3200 MHz RAM 2400 MHz'de çalışıyor

haskerdef

Decapat
Daha fazla  
Laptopumun RAM'i 8 GB ve 3200 MHz olmasına rağmen 2400 MHz de çalışıyor nasıl arttırabilirim?

ram.PNG

ram2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır hocam. 3200 MHz CL 22 olması daha iyi olur. Diğeri ile de uyumlu olur.

İkisi de beraber 2400 MHz CL 17 olarak çalışır. İkinci el ise imkan varsa deneyerek alın derim. Dıştan RAM'in sağlam olduğunu anlamak zor.

MHz'yi arttırma yöntemi yok herhalde değil mi?
Aslında var ancak 3000 serisinde destek var mı bilmiyorum. Örnek vermek gerekirse, 4600H işlemcili dizüstümde RAM frekansını 3200MHz'den 3600MHz'e çıkarabildim, FCLK'u da 1800MHz'e ayarladım. Benzer şekilde 3200MHz'de CL22 olan gecikmeyi CL18'e düşürebildim. Programın herhangi bir rehberi yok. Eğer çalışırsa ve denemek isterseniz yardımcı olurum. Boş bir flasha dosyaları atın ve boot edin. Secure boot aktifse çalışmaz, kapatmanız gerek.

Aslında var ancak 3000 serisinde destek var mı bilmiyorum. Örnek vermek gerekirse, 4600H işlemcili dizüstümde RAM frekansını 3200MHz'den 3600MHz'e çıkarabildim, Fclk'u da 1800MHz'e ayarladım. Benzer şekilde 3200MHz'de CL22 olan gecikmeyi CL18'e düşürebildim. Programın herhangi bir rehberi yok. Eğer çalışırsa ve denemek isterseniz yardımcı olurum. Boş bir flasha dosyaları atın ve boot edin. Secure Boot aktifse çalışmaz, kapatmanız gerek.

Bu işlemin herhangi bir zararı var mıdır PC'ye?

Her PC'de olmayabilir. Bu gibi işlerde de sorumluluğun size ait olduğunu unutmayın. Bildiğiniz gibi zaten normalde böyle bir şey yok.

@haskerdef Zararı olmaz. Standart ayarları değiştirdiğiniz için BIOS sıfırlamayla her şey çözülebilir. Araç üzerinden RAM'in voltajı ayarlanamıyor. O sebepten donanımsal zarar vermeniz imkansız. RAM frekansı, işlemci ve RAM'e bağlı olarak değişebilir. RAM belki 3200MHz görür ancak işlemcinin bellek kontrolcüsü bunu kaldıramayabilir. Deneme yanılma yoluyla halletmeniz gerek. Ryzen 3000 mobilin RAM frekansları hakkında çok fikrim yok ancak 2400MHz üzerinde stabil kalabileceğinizi düşünüyorum. Herhangi bir engel bulunmuyor.

Geri
Yukarı