarında.
UHD çözünürlükte ise %99-%100 olarak kullanabiliyor.

Yani 5600X gayet güzel ve yeterli bir işlemci. Tabii 5800x3D'de canavar gibi bir şey.
Yaşadığı sorunu ben de yaşamış ve çözemediğimden dolayı QHD monitöre geçmiştim.

1. Seçenek gereksiz. En doğrusu 2. Seçenek. Sistemi satma. Ama ram, işlemci, ssd, anakart, soğutucu, ram değiştir.
Bunları hesapladığımda hemen hemen " Bilgisayarı satmak" anlamına geldiği için aslında düşündüm. Satma konusunda da sadece cs2 oynayacak biri olarak dd4'ün işlemci ve ramleri işimi görür diye düşündüğümden ikinci olarak bu seçeneği yazdım.

Sendeki sorunu ben GTX 1080 ile birlikte Full HD monitör kullanırken yaşamıştım.
Ekran kartı çok güçlü olduğundan Full HD monitörde darboğaz oluyor ve ekran kartını kullanmıyordu. Çözümü olabilir belki özellikle Unlost gibi kişiler de bu tarz çok güçlü ekran kartlarını Full HD 360Hz monitörlerle kullanıyor. İllaki vardır bir yöntem ama ben bilmiyorum şu anda.
Sistemini değiştirmeye değecek bir durum yok. DDR5 almana hiç gerek yok. DDR5 sistemdeki tek fark RAM teknolojisi. Oyun için %1 %2'den fazla fark yaşamayacaksın tabii ki yeni nesil Ryzen işlemci istiyorsan DDR5 sisteme geçmek mecburi.
Sorunu çözmek için format attın mı? DDU ile ekran kartı driveri silip en güncelini manuel olarak kurdun mu? Sistemden ziyade yazılımsal açıdan bir şeyler dene bence.

Yani 5600X gayet güzel ve yeterli bir işlemci. Tabii 5800x3D'de canavar gibi bir şey.
Tam olarak aynı şeyi düşünüyorum buna çözüm arıyorum. Berkriptepe'ye baktığımda mesela ryzen 7 7800x3d kullanıyor. Ekran kartı 3080. 4e3 oynuyor. İşlemci olarak dd4'ün en güçlü olduğu kartlardan biri olan 5800x3d'e geçmek bana da aynı performansı verdirir mi diye düşünüyorum. 400-500 fps altına düştüğü çok nadir oluyor. DDR5 konusunda da yeni çıkan oyunları takip etme gibi pek huyum yok. Rekabetçi giriyim akıcı oynayayım yeter modundayım bundan dolayı da ddr4 donanımları işimi görür diye düşünüyorum. Ama çözüm bulamazsam eğer son çarem olarak o olabilir. Monitör konusunda 2k ile 360 hz 1080 arasında kalmıştım ama csyi düşünerek 360 hz aldım. Monitör değiştirme fikri beni çok üzer :)

Bunları hesapladığımda hemen hemen " Bilgisayarı satmak" anlamına geldiği için aslında düşündüm. Satma konusunda da sadece cs2 oynayacak biri olarak dd4'ün işlemci ve ramleri işimi görür diye düşündüğümden ikinci olarak bu seçeneği yazdım.

Tam olarak aynı şeyi düşünüyorum buna çözüm arıyorum. Berkriptepe'ye baktığımda mesela ryzen 7 7800x3d kullanıyor. Ekran kartı 3080. 4e3 oynuyor. İşlemci olarak dd4'ün en güçlü olduğu kartlardan biri olan 5800x3d'e geçmek bana da aynı performansı verdirir mi diye düşünüyorum. 400-500 fps altına düştüğü çok nadir oluyor. DDR5 konusunda da yeni çıkan oyunları takip etme gibi pek huyum yok. Rekabetçi giriyim akıcı oynayayım yeter modundayım bundan dolayı da ddr4 donanımları işimi görür diye düşünüyorum. Ama çözüm bulamazsam eğer son çarem olarak o olabilir. Monitör konusunda 2k ile 360 hz 1080 arasında kalmıştım ama csyi düşünerek 360 hz aldım. Monitör değiştirme fikri beni çok üzer :)
7800x3d DDR4 değil hocam.

Bunları hesapladığımda hemen hemen " bilgisayarı satmak" anlamına geldiği için aslında düşündüm. Satma konusunda da sadece CS2 oynayacak biri olarak DDR4'ün işlemci ve RAM'leri işimi görür diye düşündüğümden ikinci olarak bu seçeneği yazdım.

Tam olarak aynı şeyi düşünüyorum buna çözüm arıyorum. Berkriptepe'ye baktığımda mesela Ryzen 7 7800x3D kullanıyor. Ekran kartı 3080. 4E3 oynuyor. İşlemci olarak DDR4'ün en güçlü olduğu kartlardan biri olan 5800x3D'e geçmek bana da aynı performansı verdirir mi diye düşünüyorum. 400-500 FPS altına düştüğü çok nadir oluyor. DDR5 konusunda da yeni çıkan oyunları takip etme gibi pek huyum yok. Rekabetçi gireyim akıcı oynayayım yeter modundayım bundan dolayı da DDR4 donanımları işimi görür diye düşünüyorum. Ama çözüm bulamazsam eğer son çarem olarak o olabilir. Monitör konusunda 2K ile 360 Hz 1080 arasında kalmıştım ama CS'yi düşünerek 360 Hz aldım. Monitör değiştirme fikri beni çok üzer :)

Hocam size şunu söyleyeyim. Gidip Berk ile aynı sistemi alsan bile aynı FPS alacağının varantisi yok. Unlost GTX1060 ile 350 FPS alırken ben GTX 1080 ile 150 200 FPS alıyordum 4 5 sene önce. Bulursam yazacağım ama kesinlikle sorun ekran kartını kullanmasından kaynaklı. Full HD zaten kartı zorlayacak bir şey değil üstüne gidip 4:3 düşürünce hepten sanki masaüstünde takılıyorum hissine kapılıyor ekran kartı.

Şöyle bir şey diyeyim. Ekran kartını model dusursen daha çok FPS alirsin :) fazla geliyor çünkü. İnşallah çözümü vardır ya üzüldüm senin adına.

Hocam size şunu söyleyeyim. Gidip Berk ile aynı sistemi alsan bile aynı FPS alacağının varantisi yok. Unlost GTX1060 ile 350 FPS alırken ben GTX 1080 ile 150 200 FPS alıyordum 4 5 sene önce. Bulursam yazacağım ama kesinlikle sorun ekran kartını kullanmasından kaynaklı. Full HD zaten kartı zorlayacak bir şey değil üstüne gidip 4:3 düşürünce hepten sanki masaüstünde takılıyorum hissine kapılıyor ekran kartı.

Şöyle bir şey diyeyim. Ekran kartını model dusursen daha çok FPS alirsin :) fazla geliyor çünkü. İnşallah çözümü vardır ya üzüldüm senin adına.
Maalesef öyle. İşlemciyi yükselterek çözüme kavuşmayı deneyeceğim gibi görünüyor. Eğer o da olmazsa artık elimdekini takas yoluyla daha düşük bir şeye dönüştürürüm , bilgisiz bir şekilde sistem toplamanın bu şekilde sıkıntıları oluyor. Teşekkür ederim, olur da bir çözüm bulursan yeşillendir , çok sevinirim. :)

Merhaba canım. Problemin büyük olasılıkla anakart chipset ile alakalı. Güç kaynağın nedir tam marka model belirtir misin.

12600KF + RTX 3070 kullanan biri olarak Twitch 240FPS + 7000/8000bitrate vererek sorunsuz bir şekilde oynuyorum. Ki bundan 15 gün öncesine kadar RTX 3060 kullanan birisiydim. Performans olarak her şey aynıydı. Ekran kartı güncellemesi yaptım çünkü bu işi yapıyorum. İlerde daha düşük ekran kartlarına yine geri döneceğim :p Daha iyi bir modele geçme sebebim oyun içinde Twitch 240FPS yayın verirken çözünürlüğü 1080p deneyip görmek sadece.

Buyur geçmiş yayınım;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Merhaba canım. Problemin büyük olasılıkla anakart chipset ile alakalı. Güç kaynağın nedir tam marka model belirtir misin?

12600KF + RTX 3070 kullanan biri olarak Twitch 240FPS + 7000/8000bitrate vererek sorunsuz bir şekilde oynuyorum. Ki bundan 15 gün öncesine kadar RTX 3060 kullanan birisiydim. Performans olarak her şey aynıydı. Ekran kartı güncellemesi yaptım çünkü bu işi yapıyorum. İleride daha düşük ekran kartlarına yine geri döneceğim :p daha iyi bir modele geçme sebebim oyun içinde Twitch 240FPS yayın verirken çözünürlüğü 1080p deneyip görmek sadece.

Buyur geçmiş yayınım;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yayına baktım, hatta yayından DC kanalına da girdim hocam. FPS gerçekten çok iyi. Güç sistemiyle alakalı bilgim yok kasayı açıp baktığımda marka model görünmüyor. Çok iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum. Alırken de dikkat etmemiştim çok bilgili bir şekilde seçmedim alacağım bilgisayarı. Klasik ekran kartına bakayım iyiyse alayım modunda aldım. Anakartla alakalı nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Geri
Yukarı